პოლონეთის ელჩი: "ანაკლიის პორტი შესაძლოა, ევროპასა და აზიას შორის ყველაზე დიდი კარიბჭე გახდეს"
საქართველოში პოლონეთის ელჩის მარიუშ მაშკიევიჩის განცხადებით, ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტი სტრატეგიული მნიშვნელობის პროექტია.
როგორც "აქცენტს" ელჩმა განუცხადა, პორტის მშენებლობის პარალელურად მნიშვნელოვანია, შეიქმნას მაღალი სტანდარტების შესაბამისი ინფრასტრუქტურა.
"საქართველოს უკვე აქვს ბათუმისა და ფოთის პორტები, თუმცა მესამე ყველაზე დიდი კარიბჭე ევროპასა და აზიას შორის, შესაძლოა, სწორედ ანაკლიის პორტი იყოს. ვფიქრობ, ეკონომიკის ამ სფეროს განვითარება კარგი იდეაა, რადგან ეს მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის. თუმცა, ქართული ეკონომიკის გაძლიერებისთვის ღრმაწყლოვანი პორტის მშენებლობასთან ერთად აუცილებელია, მოწესრიგდეს ინფრასტრუქტურა, სატრანსპორტო სისტემა, მათ შორის – მაგისტრალები, სარკინიგზო გზა" – განუცხადა ელჩმა "აქცენტს".

Mariusz Maszkiewicz - Anaklia Drainage Port could be largest gateway between Europe and Asia
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Poland to Georgia, Mariusz Maszkiewicz said on Tuesday that The construction of the Anaklia Drainage Port is a strategic importance project.
As the Ambassador told the Accent, in parallel to the construction of drainage port, well-developed infrastructure is very important.
“Georgia already has Batumi and Poti ports, but the third largest, serious gateway between Europe and Asia could be exactly the Anaklia port. I think, the development of this sphere of economy is a good idea, because it is important for Georgia. However, in order to boost up the Georgian economy along with the construction of a deep water port it is important to develop the high standard infrastructure, transport system - including highways, railways,” Maszkiewicz told the Accent.