ჩეხეთის ახლადარჩეული პრეზიდენტი უკრაინაში ვიზიტს გეგმავს
ჩეხეთის ახლადარჩეული პრეზიდენტი პეტრ პაველი სლოვაკ კოლეგა ზუზანა ჩაპუტოვასთან ერთად უკრაინაში ჩასვლასა და ვოლოდიმირ ზელენსკისთან შეხვედრას გეგმავს, – იუწყება სლოვაკური მედია.
მისი ცნობით, პაველი 29 იანვარს უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკისთან სატელეფონო საუბარს გამართავს და შესთავაზებს მას ჩაპუტოვასთან ერთად უკრაინაში ჩასვლას.
ვიზიტის ზუსტი თარიღი ჯერ–ჯერობით უცნობია.
წინასწარი მონაცემებით, ჩეხეთის საპრეზიდენტო არჩევნებში არმიის გადამდგარმა გენერალმა პეტრ პაველმა გაიმარჯვა.
ჩეხეთის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის და ნატო–ს სამხედრო კომიტეტის ყოფილმა ხელმძღვანელმა საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურში მილიარდერი ექს-პრემიერი ანდრეი ბაბიში დაამარცხა.
პრემიერ-მინისტრმა პეტრ ფიალამ პაველს გამარჯვება მიულოცა მას შემდეგ, რაც საარჩევნო ოლქების 88% იქნა დათვლილი და პაველმა — ხმების დაახლოებით 57%, ბაბიშმა კი 43% მიიღო.

29/01/2023 14:45:18 World
The newly elected president of the Czech Republic, Petr Pavel, and Slovakia's President Zuzana Caputova are planning to visit Ukraine.That's according to the pravda.sk news site, Ukrinform reports.
The report states that Pavel will call Ukrainian President Volodymyr Zelensky on January 29 and propose that he visit Ukraine together with Caputova.
The exact date for the visit has not yet been announced.
Retired NATO general Petr Pavel was elected as the new president of the Czech Republic on January 28.
He previously stated that the Czech Republic would remain pro-Western, maintain its strategic relations with the EU and NATO, and be on the side of Ukraine. Pavel also said the war in Ukraine is a war that affects the Czech Republic as well, because it is a war for the future of international relations, for the future of a safe Europe.