WSJ: ჩინეთი და თურქეთი რუსეთს სამხედრო ტექნოლოგიებს აწვდიან
ჩინეთი რუსეთს უკრაინაში ომის წარმოებაში ეხმარება. მისი სახელმწიფო და კერძო კომპანიები სანქცირებულ რუსულ საწარმოებს სანავიგაციო აღჭურვილობას, სარადარო ტექნოლოგიებს, გამანადგურებლების დეტალებსა და იმ მიკროსქემებს აწვდიან, რომლებიც შეიძლება, სამხედრო ტექნიკაში გამოიყენებოდეს. გარდა ამისა, გასულ წელს თურქული კომპანიები ყიდიდნენ აღჭურვილობას, ელექტრონიკას, სათადარიგო ნაწილებსა და სხვა საქონელს, რომელიც რუსეთის შეიარაღებულ ძალებს ესაჭიროებათ, მათ შორის - ამერიკულ პროდუქციას, რომლის რუსეთში მიწოდება აკრძალულია, - წერს "The Wall Street Journal" საბაჟო მონაცემებზე დაყრდნობით.
ჩინეთი
ჩინეთის შემთხვევაში WSJ-მ რუსეთის ფედერალური საბაჟო სამსახურის ბაზიდან 84 000-ზე მეტი მიწოდება გააანალიზა, რომელიც უკრაინაში რუსეთის შეჭრის გამო ამერიკული სანქციების შემოღებიდან დღემდე პერიოდს მოიცავს.
მონაცემები შეიცავს ინფორმაციას თარიღების, მიმწოდებლების, მყიდველების, მისამართების თაობაზე, ასევე პროდუქციის აღწერას.
ეს ყველაფერი გამოცემას ვაშინგტონში მოქმედმა არასამთავრობო ორგანიზაცია C4ADS-მა მიაწოდა, რომელიც ეროვნული უსაფრთხოებისთვის საფრთხეების გამოვლენითაა დაკავებული.
ორმაგი დანიშნულების საქონლის უმრავლესობა ჩინეთიდან იყო.
ასე, მაგალითად:
- 2022 წლის 31 აგვისტოს ჩინურმა სახელმწიფო სამხედრო-სამრეწველო კომპანია Poly Technologies-მა სანქცირებულ "Рособоронэкспорт"-ს Ми-17 სამხედრო-სატრანსპორტო ვერტმფრენებისთვის სანავიგაციო აღჭურვილობა მიაწოდა;
- მანამდე, იმავე თვეში Fujian Nanan Baofeng Electronic Co-მ "Рособоронэкспорт"-ს უზბეკური სამხედრო-სამრეწველო კომპანიის შუამავლობით ტელესკოპური ანტენა მიაწოდა რადიოკავშირის ჩამხშობი რადიოლოკაციური სისტემა РБ-531БЕ-სთვის;
- 24 ოქტომბერს ჩინურმა სახელმწიფო კომპანია AVIC International Holding Corp-მა რუსულ КРЭТ-ს (კონცერნს "რადიოელექტრონული ტექნოლოგიები", რომელიც სანქცირებული "Ростех"-ის შემადგენლობაშია) Су-35 გამანადგურებლებისთვის $1,2 მლნ-ის ღირებულების დეტალები მიაწოდა;
- მანამდე, 4 ოქტომბერს, China Taly Aviation Technologies Corp-მა (ჩინეთის შეიარაღებული ძალებისთვის შესყიდვებზე პასუხისმგებელი სახელმწიფო უწყების ქვედანაყოფმა) სანქცირებულ რუსულ კონცერნ "Алмаз-Антей"-ს (აწარმოებს შეიარაღებას ჰაერსაწინააღმდეგო და რაკეტსაწინააღმდეგო თავდაცვისთვის) რადიოლოკატორ 96L6E-სთვის დეტალები მიაწოდა. ეს უკანასკნელი კი მუშაობს სარაკეტო კომპლექსებთან С-300 და С-400, რომელთაც რუსეთი უკრაინის ომში იყენებს;
- ორმაგი დანიშნულების საქონლის ერთ-ერთმა ყველაზე აქტიურმა ექსპორტიორმა - კერძო კომპანია Sinno Electronics-მა, რომელსაც აშშ-მა გასულ წელს უკვე დაუწესა სანქციები რუსი სამხედროებისთვის აკრძალული პროდუქციის მიწოდების გამო, აპრილიდან ოქტომბრის ჩათვლით 1300-ზე მეტი ახალი მიწოდება განახორციელა. მათი ჯამური ღირებულება $2 მლნ-ს აღემატებოდა. მყიდველებს შორის ფიქსირდებოდა КРЭТ და სხვა კომპანიები, რომლებიც რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს, დაზვერვისა და სხვა რუსული სპეცსამსახურების დაკვეთით მუშაობენ;
- რუსეთს ასევე მეწოდება კვადროკოპტერები DJI, რომლებიც, სამხედრო ანალიტიკოსების განცხადებით, უკრაინული ნაწილების თვალთვალისა და საარტილერიო ცეცხლის კორექტირებისთვის გამოიყენება. ზოგიერთ მათგანს ჩინური რითეილერი პირდაპირ ყიდის, სხვები კი რუსეთს არაბთა გაერთიანებული საემიროების გავლით მიეწოდება.
C4ADS-ის ანალიტიკოსი ნაომი გარსია ამბობს:
"სავაჭრო მონაცემები იმაზე მეტყველებს, რომ ჩინეთის სახელმწიფო სამხედრო-სამრეწველო კომპანიები აგრძელებენ სანქციებული რუსული უწყებებისა და კომპანიებისთვის იმ დეტალების მიწოდებას, რომელთა გამოყენებაც შეიარაღებაშია შესაძლებელი. არსებობს მტკიცებულებები იმისა, რომ ომში, რომელსაც უკრაინაში რუსეთი აწარმოებს, სწორედ ეს დეტალები გამოიყენება".
რუსეთის მიერ ჩიპებისა და მათთან დაკავშირებული აღჭურვილობის შეძენები თავდაპირველად განახევრდა მას შემდეგ, რაც აშშ-მა და სხვა დასავლურმა სახელმწიფოებმა რუსეთისთვის სამხედრო და ორმაგი დანიშნულების საქონლის მიწოდებაზე სანქციები დააწესეს. თუმცა შემდგომში იმპორტმა სწრაფად დაიწყო აღდგენა და ოქტომბერში $32,83 მლნ შეადგინა (მათ შორის $24,5 მლნ – ჩინეთიდან). არადა, 2014 წლიდან, როცა აშშ-მა რუსეთის მიერ უკრაინული ყირიმის ანექსიის გამო პირველი სანქციები დააწესა და 2021 წლის ჩათვლით, საშუალო თვიური შესყიდვები $35 მლნ-ს უტოლდებოდა, - წერს WSJ რუსული საბაჟოსა და Comtrade-ის მონაცემების ანალიზის საფუძველზე.
თურქეთი
თურქეთის შემთხვევაში WSJ რუსეთში ექსპორტის შესახებ მონაცემებს გაეცნო და დაადგინა, რომ მოსკოვს მიეწოდა აღჭურვილობა, ელექტრონიკა, სათადარიგო ნაწილები და სხვა პროდუქცია შეიარაღებული ძალებისთვის.
არანაკლებ 13 თურქულ კომპანიას განხორციელებული აქვს ჯამში $18,5 ლნ ღირებულების იმ პროდუქციის ექსპორტი, რომელიც ტანკების, გემების, ჯავშანჟილეტებისა და ა.შ. წარმოებაში შეიძლება, გამოიყენებოდეს. გამოვლინდა ასევე არანაკლებ 10 სანქცირებული რუსული კომპანიისთვის სატრანსპორტო საშუალებების მიწოდების ფაქტები. ამასთან, სულ მცირე სამ შემთხვევაში რუსეთს აშშ-ში წარმოებული პროდუქცია მიეწოდა.
გარდა ამისა, მარტიდან ოქტომბრის ჩათვლით რუსეთს სანქციების გვერდის ავლით მიეწოდა ამერიკული წარმოების კონვეიერები და ლიფტები, ელექტროგენერატორები და სხვა პროდუქცია, რომლის ჯამური ღირებულება $15 მლნ-ს აჭარბებდა.
თურქეთიდან აკრძალული საქონლის მიმღებ კომპანიებს შორის იყო "Тактическое ракетное вооружение" (სხვადასხვა სახის რაკეტების უმსხვილესი რუსული მწარმოებელი) და "Промтехнология", რომელიც სანქციებს რუსული ჯარისთვის სასროლი იარაღის წარმოების გამო დაექვემდებარა.
სანქციები უნდა გამკაცრდეს
აშშ მნიშვნელოვან ძალისხმევას იჩენს, რათა სანქციებს იცავდნენ ის ქვეყნებიც, რომლებიც მათ არ შეერთებიან. მჭიდრო მუშაობა მიმდინარეობს, მათ შორის, თურქეთთან. მიმდინარე კვირას აშშ-ის ფინანსთა სამინისტროს დელეგაცია კვლავ ეწვია ამ ქვეყანას (ხოლო შემდეგ - არაბთა გაერთიანებულ საემიროებსა და ომანს ამ რეგიონის გავლით რუსეთისთვის აკრძალული საქონლის მიწოდების აღკვეთაზე შესათანხმებლად).
მანამდე თურქულმა ბანკებმა აშშ-ის ზეწოლით უარი თქვეს რუსულ ბარათ "Мир"-ის მომსახურებაზე. გასული წლის ბოლოს კი ამერიკელმა ჩინოსნებმა გააფრთხილეს თურქი კოლეგები, რომ მათ პატიმრობა და ჯარიმები შეიძლება, დაემუქროთ, ხოლო თურქულ ეკონომიკას — საექსპორტო პრივილეგიების დაკარგვა, თუ რუსული კომპანიებისთვის ამერიკული წარმოების თვითმფრინავებისთვის სათადარიგო ნაწილებისა და მათ გასამართად საჭირო საქონლის მიწოდებები გაგრძელდება.
რაც შეეხება ჩინეთს, ვარაუდობდნენ, რომ მის მიერ რუსეთის დახმარების საკითხი აშშ-ის სახელმწიფო მდივან ენტონი ბლინკენის პეკინში ვიზიტის დროს იქნებოდა განხილული, რომელიც ამ უქმეებისთვის იყო დაგეგმილი. თუმცა პარასკევს გაირკვა, რომ ვიზიტი განუსაზღვრელი ვადით გადაიდო მას შემდეგ, რაც აშშ-მა ქვეყნის ტერიტორიის თავზე ჩინური ჯაშუშური საჰაერო ბურთი აღმოაჩინა.
"რუსეთის წინააღმდეგ სანქციები უნდა გამკაცრდეს და ამასთანავე, გააქტიურდეს ბრძოლა "რუხ" იმპორტთან, მათ შორის - ჩიპებისა", - განაცხადა ამასწინათ დავოსის მსოფლიო ეკონომიკურ ფორუმზე ჰარვარდის უნივერსიტეტის ეკონომიკის პროფესორმა კენეტ როგოფმა. - "შესაძლებელია ზოგიერთი მიკროსქემის ამოღება საყოფაცხოვრებო ტექნიკიდან, ასევე ბიზნეს-აღჭურვილობიდან შემდგოში სამხედრო ტექნიკაში გამოსაყენებლად. ამდენად, მსგავსი საქონლის მიწოდებებიც სანქციებს უნდა დაექვემდებაროს. ამასთანავე, მეორადი სანქციები (მათ მიმართ, ვინც რუსეთისთვის აკრძალული პროდუქციის მიწოდებას უწყობს ხელს) წინასწარ უნდა მომზადდეს, რათა რუსეთის მიერ კონფლიქტის ესკალაციის შემთხვევაში მათ შემოსაღებად რამდენიმე თვე არ გახდეს საჭირო".

WSJ: Китай и Турция поставляют России военные технологии
Китай помогает России вести войну в Украине. Его государственные и частные компании поставляют находящимся под санкциями российским предприятиям навигационное оборудование, технологии для радаров и создания радиопомех, детали для истребителей, микросхемы, которые могут применяться в военной технике.
Кроме того, турецкие компании в прошлом году продавали оборудование, электронику, запчасти и другие товары, которые нужны российским вооруженным силам (ВС). В их числе – американская продукция, запрещенная для поставок в Россию.
Об этом, по иформации "The Moscow Times", пишет The Wall Street Journal на основании таможенных данных.
Китай
В случае с Китаем WSJ проанализировала более 84 000 поставок из базы данных Федеральной таможенной службы РФ (ФТС) за период с начала введения американских санкций в ответ на вторжение в Украину. Данные включают информацию о датах, поставщиках, получателях, покупателях, адресах, а также описание продукции. Их газете предоставила вашингтонская неправительственная организация C4ADS, которая занимается выявлением угроз национальной безопасности; полученные ею записи могут включать не все прошедшие через таможню поставки.
Большинство товаров двойного назначения было из Китая.
- Так, китайская оборонная госкомпания Poly Technologies 31 августа 2022 г. направила находящемуся под санкциями «Рособоронэкспорту» навигационное оборудование для военно-транспортных вертолетов Ми-17.
- Ранее в том же месяце Fujian Nanan Baofeng Electronic Co. отправила «Рособоронэкспорту» (через узбекскую оборонную госкомпанию) телескопическую антенну для комплекса радиоэлектронного подавления систем радиосвязи РБ-531БЕ.
- 24 октября китайская госкомпания AVIC International Holding Corp. направила АО КРЭТ (Концерн «Радиоэлектронные технологии», входит в находящийся под санкциями «Ростех») детали для истребителей Су-35 на $1,2 млн.
- China Taly Aviation Technologies Corp., подразделение ведомства, отвечающего за закупки для китайских ВВС, 4 октября отправило находящемуся под санкциями концерну «Алмаз-Антей» (выпускает вооружения для противовоздушной и противоракетной обороны) детали для радиолокатора 96L6E. Он работает с ракетными комплексами С-300 и С-400, которые Россия применяет в Украине.
- Один из самых активных китайских экспортеров товаров двойного назначения – частная Sinno Electronics, против которой США уже ввели в прошлом году санкции за закупки запрещенной продукции для российских военных. С апреля по октябрь она организовала более 1300 поставок на сумму более $2 млн, в том числе для АО «КРЭТ» и других компаний, что работают по заказам российских разведывательных и спецслужб, а также Министерства обороны.
- В Россию также поставляются квадрокоптеры DJI, которые, по словам военных аналитиков, используются для выслеживания украинских частей и корректировки артиллерийского огня. Некоторые из них напрямую продает китайский ритейлер, другие поступают через ОАЭ.
Наоми Гарсиа, аналитик C4ADS, говорит:
"Торговые данные свидетельствуют, что китайские оборонные госкомпании продолжают направлять подсанкционным российским оборонным компаниям детали, которые можно применять в вооружениях. Есть свидетельства, что в войне, которую Россия ведет в Украине, используются как раз эти детали, полученные этими российскими компаниями".
Закупки Россией чипов и связанного с ними оборудования первоначально упали более чем наполовину после того, как США и другие западные страны ввели жесткие ограничения на поставки в Россию товаров военного и двойного назначения. Но затем импорт стал быстро восстанавливаться, и в октябре составил $32,83 млн (в том числе на $24,5 млн – из Китая); между тем, среднемесячные закупки с 2014 г., когда США ввели первые санкции за аннексию Крыма, по 2021 г. равны $35 млн, свидетельствует проведенный WSJ анализ торговых данных ФТС и Comtrade.
Турция
В случае с Турцией WSJ ознакомилась с данными об экспорте в Россию и выяснила, что поставлялись оборудование, электроника, запчасти и другая продукция, которая нужна российским ВС.
Не менее 13 турецких компаний экспортировали на общую сумму $18,5 млн пластиковую и резиновую продукцию (может использоваться при производстве танков, кораблей, бронежилетов и проч.), а также транспортные средства по крайней мере 10 российским компаниям, против которых США ввели санкции за их роль в нападении России на Украину. Не менее трех поставок включали продукцию, произведенную в США.
Кроме того, с марта по октябрь было экспортировано американских конвейеров и лифтов, электрогенераторов, монтажных плат и других предметов на $15 млн в нарушение санкций США, призванных лишить Россию компонентов, необходимых для военной техники.
Среди компаний, получавших запрещенные товары из Турции, – «Тактическое ракетное вооружение» (крупнейший российский разработчик и поставщик противокорабельных, противорадиолокационных и многоцелевых ракет) и «Промтехнология», попавшая под санкции за производство стрелкового оружия для российских войск.
Ужесточить санкции
США предпринимают значительные усилия, чтобы добиться соблюдения санкций даже теми странами, что их не вводили или не считают их правильными. Плотная работа ведется с Турцией, на этой неделе высокопоставленная делегация Министерства финансов США снова посещала страну (а затем направилась в ОАЭ и Оман, чтобы договориться о пресечении поставок для России через этот регион).
Ранее турецкие банки под давлением США отказались обслуживать карту «Мир». А в конце прошлого года американские чиновники предупредили турецких коллег, что тем могут грозить тюремные сроки и штрафы, а экономике — потеря экспортных привилегий, если российским компаниям будут оказываться услуги по предоставлению запчастей и заправке самолетов американского производства.
Таких масштабных санкций против такой крупной экономики, как российская, еще никогда не было, поэтому санкционный режим постоянно требует все новых заплат, говорит Тобиас Герке, берлинский эксперт по геоэкономике из Европейского совета по международным отношениям. О давлении США на Турцию он так сказал WSJ:
"Если в первую волну [борьбы с обходом санкций] показать, что некоторые из этих главных центров можно убедить или заставить немного прикрыть [поставки в Россию], это уже может быть весьма сильным сигналом".
Предполагалось, что вопрос поддержки России Китаем будет обсуждаться во время визита госсекретаря США Энтони Блинкена в Пекин, запланированного на эти выходные. Но визит был в пятницу отложен на неопределенное время после того, как США обнаружили над своей территорией китайский шпионский воздушный шар.
Санкции против России необходимо ужесточать, бороться с серым импортом, в частности, чипов, говорил на саммите Всемирного экономического форума в Давосе процессор экономики Гарвардского университета Кеннет Рогофф. Некоторые микросхемы можно вынимать из бытовых приборов и бизнес-оборудования и использовать в военной технике, поэтому такие товары тоже надо включать в санкции. А вторичные санкции (против тех, кто способствует поставкам запрещенной продукции) «нужно готовить заранее, чтобы, если Россия пойдет на эскалацию конфликта, не требовалось четыре месяца на их принятие», – сказал Рогофф.