უკრაინის უშიშროების საბჭოს მდივანმა იჩქერიის დამოუკიდებლობას მხარი დაუჭირა
იჩქერია დამოუკიდებლობას რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის სიკვდილის შემდეგ მიიღებს, - განაცხადა უკრაინის ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანმა ალექსი დანილოვმა.
"როგორც კი პუტინი აღარ იქნება, იჩქერია დამოუკიდებელი ქვეყანა გახდება. კადიროვით [ჩეჩნეთის რესპუბლიკის კრემლის მიერ ხელდასმული ლიდერი - რედ.] თუ მის გარეშე, მერწმუნეთ, ეს აუცილებლად მოხდება, თანაც ძალიან მალე, რადგან იჩქერია დამოუკიდებელი ქვეყანაა, რომელსაც არავითარი კავშირი არ აქვს რუსეთის ფედერაციასთან", - განაცხადა დანილოვმა გამოცემა "Украинская правда"-სთან ინტერვიუში.
მისივე თქმით, "პუტინი რომ ნებას არ რთავდეს კადიროვსა და მის თანამზრახველებს, რუსეთის ნებისმიერ ქალაქში ის აკეთონ, რასაც სჩადიან, იჩქერია დიდი ხნის წინ აჯანყდებოდა და უკვე თავისუფალი იქნებოდა".
"რეალურად, პუტინს კადიროვის ეშინია, რადგან ესაა ადამიანი, რომელსაც მისთვის დიდი პრობლემების შექმნა ძალუძს", - დასძინა დანილოვმა.
- ოქტომბერში ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანმა უკრაინაში მეომარ ჩეჩნებს სამშობლოში დაბრუნებისა და "სანამ გვიანი არაა, იჩქერიის დამოუკიდებლობისთვის ბრძოლისკენ" მოუწოდა.
- 14 დეკემბერს უკრაინის უმაღლეს რადაში ფრაქციათაშორისი სადეპუტატო გაერთიანება "თავისუფალი იჩქერია" გაჩნდა, რომელიც 12 დეპუტატისგან შედგება და ურთიერთქმედებს ამასწინათ საფრანგეთში დაარსებულ ჩეჩნური დიასპორის მოძრაობა "ერთიან ძალასთან".
- 20 ივლისს უმაღლეს რადაში შექმნა სადეპუტატო ჯგუფი "თავისუფალი კავკასიისთვის", რომელიც როგორც მმართველი პარტიის, ისე ოპოზიციის წარმომადგენლებს აერთიანებს. შემდგომში მან რადაში ჩერქეზების გენოციდისა და იჩქერიის დამოუკიდებლობის აღიარების საკანონმდებლო ინიციატივები წარადგინა.
- ოქტომბერში რადამ ჩეჩნეთი რუსეთის ფედერაციის მიერ დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიად ერთხმად აღიარა და ჩეჩენი ხალხის გენოციდიც ერთხმად დაგმო.

Секретарь Совета нацбезопасности и обороны Украины поддержал независимость Ичкерии
Ичкерия получит независимость после смерти президента России Владимира Путина, - заявил, по информации "Кавказ.Реалии", секретарь Совета национальной безопасности и обороны Украины Алексей Данилов.
"Как только Путина не станет, Ичкерия станет свободной страной. То ли с Кадыровым, то ли без Кадырова, поверьте, это произойдет обязательно и очень быстро. Потому что это отдельная страна, не имеющая отношения к Российской Федерации от слова вовсе", - сказал Данилов в интервью изданию "Украинская правда".
По словам Данилова, если бы Путин "не позволял Кадырову и всем его сообщникам безнаказанно делать все, что им заблагорассудится в любом городе Российской Федерации, тогда бы Ичкерия давно восстала и была уже свободной".
"На самом деле Путин боится Кадырова. Потому что это человек, который может создать ему очень огромные хлопоты", - подчеркнул секретарь СНБО.
В октябре этого года Данилов в личном твиттере призывал воюющих в Украине чеченцев вернуться на родину и сражаться за независимость Ичкерии, "пока не поздно".
14 декабря в Верховной Раде Украины появилось межфракционное депутатское объединение "Свободная Ичкерия". В него вошли 12 депутатов из фракций "Слуга народа", "Голос", "Европейская солидарность". Они взаимодействуют с недавно созданным во Франции движением чеченской диаспоры "Единая сила".20 июня в Верховной Раде создана депутатская группа "За свободный Кавказ". В ее первоначальный состав вошли десять депутатов как от правящей партии, так и от оппозиционных. Группу возглавил депутат Алексей Гончаренко. Ранее, в мае, Гончаренко предложил признать геноцид черкесов и независимость Ичкерии.
В октябре Верховная Рада приняла постановление о признании Чечни временно оккупированной Россией территорией, а также осудила "геноцид чеченского народа". За постановление проголосовали все 287 присутствовавших депутатов.