ბრიტანეთი აბრამოვიჩის ფულის უკრაინისთვის გადაცემას გეგმავს
დიდი ბრიტანეთის მთავრობა გეგმავს, მილიარდერ აბრამოვიჩის მიერ საფეხბურთო კლუბ "ჩელსის" გაყიდვიდან მიღებული 2,3 მლრდ გირვანქა სტერლინგი უკრაინის ომის მსხვერპლთა დახმარების ფონდს გადასცეს, - იუწყება The Telegraph საკუთარ წყაროებზე დაყრდნობით.
მისივე ცნობით, მთავრობა ელის ევროკავშირის თანხობას, ვინაიდან აბრამოვიჩი ამ უკანასკნელის სანქციების ქვეშ იმყოფება.
აღსანიშნავია, რომ ხსენებული ფონდის ჩამოყალიბების იდეა თავად აბრამოვიჩს ეკუთვნოდა. მილიარდერმა იგი მას შემდეგ გააჟღერა, რაც გასული წლის მარტის დასაწყისში სანქციები შეეხო.
ცნობისთვის: ლონდონური "ჩელსი" გასული წლის მაისის ბოლოს 4,25 მლრდ გირვანქა სტერლინგად გაიყიდა. მიღებული თანხა ჩაირიცხა სპეციალურ საბანკო ანგარიშზე და შემდგოში იქვე "გაიყინა".

Великобритания планирует передать деньги Абрамовича в помощь Украине
Правительство Великобритании планирует передать 2,3 миллиарда фунтов стерлингов, полученных российским миллиардером Романом Абрамовичем от продажи лондонского футбольного клуба «Челси», в фонд помощи жертвам войны в Украине, - сообщает, по информации "Радио Свобода", The Telegraph со ссылкой на источники в правительстве. По данным издания, власти ждут одобрения Евросоюза, поскольку Абрамович находится по санкциями ЕС. Окончательное решение вопроса может занять несколько недель.
СМИ отмечает, что идея создания фонда, в который планируется отправить деньги, принадлежала самому Абрамовичу. Она возникла, когда миллиардер в начале марта прошлого года столкнулся с санкциями из-за войны в Украине.
Сделка по продаже «Челси» была анонсирована в начале прошлого года и завершена в конце мая. Клуб был продан за 4,25 млрд фунтов стерлингов консорциуму под руководством американского инвестора Тодда Боли. Средства от продажи были положены на специальный банковский счет, где они были заморожены.