ირაკლი ღარიბაშვილი საუდის არაბეთის სამეფოს ტახტის მემკვიდრეს, პრემიერ-მინისტრს შეხვდა
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი საუდის არაბეთის სამეფოს ტახტის მემკვიდრეს, პრემიერ-მინისტრს, მის სამეფო უდიდებულესობა პრინც მოჰამედ ბინ სალმან ბინ აბდულაზიზ ალ საუდს შეხვდა.
"ალ-იამამის სასახლეში პრემიერ-მინისტრის დახვედრის ცერემონია გაიმართა. მხარეებმა ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობის პოზიტიური დინამიკა მიმოიხილეს და ეკონომიკური თანამშრომლობის გაღრმავების პერსპექტივებზე იმსჯელეს. ხაზი გაესვა საქართველოს, როგორც აზიისა და ევროპის დამაკავშირებელი სატრანზიტო ჰაბის და დიდი პოტენციალის მქონე სატრანსპორტო დერეფნის, გაზრდილ როლსა და მნიშვნელობას. საუდის არაბეთის მხრიდან გამოითქვა მზადყოფნა, რომ უფრო აქტიურად იქნეს ათვისებული საქართველოს პოტენციალი.
განსახილველ საკითხებს შორის იყო ტურიზმის სფეროში არსებული თანამშრომლობის გაღრმავების პერსპექტივები. პრემიერ-მინისტრმა აღნიშნა, რომ ტურიზმი საქართველოს ეკონომიკის სწრაფად მზარდი სექტორია, საუდის არაბეთის მოქალაქეები უვიზო რეჟიმით სარგებლობენ და მისასალმებელია, რომ საუდის არაბეთიდან შემოსული ვიზიტორების რაოდენობა ყოველწლიურად იზრდება. შეხვედრაზე ასევე განიხილეს საინვესტიციო მიმართულებები. ირაკლი ღარიბაშვილმა აღნიშნა, რომ საქართველო საუდის არაბეთისთვის მიმზიდველი ქვეყანაა როგორც სახელმწიფო საინვესტიციო ფონდების, ისე კერძო ბიზნესის მიმართულებით. პრემიერ-მინისტრის თქმით, საქართველოს მთავრობა მიესალმება საუდის არაბეთის სამეფოდან უფრო მეტი ინვესტორის შემოსვლას საქართველოში.
საქართველოს მთავრობის მეთაურის საპატივცემულოდ, ალ-იამამის სასახლეში ოფიციალური ვახშამი გაიმართა. ირაკლი ღარიბაშვილმა საუდის არაბეთის სამეფოს პრემიერ-მინისტრი მისთვის ხელსაყრელ დროს საქართველოში მოიწვია"- ნათქვამია ინფორმაციაში.

22/12/2022 06:01:09 Politic
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili met with the Crown Prince/Prime Minister of the Kingdom of Saudi Arabia, His Royal Highness Prince Mohammed bin Salman bin Abdulaziz Al Saud.
A welcoming ceremony in honor of the Prime Minister was held at Al Yamamah Palace.
The parties reviewed the positive dynamic of cooperation between the two countries and discussed prospects of deeper economic cooperation. Emphasis was placed on the growing role and importance of Georgia as a transit hub connecting Asia and Europe and a transport corridor with formidable potential. The Saudi Arabian side expressed readiness to become more active in tapping into Georgia’s potential.
The discussed topics included prospects of deepening tourism cooperation. The Prime Minister underlined that tourism is a rapidly growing sector of the Georgian economy, that the citizens of Saudi Arabia enjoy visa-free travel, and it is commendable that the numbers of visitors from Saudi Arabia are increasing every year.Investment directions were also discussed at the meeting. Irakli Garibashvili pointed out that Georgia is an attractive country to Saudi Arabia in terms of both state investment funds and private business. According to the Prime Minister, the Government of Georgia welcomes the entry of more investors from the Kingdom of Saudi Arabia into Georgia.
An official dinner honoring the Head of Georgian Government was held at Al Yamamah Palace.Irakli Garibashvili invited the Prime Minister of the Kingdom of Saudi Arabia to visit Georgia at his convenience.