NATO: მივესალმებით საქართველოს ეკონომიკისა და უსაფრთხოების ხელშეწყობისთვის ხელისუფლების ნაბიჯებს, პუტინის ენერგობერკეტი სუსტდება
19/12/2022 13:59:05 პოლიტიკა
NATO–ში აცხადებენ, რომ მიესალმებიან საქართველოს ეკონომიკისა და უსაფრთხოების ხელშეწყობისთვის ხელისუფლების მიერ გადადგმულ ყველა ნაბიჯს, რომელიც სტრატეგიული მნიშვნელობის ინფრასტრუქტურის განვითარებას ითვალისწინებს. ამის შესახებ "აქცენტს" ალიანსში განუცხადეს.
"ჩვენ მივესალმებით საქართველოს ხელისუფლების მიერ გადადგმულ ყველა ნაბიჯს ქვეყნის ეკონომიკური განვითარებისა და უსაფრთხოების ხელშეწყობისთვის. ეს მოიცავს სტრატეგიული მნიშვნელობის ინფრასტრუქტურის განვითარებას", განუცხადეს "აქცენტს" NATO–ში.
როგორც ალიანსში აღნიშნავენ, რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის ენერგეტიკული ბერკეტი სუსტდება.
"ძალიან დიდი ხნის განმავლობაში, ევროპელები დამოკიდებულნი იყვნენ რუსულ ნავთობსა და გაზზე. რუსეთმა ენერგია იარაღად გამოიყენა და ცდილობდა, გამოეყენებინა ის ჩვენი შანტაჟის მიზნით და ხელი შეეშალა ჩვენთვის, გაგვეწია უკრაინისთვის მხარდაჭერა, თუმცა პრეზიდენტ პუტინს ეს მცდელობა არ გამოუვიდა. მოკავშირეები იღებენ შესანიშნავ ზომებს ენერგიის მოხმარების შესამცირებლად და ენერგიის მიწოდების დივერსიფიკაციისთვის. ევროპაში გაზის საცავები სავსეა. მოკავშირეები დებენ კონტრაქტებს თხევადი ბუნებრივი აირის მიწოდების, ბირთვული რეაქტორების სიცოცხლის გახანგრძლივებისა და ნახშირზე მომუშავე ელექტროსადგურების განახლების შესახებ. რუსეთი ამჟამად ევროპას გაზის 10 –ზე ნაკლებს აწვდის იმ 45 %–თან შედარებით, რასაც ომამდე აწვდიდა. ეს წარმოადგენს ბუფერს რუსული მიწოდების შემდგომი შეწყვეტის ან სხვა შოკის წინააღმდეგ. აღსანიშნავია, რომ G7 ასევე დათანხმდა, შეზღუდოს რუსული ნავთობის ფასი, რაც კიდევ უფრო შეზღუდავს შემოსავალს, რომელიც აფინანსებს კრემლის ომს და ნატო–ს ქვეყნები გააგრძელებენ ინვესტიციებს სტაბილურ და საიმედო ენერგომომარაგებაში, მიმწოდებლებში და წყაროებში. ასე რომ, პრეზიდენტ პუტინის ენერგეტიკული ბერკეტი სუსტდება", – განუცხადეს "აქცენტს" NATO–ში.
ამასთან, ალიანსი აღნიშნავს, რომ მზად არის, მეტი გააკეთოს საქართველოს მედეგობისა და თავდაცვის შესაძლებლობების გასაძლიერებლად:
"NATO–ს პარტნიორობა საქართველოსთან მყარია. ნოემბრის ბოლოს ბუქარესტში NATO–ს საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრას საქართველოს, ბოსნია და ჰერცეგოვინასა და მოლდოვას საგარეო საქმეთა მინისტრები დაესწრნენ. ეს სამი ქვეყანა რუსეთის ზეწოლის წინაშე დგას და ნატო მზადაა, მეტი გააკეთოს მათი მედეგობისა და თავდაცვის შესაძლებლობების გასაძლიერებლად. საქართველოსთან დაკავშირებით ჩვენ მზად ვართ, გავზარდოთ ჩვენი მხარდაჭერა "ნატო-საქართველოს არსებითი პაკეტის" საფუძველზე, მათ შორის სიტუატიური ცნობიერების, უსაფრთხო კომუნიკაციების, მედეგობისა და კიბერ სფეროებში, ასევე დავეხმარებით საქართველოს საკუთარი კიბერ შესაძლებლობების განვითარებაში და საქართველოში NATO–ს სამეკავშირეო ოფისის დამატებითი პერსონალის უზრუნველყოფით".

NATO – We welcome steps undertaken by Georgian authorities to promote its economic development and security, Putin’s energy leverage is weakening
19/12/2022 13:59:05 Politic
"We welcome all steps undertaken by the Georgian authorities to promote its economic development and security. This includes the development of infrastructure of strategic importance," NATO told the Accent on Monday.
NATO said that Russian President Vladimir Putin’s energy leverage is weakening:
"Furthermore, for too long, Europeans have been dependent on Russian oil and gas. Russia has weaponised energy and tried to use it to blackmail us, and prevent us from supporting Ukraine, but President Putin has not succeeded. Allies are taking extraordinary steps to decrease energy use and diversify energy supplies. Storage sites for gas in Europe are at capacity. Allies are securing liquefied natural gas contracts, prolonging nuclear reactors and restarting coal-fired plants. Russia now provides less than 10 percent of Europe’s gas, down from 45 percent before the war. This represent a buffer against further cut-offs of Russian supplies or other shocks. The G7 also agreed to cap the price for Russian oil, further limiting the revenues that fund the Kremlin's war, and Allies will continue to invest in stable and reliable energy supply, suppliers, and sources. So President Putin’s energy leverage is weakening."
According to the Alliance, Georgia is facing Russian pressure and NATO is committed to do even more to help strengthen its resilience and capabilities to defend itself.
"NATO’s partnership with Georgia is on a solid track. The foreign ministers of Georgia, Bosnia and Herzegovina and Moldova attended the meeting of NATO Foreign Ministers in Bucharest at the end of November. These three countries are facing Russian pressure and NATO is committed to do even more to help strengthen their resilience and capabilities to defend themselves. For Georgia, we are committed to increasing our support by building on the Substantial NATO-Georgia Package, including in the areas of situational awareness, secure communications, resilience and cyber, as well as by helping Georgia to develop its own cyber capabilities and by providing additional personnel to the NATO Liaison Office in Georgia," NATO told the Accent.