გერმანიის ვიცე -კანცლერი: "უკრაინისთვის იარაღის მიწოდებას ბრძოლის ველზე არსებულ საჭიროებებს მოვარგებთ"
05/01/2023 13:12:07 მსოფლიო
გერმანიის ვიცე-კანცლერის რობერტ ჰაბეკის განცხადებით, გერმანია უკრაინისთვის იარაღის მიწოდებას ყოველთვის ბრძოლის ველზე არსებულ საჭიროებებს მოარგებს.
„ჩვენ არ შევწყვეტთ უკრაინისთვის იარაღის მიწოდებას. ჩვენ ყოველთვის მოვარგებთ ჩვენს მიწოდებას ბრძოლის ველზე არსებულ საჭიროებებს“, - აღნიშნა რობერტ ჰაბეკმა.
გუშინ ცნობილი გახდა,საფრანგეთის მთავრობა უკრაინას, რუსეთის წინააღმდეგ ომში დასახმარებლად, AMX-10 RC ტიპის საბრძოლო ჯავშანმანქანებს გაუგზავნის. ზელენსკიმ ემანუელ მაკრონს ამ გადაწყვეტილებისთვის მადლობა გადაუხადა და განაცხადა, რომ ეს სხვა ქვეყნებს უფრო მძიმე იარაღის მიწოდების აუცილებლობას აჩვენებს.

Robert Habeck - Germany will always adjust its arms deliveries to Ukraine based on the needs on the battlefield
05/01/2023 13:12:07 World
Germany will always adjust its arms deliveries to Ukraine based on “the needs on the battlefield”, vice-chancellor Robert Habeck said.
"We will not stop to deliver weapons to Ukraine ... We will always adjust our deliveries to the need of the battlefield," Habeck said.
His remarks came a day after France’s Emmanuel Macron told President Volodymyr Zelenskiy that his government would send light AMX-10 RC armoured combat vehicles to help in the war against Russia.
In a phone call between the two leaders, Zelenskiy thanked Macron for the announcement and said it showed the need for others to provide heavier weapons, according to a French official.