ფაშინიანმა რუსეთი ვალდებულებების შეუსრულებლობაში დაადანაშაულა
სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა ლაჩინის დერეფნის ჩაკეტვის გამო რუსეთი ვალდებულებების შეუსრულებლობაში დაადანაშაულა.
ლაჩინის დერეფანს უწოდებენ ერთადერთ გზას, რომელიც მთიან ყარაბაღს სომხეთთან აკავშირებს.
მთავრობის სხდომაზე მან ბაქო ხსენებული დერეფნის "უკანონო ბლოკირებაში" დაადანაშაულა, მოსკოვი კი გააკრიტიკა იმის გამო, რომ რუსი "მშვიდობისმყოფელები" სამმხრივი (სომხეთი, რუსეთი, აზერბაიჯანი) შეთანხმებით ნაკისრ ვალდებულებებს "ფაქტობრივად არ ასრულებენ".
2020 წლის 9 ნოემბრის სამმხრივი განცხადების მე-6 პუნქტის თანახმად, ლაჩინის დერეფანი რუსეთის ფედერაციის ყარაბაღში დისლოცირებული "სამშვიდობო კონტინგენტის" მიერ უნდა გაკონტროლებულიყო, აზერბაიჯანი კი იღებდა ვალდებულებას, დერეფნის გავლით მოქალაქეების, ტვირთებისა და სატრანსპორტო საშუალებების გადაადგილების უსაფრთხოება ყოფილიყო გარანტირებული.
"მე-6 პუნქტი სადღეისოდ ფაქტობრივად არ მუშაობს. დე-ფაქტოდ გამოდის, რომ რუსული "სამშვიდობო კონტინგენტი" არ ასრულებს ნაკისრ ვალდებულებებს. რა თქმა უნდა, მსგავსი რამ აზერბაიჯანის უკანონო ქმედებების გამო ხდება, მაგრამ ეს რეალობას არ ცვლის: რუსი "სამშვიდობოების" ძირითადი ამოცანა ხომ მსგავსი უკანონობის არდაშვება უნდა ყოფილიყო, კერძოდ, ლაჩინის დერეფნის კონტროლი", - განაცხადა ფაშინიანმა.
ამასთან, მან მადლობა გადაუხადა ყველა ქვეყანასა და საერთაშორისო ორგანიზაციას, რომელმაც დერეფნის ბლოკირებას "მკაფიო შეფასება" მისცა და ამავდროულად, ყარაბაღის მიმართულებითა და ლაჩინის დერეფანთან დაკავშირებით "აქტიური მუშაობისკენ" მოუწოდა "გაერო-ს ან ეუთო-ს მისიებს, ანდაც ეუთოს ფაქტების დამდგენ მინსკის ჯგუფს".
ფაშინიანის თქმით, სომხურმა მხარემ აზერბაიჯანულს საკუთარი წინადადებები გადასცა სამშვიდობო შეთანხმების თაობაზე და მზადყოფნა გამოთქვა, ამ შინაარსით დოკუმენტს ხელი მოაწეროს. "ვიმედოვნებ, აზერბაიჯანის რეაქცია დადებითი იქნება" - დასძინა მან.
- 12 დეკემბერს ლაჩინის დერეფანი აზერბაიჯანის მოქალაქეთა საპროტესტო აქციის გამო ჩაიკეტა, რომლებიც ყარაბაღიდან სასარგებლო წიაღისეულის გატანის შეჩერებას მოითხოვენ.
- 13 დეკემბერს აზერბაიჯანმა სომხეთიდან ყარაბაღში გაზის მიწოდება გადაკეტა.
- 14 დეკემბერს სომხეთმა ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს მიმართა სასარჩელო მოთხოვნით, ბაქოსთვის დერეფნის განბლოკვა დაეკისრებინა.
- ევროსასამართლომ განაცხადა, რომ სერიოზული შეშფოთებით ადევნებს თვალს ლაჩინის დერეფნის ირგვლივ მიმდინარე მოვლენებს.

Премьер Армении обвинил российских "миротворцев" в невыполнении обязательств
Премьер Армении Никол Пашинян обвинил "миротворцев" РФ в связи с перекрытием Лачинского коридора - единственной дороги, связывающей Армению с Нагорным Карабахом.
Об этом Пашинян сказал на заседании правительства в четверг, сообщает "Европейская правда" со ссылкой на армянскую службу "Радио Свобода".
Назвав действия Азербайджана по блокированию Лачинского коридора незаконными, премьер-министр Армении раскритиковал Россию, отметив, что Москва фактически не выполняет своих обязательств в рамках трехстороннего соглашения.
Пашинян сказал, что согласно пункту 6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года Лачинский коридор находится под контролем так называемых "миротворческих сил" Российской Федерации в Нагорном Карабахе, и Азербайджан гарантирует безопасность передвижения граждан, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор.
"Этот пункт сегодня фактически не работает. Де-факто получается, что российский "миротворческий контингент" не выполняет взятое на себя в рамках трехстороннего заявления обязательство держать Лачинский коридор под контролем. Конечно, нечто подобное происходит вследствие противоправных действий Азербайджана, но это не меняет ситуации, ведь основная цель российских "миротворческих сил" - не допустить подобного беззакония, и, в частности, держать Лачинский коридор под контролем", - заявил Пашинян.
Он поблагодарил все страны и международные организации, которые дали "четкую оценку" блокированию коридора.
Премьер-министр Армении призвал "активно работать в вопросе направления в Нагорный Карабах и Лачинский коридор миссии ООН или ОБСЕ, или Минской группы ОБСЕ по установлению фактов".
Пашинян также сообщил, что Армения передала Азербайджану свои предложения по мирному договору, подчеркнув, что в Ереване готовы подписать договор с таким содержанием. "Надеюсь, что реакция Азербайджана также будет положительной", - сказал он.
12 декабря Лачинский коридор закрыли для проезда из-за протеста граждан Азербайджана, которые требуют остановить вывоз из региона полезных ископаемых.
13 декабря Азербайджан перекрыл поставки газа из Армении в Нагорный Карабах.
14 декабря Ереван обратился в ЕСПЧ, чтобы суд обязал Баку разблокировать Лачинский коридор.
Европейский Союз заявил, что с серьезным беспокойством следит за событиями вокруг Лачинского коридора, которые происходят там с начала декабря.