რეზნიკოვი – 2023 წელს 545 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების "დრონების" შეძენას ვგეგმავთ
უკრაინის თავდაცვის მინისტრ ოლექსი რეზნიკოვის განცხადებით, ქვეყანა გეგმავს, დახარჯოს 20 მილიარდი უკრაინული გრივნა (545 მილიონი აშშ დოლარი) უპილოტო საფრენი აპარატების შესაძენად.
"უკრაინის უპილოტო საფრენი აპარატების ბაზრის განვითარება თავდაცვის სამინისტროს ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია. გენერალურ შტაბთან კონსულტაციების შემდეგ თავდაცვის სამინისტრომ გააფორმა თექვსმეტი კონტრაქტი უპილოტო საფრენი აპარატების ადგილობრივ მწარმოებლებთან. ჩვენ გავზრდით უპილოტო საფრენი აპარატების შესყიდვებს თავდაცვის ძალებისთვის 2023 წელს და ამ მიზნით ვგეგმავთ დაახლოებით 20 მილიარდის დახარჯვას", – განაცხადა რეზნიკოვმა.

Ukraine plans to spend $545 million on drone purchases, defense minister says
Ukraine plans to spend 20 billion Ukrainian hryvnia ($545 million) buying drones — or unmanned aerial vehicles (UAV) — this year, the country’s defense minister announced Monday on Facebook.
“Development of Ukrainian UAV market is one of key focus areas for the Ministry of Defense,” Oleksiy Reznikov said in the statement. “Following consultations with the General Staff and testing/trials, sixteen contracts have been made by the Ministry of Defense with domestic UAV producers.”
“We will increase UAVs purchases for the Defense Forces in 2023, and we plan spending about 20 billion UAH,” he said.
The announcement comes as Ukraine continues to face rounds of Russian missile attacks and has renewed calls for Western jets and long-range missile systems.