საქართველოს EBRD-ის ვიცე-პრეზიდენტი და მმართველი დირექტორი ეწვევიან
საქართველოს EBRD-ის ვიცე-პრეზიდენტი და მმართველი დირექტორი ეწვევიან. როგორც "აქცენტს" EBRD--დან აცნობეს, მარკ ბოუმენის და მატეო პატრონეს ოთხდღიანი ვიზიტი კავკასიის რეგიონში ორშაბათს, 16 იანვარს დაიწყება.
"ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) ვიცე-პრეზიდენტი პოლიტიკისა და პარტნიორობის საკითხებში მარკ ბოუმენი და აღმოსავლეთ ევროპასა და კავკასიაში ბანკის მმართველი დირექტორი მატეო პატრონე 16-დან 19 იანვრის ჩათვლით კავკასიას ეწვევიან. თავდაპირველად ისინი სომხეთს ეწვევიან, შემდეგ - საქართველოს, და ვიზიტს აზერბაიჯანში დაასრულებენ" - აცხადებენ EBRD-ში.
მათივე ცნობით:
• დელეგაცია შეხვდება მთავრობას, დიპლომატიურ კორპუსს, პარტნიორებსა და კლიენტებს
• აქცენტი გაკეთდება განახლებად ენერგიაზე, მდგრად ინფრასტრუქტურაზე, რეფორმებსა და ფინანსური სისტემის მდგრადობაზე
• 1992 წლიდან ბანკმა 10 მილიარდ ევროზე მეტი ინვესტიცია განახორციელა რეგიონში 650-ზემეტი პროექტის ფარგლებში.
"ამ ვიზიტს წინ უძღვოდა EBRD-ის პრეზიდენტის ოდილ რენო-ბასოს ვიზიტი კავკასიაში, რომელიც სექტემბერში შედგა. აღნიშნული ვიზიტის მიზანია მომავალი პროექტების განხილვა როგორც კერძო, ასევე საჯარო სექტორში. დღის წესრიგში აგრეთვე დგას ფინანსური სისტემის მედეგობის, პოლიტიკური რეფორმების განხილვა და ბანკის ახალი სამომავლო სტრატეგიებისთვის მომზადება.
დელეგაცია ჯერ ერევანში გაემგზავრება, სადაც EBRD-ის წარმომადგენლები სომხეთის პოლიტიკურ ლიდერებს შეხვდებიან. ვიზიტი მოიცავს შეხვედრებს დიპლომატებთან, განვითარების საერთაშორისო პარტნიორებთან, ბიზნეს საზოგადოების ლიდერებთან და ბანკის არსებულ პარტნიორებთან. დელეგაციის წევრები ასევე სომხეთის ცენტრალურ ბანკს ეწვევიან, სადაც შეხვდებიან მმართველს და მის მოადგილეს" - აცხადებენ EBRD-ში.
მათივე ცნობით, საქართველოში დელეგაცია მაღალი დონის შეხვედრებს გამართავს საქართველოს პოლიტიკურ ხელმძღვანელობასთან. EBRD-ის წარმომადგენლები ასევე შეხვდებიან დიპლომატებს, საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტების რეგიონულ ხელმძღვანელებს და საქართველოს ინვესტორთა საბჭოს სამდივნოს.
"თბილისში ყოფნისას, ბ-ნი ბოუმენი საქართველოს ფინანსთა სამინისტროსთან ხელს მოაწერს სუვერენული სესხის შესახებ ხელშეკრულებას დედაქალაქში 12-მდე მეტროსადგურის რეაბილიტაციისა და განახლების მიზნით" - დასძინეს "ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკში.
დელეგაცია ვიზიტს ბაქოში დაასრულებს, სადაც EBRD-ის წარმომადგენლები აზერბაიჯანის პოლიტიკურ ხელმძღვანელობას შეხვდებიან. ვიზიტი მოიცავს შეხვედრებს დიპლომატიური საზოგადოების წარმომადგენლებთან, განვითარების საერთაშორისო პარტნიორებთან და ბანკის არსებულ ბიზნეს კლიენტებთან. დელეგაცია ასევე ეწვევა აზერბაიჯანის ცენტრალურ ბანკს.
1992 წელს კავკასიაში თავისი საქმიანობის დაწყებიდან, EBRD-მა 10 მილიარდ ევროზე მეტი ინვესტიცია განახორციელა 650-ზე მეტი პროექტის ფარგლებში რეგიონის ფინანსურ, კორპორატიულ, ინფრასტრუქტურულ და ენერგეტიკულ სექტორებში, ამ ინვესტიციების უმეტესობა კერძო სექტორშია განხორციელებული.

EBRD Vice President and Managing Director to visit Georgia
EBRD Vice President and Managing Director will visit Georgia, Armenia and Azerbaijan. "Mark Bowman and Matteo Patroneto start four-day trip to Caucasus on Monday," EBRD told the Accent.
According to EBRD, Vice President for Policy and Partnerships Mark Bowman will lead the EBRD delegation.
· Delegation to meet senior government officials, diplomatic community, partners and clients;
· Focus on renewables, sustainable infrastructure, financial resilience, and reforms;
· Bankhas invested more than €10 billion in over 650 projects in the region since 1992.
"European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Vice President for Policy and Partnerships Mark Bowman and Managing Director for Eastern Europe and the Caucasus Matteo Patronewill tour the Caucasus from 16 to 19January, first visitingArmenia, then Georgia, before concluding their trip in Azerbaijan.
The visit follows EBRD President Odile Renaud-Basso’s recent tour of the Caucasus in September. The purpose of the trip is to discuss upcoming projects in both the private but also public sectors. Discussions on financial resilience, policy reform and the preparation for the Bank’s upcoming new country strategies are also on the agenda.
The delegation will first travel to Yerevan, where the EBRD representativeswill meet Armenia’s political leaders. The visit will include meetings withdiplomats, international development partners,leaders of the business community and the Bank’s existing partners.The team will also visit the Central Bank of Armenia to meet the Governor and his Deputy.
On the Georgian part of the trip, the delegationwill hold high-level meetings with Georgia’s political leadership.EBRD representatives will also meetdiplomats, regional heads of international financial institutions and the secretariat of the Investors’ Council of Georgia.
While in Tbilisi, Mr Bowmanis also expected tosign a sovereign loan agreement with the Ministry of Finance of Georgiaforthe rehabilitation and upgrade of up to 12 metro stations in the capital.
The delegation will conclude its trip in Baku, where EBRD representatives will meet Azerbaijan’s political leadership. The visit will include meetings with representatives of the diplomatic community, international development partners and the Bank’s existing business clients.The team will also visit the Central Bank of Azerbaijan.
Since the start of its operations in the Caucasus in 1992, the EBRD has invested more than €10 billion in over 650 projects in the region’s financial, corporate, infrastructure and energy sectors, with the majority of these investments in the private sector," EBRD said.