EBRD-მა 12-მდე მეტროსადგურის განახლებისთვის 50,6 მილიონ ევრომდე სუვერენული სესხი გამოყო
EBRD ხელს უწყობს უფრო ეკოლოგიური საზოგადოებრივი ტრანსპორტის განვითარებას თბილისში, 50,6 მილიონ ევრომდე სუვერენული სესხი 12-მდე მეტროსადგურის რეაბილიტაციისა და განახლების დაფინასების საშუალებას იძლევა.- ამის შესახებ "აქცენტს" EBRD-დან აცნობეს.
"ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი (EBRD) მხარს უჭერს საქართველოში უფრო ეკოლოგიური საზოგადოებრივი ტრანსპორტის განვითარებას. 50,6 მილიონ ევრომდე სუვერენული სესხი თბილისში 12-მდე მეტროსადგურის რეაბილიტაციისა და განახლების დაფინასების საშუალებას იძლევა. ფინანსური პაკეტი მოიცავს 5 მილიონ ევრომდე საინვესტიციო გრანტს მწვანე კლიმატის ფონდისგან (GCF).
თბილისი, რომლის მოსახლეობა 1.2 მილიონს შეადგენს, ერთ-ერთი პირველი შეუერთდა EBRD-ის მწვანე ქალაქების პროგრამას, რომელიც მხარს უჭერს მის წევრებს გარემოსდაცვითი გამოწვევების დაძლევაში მდგრადი ინვესტიციების და პოლიტიკური ღონისძიებების საშუალებით. ეს ქალაქი ასევე ერთ-ერთი პირველი იყო, რომელმაც მწვანე ქალაქების სამოქმედო გეგმა (GCAP) შეიმუშავა. თბილისმა უკვე მიაღწია მნიშვნელოვან პროგრესს თავისი ძალისხმევით, მათ შორის ავტოპარკის განახლებისა და ქსელის რესტრუქტურიზაციის კუთხით.
ახალი სესხი ეფუძნება ამ ფართო ძალისხმევას, რომლის ნაწილი გულისხმობს კერძო ტრანსპორტიდან საზოგადოებრივ ტრანსპორტზე გადასვლის წახალისებას. ქალაქის სატრანსპორტო სისტემა სარგებელს მიიღებს მისი მეტროსადგურების საიმედოობის, ეფექტურობის და კლიმატის ცვლილების მიმართ მედეგობის ამაღლების შედეგად. ესკალატორების უკეთესი განათება, ვენტილაცია და ენერგოეფექტურობა გააუმჯობესებს თბილისელების ყოველდღიური მგზავრობის ხარისხს, ხოლო სადრენაჟე სისტემების კაპიტალური რემონტი ქსელის კლიმატისადმი მედეგობის გაუმჯობესებას შეუწყობს ხელს.
ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება აქტივების მართვის ახალ გეგმასთან ერთად, რომელიც პროექტის ფარგლებში დაფინანსდება, გაზრდის თბილისის სატრანსპორტო კომპანიის (TTC) შემოსავალს, რომელიც არ არის ტარიფთან დაკავშირებული, ამავდროულად გააუმჯობესებს სერვისს აუცილებელი ტექნიკური მომსახურებისთვის საჭირო დროის შემცირების გზით.
ლაშა ხუციშვილმა, საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა განაცხადა, რომ EBRD წამყვანი ინსტიტუციონალური ინვესტორია საქართველოში. საქმიანობის დაწყებიდან, ბანკმა ინვესტირება მოახდინა ქვეყანაში სხვადასხვა მნიშვნელოვან პროექტში, მათ შორის ფინანსური, კორპორატიული, ურბანული, ენერგეტიკული და ინფრასტრუქტურული მიმართულებებით.
"დღეს ჩვენ ხელს ვაწერთ სესხის ხელშეკრულებას თბილისის მეტროს მოდერნიზაციისთვის. იმედი გვაქვს რომ ეს პროექტი გააუმჯობესებს გარემოს და ჩვენი მოქალაქეების სიცოცხლის ხარისხს. ჩვენ ასევე იმედი გვაქვს რომ პროექტის წარმატებული შესრულება მეტ ხალხს უბიძგებს საჯარო ტრანსპორტით სარგებლობისკენ. პროექტი გააუმჯობესებს მეტრო სადგურების ხელმისაწვდომობას, სანდოობას და უსაფრთხოებას. პროექტი ასევე გააუმჯობესებს მეტროს ენერგო ეფექტურობას და დაეხმარება ქალაქს ააშენოს უფრო ეფექტური და კლიმატურად მდგრადი ინფრასტრუქტურა.
ბოლოს, მე მინდა დიდი მადლობა გადავუხადო ბანკს როგორც ჩვენ საიმედო პარტნიორს, რომელიც ბევრს აკეთებს ჩვენი ქვეყნისთვის და წვლილი შეაქვს მის განვითარებაში. იმედი მაქვს რომ ეს პროდუქტიული პარტნიორობა კიდევ უფრო მეტად გაიზრდება” - განაცხადა მინისტრმა.
„მოხარული ვარ, რომ ვიმყოფები თბილისში და პირადად ვაწერ ხელს ამ შეთანხმებას ჩვენს მრავალწლიან პარტნიორებთან. ბოლო წლებში თბილისმა მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგა ურბანული სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის ტრანსფორმაციის მიმართულებით მზარდი გარემოსდაცვითი გამოწვევების გადასაჭრელად. მოხარული ვართ, რომ EBRD-მა მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა ამ პროცესში. ვიმედოვნებთ, რომ ჩვენი ნაყოფიერი თანამშრომლობა გაგრძელდება“ - განაცხადა მარკ ბოუმენმა, EBRD-ის ვიცე პრეზიდენტმა პოლიტიკისა და პარტნიორობის საკითხებში.
ცნობისთვის: EBRD-მა საქართველოში დღემდე 5 მილიარდზე მეტი ევროს ინვესტიცია განახორციელა 280 პროექტის ფარგლებში, რომელთა 80 პროცენტზე მეტი კერძო სექტორზე მოდის. ბანკის საინვესტიციო ძირითადი სფეროები ფინანსურ სექტორს, მდგრად ინფრასტრუქტურას, წარმოებას და მომსახურებას, და მცირე და საშუალო საწარმოებს (SMEs) მოიცავს.

EBRD promotes greener public transport in Tbilisi - Sovereign loan of up to €50.6 million to finance upgrade of up to 12 metro stations
17/01/2023 11:01:33 Economics
EBRD promotes greener public transport in Tbilisi - Sovereign loan of up to €50.6 million to finance upgrade of up to 12 metro stations.
• Sovereign loan of up to €50.6 million for the upgrade of up to 12 metro stations
• Investment to boost the attractiveness of greener modes of urban mobility
• Project is part of a broader programme to transform Tbilisi’s public transport system
The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) is supporting the development of greener public transport in Georgia. A sovereign loan of up to €50.6 million will finance the rehabilitation and upgrade of up to 12 metro stations in Tbilisi. The financial package includes an investment grant of up to €5 million from the Green Climate Fund (GCF).
With a population of 1.2 million, Tbilisi was one of the first cities to join the EBRD’s flagship Green Cities programme, which supports members in addressing their environmental challenges through sustainable investments and policy measures. The city was also one of the first to develop a Green City Action Plan (GCAP). Tbilisi has already made significant progress thanks to its efforts, including the bus fleet renewal and network restructuring.
The new loan builds on this broader effort, part of which seeks to encourage people to shift from private to public transport. The city’s transport system is set to benefit from the improved reliability, efficiency and climate resilience of its metro stations. Better lighting and ventilation, and greater energy efficiency of escalators, will improve the daily commute of Tbilisians, while an overhaul of the drainage systems is set to make the network more climate resilient.
Infrastructural improvements, coupled with the new asset management plan, to be financed as part of the project, are set to boost the Tbilisi Transport Company’s non-fare revenues, while improving service by reducing the overall downtime required for critical maintenance.
Lasha Khutsishsvili, Minister of Finance of Georgia, said: “EBRD is a leading institutional investor in Georgia. Since the start of its operations in the country, the Bank has invested in various important projects for developing the financial, corporate, urban transport infrastructure, energy and other key areas.
Today, by signing the Tbilisi Metro Modernization Loan Agreement with the EBRD, we hope to further our efforts to improve Georgia's environment and citizens' quality of life. We also hope that the project's successful completion will encourage more people to use public transportation by enhancing the Metro system's accessibility, dependability, and safety. The project will improve the metro stations' energy efficiency that will help the city to build more effective infrastructure and lead to enhanced climate resilience.
Finally, I would like to thank the Bank for being a reliable partner, making great efforts and contributing to the development of our country. I hope that this productive partnership will continue to grow”.
Mark Bowman, Vice President for Policy and Partnerships at the EBRD, added: “It is great to be in Tbilisi, signing this agreement with our longstanding partners in person. In recent years, Tbilisi has made significant progress in transforming urban transport infrastructure to meet its growing environmental challenges. We hope that this fruitful cooperation will continue.”
The EBRD has invested €5 billion in Georgia to date through 283 projects, with more than 80 per cent of those in the private sector. The Bank’s key areas of investment in the country include the financial sector, sustainable infrastructure, manufacturing and services, and small and medium-sized enterprises.