ლუკაშენკომ ბელარუსში დისლოცირებული რუსი სამხედროები მოინახულა
ბელარუსის ლიდერმა ალექსანდრე ლუკაშენკომ მოინახულა ქვეყანაში მდებარე სამხედრო ბაზა, სადაც რუსეთის ჯარისკაცები არიან დისლოცირებულნი.
ქვეყნის თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, "შეხვედრაზე ლუკაშენკომ და რუსეთის არმიის წარმომადგენელმა ორი ქვეყნის ერთობლივი სამხედრო წვრთნის საკითხი".
"რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების დანაყოფები მზად არიან დაგეგმილი ამოცანების შესასრულებლად", - ამბობს რუსეთის არმიის წარმომადგენელი, რომლის ვინაობასაც თავდაცვის სამინისტრო არ აკონკრეტებს.
კიევი აცხადებს, რომ მინსკს ნათქვამი აქვს, რომ უკრაინის ომში არ ჩაერთვება, თუმცა რუსეთმა ბელარუსი გამოიყენა შარშან 24 თებერვალს უკრაინაში შეჭრისთვის და ბელარუსის საჰაერო სივრცეს კვლავ იყენებს უკრაინულ ქალაქებზე "დრონებით" და რაკეტებით იერიშების მისატანად.

06/01/2023 10:40:56 World
Belarusian President Alexander Lukashenko visited a military base where Russian troops are stationed, the defence ministry said on Friday.
During the meeting, Lukashenko and an unnamed representative from the Russian army discussed the two countries’ joint military drills, it said.
"At this stage, units of the Armed Forces of the Russian Federation are ready to carry out tasks as intended," the representative said.
Belarus, which is closely allied with Moscow, said on Thursday that it will receive more weapons and equipment from Russia as the two boost their military co-operation, fuelling fears it could be used as a staging post to attack Ukraine from the north.
Minsk has said it will not enter the war in Ukraine, but Russia used Belarus as a launch pad for its 24 February invasion and continues to use Belarusian airspace for drone and missile strikes, Kyiv says.