მოსკოვი ერევნის განცხადებებს "პროვოკაციულად" აფასებს
რუსეთის პრეზიდენტის პრეს-მდივანმა დიმიტრი პესკოვმა სომხეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის არმენ გრიგორიანის განცხადებებს "პროვოკაციული" უწოდა.
"მსგავსი განცხადებები პროვოკაციულად შეიძლება, შეფასდეს. ისინი არ შეესაბამება რეალობას. რუსი ჩინოსნებიდან მსგავსი რამ არავის უთქვამს და სომხური მხარისთვის მსგავსი რამის გადაცემა არავისთვის უთხოვია", — განაცხადა პესკოვმა.
ცნობისთვის: სომხეთის საზოგადოებრივი მაუწყებლისთვის მიცემულ ინტერვიუში გრიგორიანმა განაცხადა, რომ ქვეყნის სტრატეგიული მოკავშირე - რუსეთი "აიძულებს სომხეთს, აზერბაიჯანს თავის სუვერენულ ტერიტორიაზე დერეფანი გამოუყოს და ამასთანავე, რუსეთ-ბელარუსის საკავშირო სახელმწიფოს შეუერთდეს".

Песков назвал заявления секретаря Совбеза Армении провокационными
Пресс-секретарь президента Российской Федерации Дмитрий Песков считает заявления секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна о давлении со стороны России провокационными.
«Такие заявления можно рассматривать как провокационные. Они не соответствуют действительности. Никто из российских чиновников это не говорил и ни через кого не доводил до армянской стороны», — заявил, по информации "Эха Кавказа", Песков в ответ на запрос News.am.
Отметим, что в интервью Общественному телевидению Армении Армен Григорян заявил, что стратегический союзник страны Россия принуждает Армению предоставить коридор через свою суверенную территорию Азербайджану, а также присоединиться к формирующемуся союзному государству Россия-Беларусь.