ვინ იქნება შემდეგი? გზა ბერლინში, რომელიც ზელიმხან ხანგოშვილისთვის უკანასკნელი აღმოჩნდა
23 აგვისტოს, ბერლინში, მამაკაცი პარკთან გზას აუჩქარებლად მიუყვებოდა. გეზი მეჩეთისკენ ჰქონდა აღებული, შაბათის ლოცვა იწყებოდა. უეცრად მას თავს დაესხნენ და ადგილზევე მოკლეს. მამაკაცი 40 წლის ზელიმხან ხანგოშვილი იყო. მას მეუღლე და ხუთი შვილი დარჩა.
მალევე გერმანულმა პოლიციამ მკვლელობაში ეჭვმიტანილი პირი დააკავა. მას ჯიბეში ვადიმ ანდრეევიჩ სოკოლოვის სახელზე გაცემული პასპორტი აღმოაჩნდა. თუმცა, ბოროტმოქმედის რეალური ვინაობის დადგენა დღემდე გერმანელი სამართალდამცველების თავსატეხად იქცა. ანდრეევიჩი ხმას არ იღებს, მხოლოდ რუსეთის საელჩოს წარმომადგენლებთან დაამყარა კომუნიკაცია და მას მერე პირში წყალი ჩაიგუბა. რა თქმა უნდა, კრემლი ამ სკანდალურ მკვლელობასთან ყველანაირ კავშირს უარყოფს, მაგრამ არც გერმანელ სამართალდამცველებს ეხმარება გამოძიებაში.
მომხდარიდან მალევე დასავლურ მედიაში და ინტერნეტ სივრცეში გაჩნდა გონივრული ვარაუდი, რომ ხანგოშვილის მკვლელობის უკან რუსული სპეცსამსახურები დგას. ცნობილია, რომ ხანგოშვილი წლების განმავლობაში ჩეჩნეთში სწორედ რუსეთის წინააღმდეგ იბრძოდა, იდგა ასლან მასხადოვის გვერდით და საკმაოდ დიდი ავტორიტეტი ჰქონდა. აღსანიშნავია ისიც, რომ მის მკვლელს, რუსეთის არაბიომეტრიული პასპორტი, ვინმე სოკოლოვის სახელზე, მკვლელობიდან ორი კვირით ადრე აუღია. ასევე, ირკვევა, რომ მკვლელობის შემდეგ ქილერმა ახლომდებარე მდინარეში თავისი ველოსიპედი, “Glock”-ის მარკის პისტოლეტი და პარიკი გადააგდო და წინასწარ გამზადებული მოპედით მიმალვა სცადა. უბრალოდ, ორმა თინეიჯერმა მისი საეჭვო მოქმედებები დაინახა და მაშინვე პოლიციას შეატყობინა. რუსმა გაქცევა ვერ მოასწრო.
„ბიბისი“-ს რუსული გამოცემისთვის მიცემულ ინტერვიუში ხანგოშვილის მეუღლე ამბობს, რომ ზელიმხანმა ცოტა ხნით ადრე ბერლინის პოლიციას მიმართა და მისი უსაფრთხოების დაცვა ითხოვა, თუმცა როგორც ჩანს, ყოფილი ჩეჩენი მებრძოლის მიმართ რეალური საფრთხის არსებობის იქ არ დაიჯერეს. არადა, უნდა აღინიშნოს, რომ ხანგოშვილზე ნადირობა დიდი ხანი მიდიოდა. მის ლიკვიდაციას ჯერ კიდევ 2006 და 2015 წლებში საქართველოშიც ცდილობდნენ. მაშინ, წარუმატებლად. მან პირველ შემთხვევაში ФСБ-ს სქემა ქართულ სპეცსამსახურებთან ერთად გაშიფრა, მეორე შემთხვევაში კი დაუდგენელმა პირმა მხოლოდ მისი დაჭრა შეძლო. „New York Times”-ისთვის მიცემულ ინტერვიუში საქართველოს ანტიტერორისტული ცენტრის ყოფილი უფროსი ზურაბ მაისურაძე ყვება, რომ 2006 წელს, ქართველმა სამართალდამცველებმა რუსეთის ციხის ყოფილი პატიმრის გაშიფვრა და დროული „გადაჭერა“ მოახდინეს.
ამის შემდეგ, ხანგოშვილმა საქართველოდან წასვლა გადაწყვიტა, რაღაც პერიოდი უკრაინას აფარებდა თავს, მაგრამ მალევე გერმანიას-მისი აზრით, უფრო უსაფრთხო ქვეყანას მიაშურა.
რა თქმა უნდა, შუაგულ ევროპაში მომხდარმა მკვლელობამ დიდი რეზონანსი გამოიწვია. ევროპის ჩეჩნური დიასპორა მკვლელობის დამკვეთების გამოვლენას და დასჯას აქციებზეც კი ითხოვს. უცხოელი გამომძიებელი ჟურნალისტები აყალიბებენ ვერსიას იმის შესახებ, რომ სოკოლოვის პასპორტი ყალბია. ამ მოსაზრებას ერთობლივ ჟურნალისტურ გამოძიებაში გამოცემები “Bellingcat”, “Der Spiegel” და “Insider” სხვადასხვა ფაქტებით ამყარებენ. მათ მიერ რუსეთის სახელმწიფო ბაზების გადამოწმებით დადგინდა, რომ სოკოლოვის ვიზის განაცხადში მითითებულ მისამართზე- პეტერბურგში მსგავსი ვინაობის მქონე პირი საერთოდ არ ცხოვრობს. ასევე, გადაამოწმეს რუსეთის საპასპორტო სისტემა, სადაც მსგავსი მონაცემების მქონე პირი არ არის რეგისტრირებული. ჟურნალისტები ფიქრობენ, რომ ფანტომი „ვადიმ სოკოლოვი“ სწორედ ბერლინის კონკრეტული სპეცოპერაციისთვის შეიქმნა.
მალევე, დასავლური მედიის ცნობით, გერმანელმა სამართალდამცველებმა ანონიმური წერილი მიიღეს, სადაც ნათქვამია, რომ სოკოლოვი სინამდვილეში ყოფილი მილიციის მაიორი ვლადიმერ სტეპანოვია, რომელიც რუსეთის ერთ-ერთ კოლონიაში წესით 24 წლიან სასჯელს უნდა იხდიდეს. მილენიუმის დასაწყისში ის ერთ-ერთ რუსულ ბანდას არასასურველი ბიზნესმენის ლიკვიდაციაში დაეხმარა, რის გამოც ციხეში ჩასვეს. წერილში ნათქვამია, რომ აღნიშნულმა პატიმარმა, ხანგოშვილის მოკვლის დავალება, ციხიდან გამოშვების სანაცვლოდ მიიღო.
ამას გარდა, ცოტა ხნის წინ „New York Times”-მა გამოაქვეყნა ვრცელი სტატია იმის შესახებ, რომ ევროპაში, ბოლო ათწლეულია, რუსული გასაიდუმლოებული დანაყოფი „29155“ მოქმედებს. ეს არის ჯგუფი, რომლის გამოაშკარავება ახლახან მოხდა და რომლის მთავარი მიზანი, ყველა შესაძლო მეთოდით, დასავლეთთან ჰიბრიდული ომის გამართვაა. ამ ომის იარაღებს შორის არის როგორც პროპაგანდის წარმოება, ისევე ჰაკერული თავდასხმები და შეიარაღებული კონფრონტაციაც. ამ დანაყოფის ოფიცრები ევროპულ ქვეყნებში გადაადგილდებიან, ზოგი მათგანი ავღანეთის, ჩეჩნეთის და უკრაინის ომების ვეტერანია. მათი ოპერაციები იმდენად დაშიფრულია, რომ ხშირად მათი არსებობა ГРУ-ს სხვა დანაყოფებმა არც იციან. პირველად კი მათი იდენტიფიცირება ევროპის სადაზვერვო საზოგადოებამ მონტენეგროს 2016 წლის წარუმატებელი პუტჩის შემდეგ შეძლო, რომლის დროსაც პრემიერ-მინისტრის მკვლელობა და პარლამენტის შენობის აღება იგეგმებოდა. ამ დანაყოფის კვალს ამჟამად ხედავენ სკრიპალის მოწამვლის საქმეშიც.
არ არის გამორიცხული, რომ ხანგოშვილის მკვლელობა საიდუმლო დანაყოფ „29155“-ის ჩადენილიც იყოს. თუმცა, თუ ვინ არის სინამდვილეში მისი მკვლელი-ГРУ-ს ჩინიანი თანამშრომელი თუ „ფრილანსერი“, ეს ევროპელმა სამართალდამცველებმა უნდა დაადგინონ. ამავე დროს, ცხადია, რომ მხოლოდ წელიწადია გასული სერგეი სკრიპალის მოწამვლიდან და რუსეთის მტრად შერაცხული ადამიანის სასტიკი, დაუნდობელი განადგურების ფაქტს კვლავ აქვს ადგილი. და არც სკრიპალი იყო პირველი, რადგან არ შეიძლება დავიწყებას მიეცეს ანა პოლიტკოვსკაიას, სერგეი მაგნიტსკის, ალექსანდრ ლიტვინენკოს, ბორის ნემცოვის და სხვათა ტრაგიკული, ბურუსით მოცული ისტორიები. ხოლო ის, რაც დღემდე გრძელდება, გვაძლევს საფუძველს ვივარაუდოთ, რომ მსგავსი ფაქტების მომსწრე მომავალშიც გავხდებით. 1 წლის უკან სერგეი სკრიპალის და მისი ქალიშვილის მოწამვლის ფაქტზე დასავლეთმა პასუხისმგებლობა მოსკოვს უკვე მორიდების გარეშე დააკისრა. ბრიტანეთის ხელისუფლებამ, დაუსწრებლად, ГРУ-ს ორ თანამშრომელს ბრალიც წაუყენა. კრემლი „ცრუ ბრალდებებით“ აღშფოთებულია და მას მერე, სასტიკი სანქციების გამო ოხრავს. თუმცა, მეორეს მხრივ, მათი სპეცსამსახურები იმავე ბოროტი სტრატეგით მოქმედებას აგრძელებენ-მათთვის სულერთია, რომელი სუვერენული სახელმწიფოს ტერიტორიაზეა მსხვერპლი; სულერთია, რომ ირღვევა ადამიანების ფუნდამენტური უფლებები, რომ ხდება სიცოცხლის ხელყოფა;
ძალიან მრავლისმეტყველია ის ფაქტი, რომ ახლახან გაისმა ძალიან ამბიციური და ხმამაღალი განცხადება-საერთაშორისო სადისკუსიო კლუბ „ვალდაის“ ყოველწლიურ შეკრებაზე, „ამინდის შემქმნელმა“ და გავლენიანმა რუსმა პოლიტოლოგმა სერგეი კარაგანოვმა განაცხადა, რომ რუსეთის საგარეო პოლიტიკის ერთ-ერთი გენერალური იდეა იმ ფაქტის გაფორმება უნდა გახდეს, რომ რუსეთი არის საერთაშორისო უსაფრთხოების მთავარი მიმწოდებელი მთელი სამყაროსთვის და საკუთარი თავისთვის. ეს აბსურდული განცხადება თავისუფლად შეიძლება ჩავთვალოთ იმ დიდ სტრატეგიულ საფარველად და მთავარ ნარატივად, რომელიც დღეს კრემლს გააჩნია. ეს არც არის გასაკვირი, რადგან რუსეთის იმპერიის ამბიცია ნაკლები არც არასოდეს ყოფილა-რუსეთს ყოველთვის სწადდა თავისი თავი მსოფლიოს გადამრჩენლად და მფარველად წარმოეჩინა. მაგრამ, რეალობა სულ სხვაა- და ამას მსოფლიო სულ უფრო თვალნათლივ ხედავს. აბა, რომელი სულელი დაიჯერებს, რომ „პოლონიუმების“, „ნოვიჩოკების“ და „გლოკების“ გამოყენებით შეიძლება სამყარო დაიცვა.

Кто следующий? Дорога, которая для Зелимхана Хангошвили оказалась последней
23 августа 2019 года, в Берлине мужчина шел по дороге вблизи парка. Путь к мечети был недолог, его ждала субботняя молитва. Внезапно на мужчину напали и пристрелили на месте. Этим мужчиной был 40 летний Зелимхан Хангошвили. У него остались жена и пятеро детей.
Вскоре после случившегося, немецкая полиция арестовала человека, подозреваемого в убийстве Хангошвили. У него нашли паспорт в кармане на имя Вадима Андреевича Соколова. Однако выяснение подлинной личности преступника до сих пор остается загадкой для правоохранительных органов Германии. Вадим Андреевич нем как рыба, только дал согласие на общение с представителями российского посольства. Конечно, Кремль отрицает какую-либо связь со скандальным убийством, но и никак не помогают немецким правоохранительным органам.
В западных СМИ и интернет сообществе появилось предположение, что за убийством Хангошвили стоят российские спецслужбы. Известно, что Хангошвили много лет воевал против России в Чечне, поддерживал Аслана Масхадова и имел большой авторитет. Также следует отметить, что его убийца, при себе имел российский небиометрический паспорт на имя Соколова, который был выдан за две недели до убийства Хангошвили. Известно, что после убийства киллер бросил свой велосипед, пистолет марки “Глок” и парик в ближащую реку и попытался скрыться на заранее приготовленом мопеде. Просто так случилось что два тинейджера заметили его подозрительное поведение и сразу же сообщили в полицию. Русский не успел сбежать.
В интервью русскому “BBC” жена Хангошвили говорит, что Зелимхан недавно обратился в берлинскую полицию с просьбой о обеспечении его безопасности, хотя по-видимому, там не поверили, что существует какая-либо реальная угроза для бывшего чеченского бойца. Однако следует отметить, что “охота” на Хангошвили шла довольно долго. Его также пытались ликвидировать в Грузии в 2006 и 2015 годах. Тогда “безуспешно”. В первом случае он расшифровал схему ФСБ c с помощью грузинских спецслужб, а во втором случае неопознанный человек смог только ранить его. В интервью New York Times Зураб Майсурадзе, бывший глава Грузинского контртеррористического центра, заявил, что в 2006 году сотрудники правоохранительных органов Грузии расшифровали и «перехватили » бывшего заключенного росийской тюрьмы.
После 2015 года, Хангошвили решил покинуть Грузию, переселился на Украину, но вскоре бежал на его взгляд в более безопасную страну, Германию.
Конечно, убийство в центре Европе вызвало большой резонанс. Чеченская диаспора Европы выходит на акции и яро требует наказать убийц Хангошвили. Последнее время зарубежные журналисты разрабатывают версию, о иом что паспорт Соколова является подложным. В совместном журналистском расследовании Bellingcat, Der Spiegel и Insider обнародовали именно эту точку зрения. Они проверили российские государственные базы и обнаружили, что ни один человек с такими данными не проживает в Санкт-Петербурге по тому адресу, который “Соколов” указал в заявлении на получение визы. Они также проверили российскую паспортную систему, где ни один человек с такими данными не зарегистрирован. Журналисты считают, что фантом «Вадим Соколов» был создан именно для конкретной берлинской спецоперации.
Вскоре после этого, западные СМИ сообщили, что сотрудники правоохранительных органов Германии получили анонимное письмо, в котором говорилось, что на самом деле Соколов был бывшим майором милиции Владимиром Степановым, который в настоящее время должен отбывать 24-летний срок в российской колонии. В начале Миллениума одной из российских банд он помог ликвидировать нежелательного бизнесмена и после этого попал в тюрьму. В анонимном письме говорится, что заключенному было приказано убить Хангошвили в обмен на освобождение из тюрьмы.
Кроме того, недавно New York Times опубликовала внушительную статью, в которой утверждается, что в Европе в течение последнего десятилетия действует российское засекреченное подразделение «29155». Это группа, которая только что была раскрыта, и ее главная цель - во что бы то ни стало - вести гибридную войну с Западом. Среди инструментов является пропаганда, хакерские атаки и даже вооруженное противостояние. Офицеры из этого подразделения передвигаются в европейских странах, некоторые из них - ветераны войн в Афганистане, Чечне и Украине. Их операции были настолько зашифрованы, что о их существовании часто не знали в других подразделениях ГРУ. Впервые они были выявлены европейским разведывательным сообществом после неудавшегося государственного переворота 2016 года в Черногории, при котором планировалось ликвидировать премьер-министра и захватить парламент. Теперь в Европе видят следы этого подразделения в случае отравления Скрипаля.
Не исключено, что убийство Хангошвили также было совершено этим засекреченным подразделением "29155". Однако кто на самом деле убийца – “заслуженный” работник ГРУ или фрилансер - должны узнать европейские правоохранительные органы. В то же время очевидно, что с момента отравления Сергея Скрипала и до жестокой, безжалостной ликвидации человека, считавшегося врагом России, прошел всего лишь год. И даже Скрипаль не был первым, поскольку трагические, покрытые тайной истории Анны Политковской, Сергея Магнитского, Александра Литвиненко, Бориса Немцова и других не забыты до сих пор. И то, что такие факты всё еще случаются, дает основание полагать, что мы будем свидетелями подобных трагедий и в будущем.
Год назад, Запад обвинил Москву в отравлении Сергея Скрипала и его дочери. Британское правительство, заочно, осудило двух сотрудников ГРУ. Кремль крайне возмущен "ложными обвинениями" и затем предъявляёнными жёсткими санкциями. Однако, в тоже время, росийские спецслужбы продолжают действовать по той же зловредной стратегии – им всё равно, в каком суверенном государстве находится жертва; Им не важно, что нарушаются фундаментальные права человека, что погибают люди;
Весьма характерно, что недавно на встречах международного дискусионного клуба «Валдай» влиятельным политологом Сергеем Калгановым было сделано очень амбициозное и громкое заявление. Он утверждает, что Россия является основным поставщиком международной безопасности для всего мира и для себя самой. Это на самом деле абсурдное заявление можно рассматривать в качестве главного стратегического прикрытия и наратива, которое сегодня активизирует Кремль. Это неудивительно, поскольку у Российской империи амбиции с давних пор были преогромные - Россия всегда презентовала себя как главного мирового защитника. Но ведь реальность совсем другая - и мир сталкивается с этим всё чаще. Какой дурак поверит, что человечество можно защитить с помощью „Полония“, „Новичка“ и „Глока“.