ჩეჩენი ოპოზიციონერები აბდურახმანოვის მკვლელობას ადასტურებენ
ტელეგრამის არხი 1ADAT, რომელსაც ჩეჩენი ოპოზიციონერები მართავენ, ადასტურებს ჩეჩნეთის კრემლის მიერ ხელდასმული ლიდერის რამზან კადიროვის კრიტიკოსი ბლოგერის ტუმსო აბდურახმანოვის მოკვლის შესახებ მანამდე გავრცელებულ ცნობებს.
“როგორც არ უნდა გაგვიჭირდეს მომხდარის დადასტურება, სამწუხაროდ, მისი გარდაცვალების შესახებ ცნობები სიმართლე აღმოჩნდა”, — იუწყება 1ADAT საკუთარ წყაროებზე დაყრდნობით და დასძენს, რომ მტკიცებულებებს უსაფრთხოების მიზნებიდან გამომდინარე ვერ გამოაქვეყნებს.
ტელეგრამის არხი აღნიშნავს, რომ რამდენიმე დღეა, გამოძიებას აწარმოებს ბლოგერის მკვლელობის გარემოებებზე და ამ ეტაპზე “მისი დაღუპვის დამადასტურებელი საკმარისი ინფორმაცია” აქვს.
„ტუმსოს ადამიანთა ჯგუფმა ღამით ესროლა და ამ წუთებში მკვლელობის დეტალებს იძიებენ“,– აღნიშნავენ აქტივისტები.
იუწყებიან, რომ მკვლელობა ღამით, 1–2 დეკემბერს მოხდა.
რაც შეეხება მის ძმას, რომელთანაც კავშირზე გასვლა ასევე ვერ ხერხდებოდა, 1ADAT აღნიშნავს, რომ ის სპეცსამსახურებმა „გადამალეს“.
ტუმსო აბდურახმანოვი და მისი ძმა – უფლებადამცველი მუჰამედ აბდურახმანოვი რომ კონტაქტურები არ იყვნენ, 2 დეკემბერს გახდა ცნობილი. პარალელურად გავრცელდა ინფორმაცია ბლოგერის მკვლელობის შესახებ.
ტუმსო აბდურახმანოვის მკვლელობა 2020 წლის თებერვალში, შვედეთში, საკუთარ ბინაში სცადეს. ბლოგერმა თავდამსხმელის განიარაღება შეძლო და პოლიცია გამოიძახა. საქმეზე განაჩენი 2021 წლის იანვარში იქნა გამოტანილი. მსჯავრდებულები რუსეთის მოქალაქეები არიან. დანაშაულის დამკვეთები არ დაუდგენიათ, თუმცა პროკურორმა სასამართლო პროცესზე განაცხადა, რომ „კვალი გროზნოზე მიუთითებს“.
ტუმსო აბდურახმანოვზე თავდასხმის საქმეზე განაჩენის გამოტანის შემდეგ, გერმანიაში მისი ძმის – მუჰამედის მკვლელობის მცდელობა აღკვეთეს. უფლებადამცველის თქმით, მისი მკვლელობის ორგანიზება პარუდი ედელგერიევს დაევალა, რომელიც, როგორც ამბობენ, რამზან კადიროვის ბიძაშვილია.
აბდურახმანოვმა ჩეჩნეთი კადიროვის გარემოცვასთან დაპირისპირების შემდეგ, 2015 წელს დატოვა. მან თავშესაფარი საქართველოსაც სთხოვა, უარის მიღების შემდეგ ევროპაში გაემგზავრა.

05/12/2022 08:59:05 Caucasus
Colleagues of Chechen blogger Tumso Abdurakhmanov told RFE/RL’s Russian Service that he had been shot dead on the night of December 1-2, confirming earlier reports of his killing.
Swedish authorities have not issued a statement on the matter.
The Chechen opposition Telegram feed 1ADAT on December 5 also confirmed that Abdurakhmanov had been killed and that his brother, Mukhammad Abdurakhmanov, was under the protection of Swedish security forces.
Reports that Abdurakhmanov, 36, had been killed emerged on social media on December 1 but could not be confirmed. RFE/RL's Caucasus.Realities and Chechen opposition groups reported they were unable to contact the blogger and that his representatives said they had not been in contact with him or his brother.
Swedish officials told RFE/RL on December 2 that they had no information about Abdurakhmanov’s whereabouts.
In January 2021, two Russian citizens from Chechnya were given long prison sentences in Sweden after being convicted of attempting to kill Abdurakhmanov in February 2020.
One of the men, Ruslan Mamayev, testified that he had been acting on the behest of Chechen authorities who promised to pay him 50,000 euros ($50,000).
Kadyrov, who has ruled Chechnya since 2007 with a cult of personality around him, is frequently accused by Russian and international human rights groups of overseeing grave human rights abuses including abductions, torture, extrajudicial killings, and targeting the LGBT community.
Abdurakhmanov, a popular YouTube blogger who has been harshly critical of Kadyrov and his government in Chechnya, left Russia in 2015. He has been granted political asylum in Sweden.
He has not posted on his Telegram channel since the evening of November 30. "Normally, Tumso warns when his Telegram channel won't be active, but yesterday he did not," one commentator wrote below the post.