თურქეთის 10 პროვინციაში საგანგებო მდგომარეობა გამოცხადდა
თურქეთის 10 პროვინციაში საგანგებო მდგომარეობა გამოცხადდა, - ამის შესახებ განცხადება ქვეყნის პრეზიდენტმა რეჯეფ ტაიპ ერდოღანმა გააკეთა.
მისი თქმით, საგანგებო მდგომარეობა 3 თვის განმავლობაში გაგრძელდება.
"ათი პროვინცია, სადაც მიწისძვრა მოხდა, გამოვაცხადეთ კატასტროფის ზონად. იმისთვის, რომ სამძებრო-სამაშველო სამუშაოები უპრობლემოდ განხორციელდეს, ჩვენ გადავწყვიტეთ რომ საგანგებო მდგომარეობა 10 პროვინციაში 3 თვით დავაწესოთ, კონსტიტუციის 119-ე მუხლის შესაბამისად", - აცხადებს თურქეთის პრეზიდენტი.
ბოლო ოფიციალური მონაცემებით, თურქეთში დაღუპულია 3 419 ადამიანი.
მიწისძვრას მასშტაბური ნგრევა და მსხვერპლი მოჰყვა თურქეთის მეზობელ სირიაში. ბოლო მონაცემებით, ქვეყანაში სტიქიას 1 602 ადამიანი ემსხვერპლა.

Erdogan declares state of emergency for three months in 10 provinces
Turkish President Recep Tayyip Erdogan has declared a state of emergency in 10 provinces for three months, as the country reels from a powerful earthquake Monday that killed over 5,000 people across Turkey and Syria.
"We are declaring our 10 provinces where the earthquake occurred as disaster areas. We have decided to declare a state of emergency based on the authority given to us by the 119th article of the constitution in order to ensure that the search and rescue activities and subsequent studies can be carried out quickly," Erdogan said during a televised speech Tuesday.