ზალუჟნი – გავათავისუფლეთ 2022 წლის 24 თებერვლიდან ოკუპირებული ტერიტორიების 40% და 2014 წლიდან ოკუპირებული ტერიტორიების 28%
03/01/2023 08:14:00 მსოფლიო
უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალი ვალერი ზალუჟნი აცხადებს, რომ უკრაინულმა ძალებმა გასული წლის განმავლობაში გაათავისუფლეს იმ ტერიტორიების 40%, რომლის ოკუპაციაც რუსეთმა 2022 წლის 24 თებერვლიდან მოახდინა.
ამასთან, მისი თქმით, 2022 წელს გაათავისუფლეს იმ ტერიტორიების 28%, რომელიც რუსეთის მიერ 2014 წლიდან იყო ოკუპირებული.
როგორც მან აღნიშნა, ამჟამინდელი ფრონტის ხაზი 1500 კმ-ია.
გარდა ამისა, მან ისაუბრა უკრაინელი სამხედროების წვრთნებზე და პარტნიორებს გაეწული სამხედრო დახმარებისთვის მადლობა კიდევ ერთხელ გადაუხადა:
"გასულ წელს უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა სამხედრო წვრთნა ევროპის 17 ქვეყნის ტერიტორიაზე გაიარეს. საერთაშორისო პარტნიორების წყალობით შესაძლებელი გახდა 20 000-ზე მეტი ჯარისკაცის მომზადება“.

03/01/2023 08:14:00 World
Forty percent of territories occupied after Feb. 24 — when Russia launched its invasion of Ukraine — were liberated over the past year, Commander-in-Chief of the Ukrainian Armed Forces, Gen. Valery Zaluzhny, said Monday.
“The Armed Forces liberated 40 percent of the territories occupied during the full-scale invasion and 28 percent of all territories occupied by Russia since 2014,” he reported in a round-up post of 2022 on the Telegram app.
The current frontline is 1,500 km long, the general said.
According to Zaluzhny, Ukrainian Armed Forces have undergone military training in the territory of 17 European countries.
“Thanks to international partners it was possible to train more than 20,000 soldiers,” he said. “In 2022, more than 600,000 people were evacuated from the areas of hostilities and more than 2 million tonnes of humanitarian goods were brought in.”