რუსეთი დეზინფორმაციის კუთხით 2022 წლის მსოფლიო ლიდერად დასახელდა
ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკურმა სამსახურმა 2022 წელს მსოფლიო საინფორმაციო სივრცეში დეზინფორმაციისა და ფაქტებით მანიპულირების შესახებ ანგარიში გამოაქვეყნა, რომელშიც ამ მხრივ მსოფლიო ლიდერად რუსეთია დასახელებული.
უწყების შეფასებით, უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ომი საინფორმაციო შეტევების მთავარ თემად იქცა და 100-დან 60 შემთხვევაში მათ მიზანს რუსული შეჭრის გამართლება წარმოადგენდა. მიზნების ჩამონათვალში მეორე პოზიციაზე ევროკავშირისა და მისი წევრი სახელმწიფოების დისკრედიტაცია ფიგურირებს.
ევროკავშირის ოფიციალური წარმომადგენელი საგარეო პოლიტიკის საკითხებში პიტერ სტანო ადასტურებს, რომ ევროკავშირის შესახებ დეზინფორმაციის გავრცელების შემთხვევების უმრავლესობა რუსეთიდან ან მასთან დაკავშირებული აგენტურისგან მომდინარეობს.
ანგარიშში ხაზგასმულია, რომ ფეიქები ხშირად რუსეთის ოფიციალური დიპლომატიური არხებითაც კი ვრცელდება, ასევე რუსული სახელმწიფო მედიასაშუალებებით, რომლებიც როგორც რუსული, ისე საერთაშორისო აუდიტორიისთვის მაუწყებლობენ. აქტიურად ეწევიან ანალოგიურ საქმიანობას პროკრემლისტური არხები ინტერნეტშიც.
ანგარიშის თანახმად, რუსული სადეზინფორმაციო პროპაგანდა ცდილობს, უკრაინა "ნაცისტურ სახელმწიფოდ" წარმოაჩინოს და კიევი "მშვიდობიანი მოქალაქეების გენოციდში" დაადანაშაულოს. გარდა ამისა, აქტიურად ვრცელდება ფეიქები უკრაინაში აშშ-ის ბიოლაბორატორიების მოქმედების შესახებ, რომლებიც ვითომდა "რუსული დნმ-ის წინააღმდეგ ბიოლოგიურ იარაღს ქმნიან", ასევე "უკრაინელი ნეონაცისტების უცხოურ სპეცსამსახურებთან თანამშრომლობის" თაობაზე.
ამასთან, ანგარიშის თანახმად, კრემლის წყაროების მსგავს დეზინფორმაციას აქტიურად ავრცელებს ჩინეთის სახელმწიფო მედიაც. მთლიანობაში კი, მსგავსი ფეიქები სულ მცირე, 30 ენაზე ვრცელდება.
დოკუმენტის ავტორების მონაცემებით, ბოლო დროს განსაკუთრებით გააქტიურდა ფეიქები იმის შესახებ, თითქოს ამა თუ იმ ევროპული ქვეყნის მოსახლეობა უკრაინას და შესაბამისად, მის დახმარებას მხარს არ უჭერს, თითქოს რუსეთის წინააღმდეგ დასავლური სანქციები თავად დასავლეთის ქვეყნებს აზარალებს და აიძულებს ევროპელებს, "იშიმშილონ და გაიყინონ" იმ რესურსების ნაკლებობის პირობებში, რომელთაც ევროპა მანამდე რუსეთისგან ყიდულობდა.
"რუსეთს როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე მთელს მსოფლიოში სადეზინფორმაციო კამპანიების წარმოებისთვის მთელი მისი რესურსი აქვს მობილიზებული. ჩვენ ვხედავთ მუდმივად ცვალებადი სადეზინფორმაციო ნარატივებით ადამიანების შეცდომაში შეყვანისა და დაშინების გამალებულ მცდელობებს. მიზანი ისაა, რომ ადამიანებს დაეკარგოთ რწმენა და სამომავლოდ აღარავის ენდონ, მათ შორის - სიმართლის გამავრცელებლებსაც" - ამბობს ევროპული დიპლომატიის ლიდერი ჟოზეფ ბორელი.
მას მაგალითად ევროკავშირის საწვრთნელი მისიის ამოქმედების შემდეგ გაჩენილი მემი მოჰყავს, რომელშიც ევროკავშირი ნატო-ს მსახურადაა წარმოდგენილი.
"ეს პოსტი რუსეთის საგარეო უწყების გვერდზე გაჩნდა, დიახ, რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს საიტზე! 10 წუთში იგი სამინისტროს Telegram-არხში გამოჩნდა, ხოლო კიდევ მოგვიანებით 100-ზე მეტი არხით გავრცელდა, Sputnik Africa-ს ჩათვლით. ევროკავშირს მტკიცედ აქვს გადაწყვეტილი, ებრძოლოს რუსული ფეიქების გავრცელებას. უახლოეს ხანებში ჩამოვაყალიბებთ ინფორმაციის ანალიზისა და გაცვლის ცენტრს, რომელიც პროპაგანდას შეებრძოლება" - განაცხადა დიპლომატმა.
ევროკომისიის თავმჯდომარის მოადგილემ ვერა იუროვამ კი პროექტის "რადიო თავისუფალი რუსეთი" (სამუშაო სახელწოდება) ამოქმედება დააანონსა. იგი დამოუკიდებელი რუსულენოვანი ჟურნალისტებისა და მედიასაშუალებების ძალისხმევას გააერთიანებს რუსულენოვანი აუდიტორიისთვის ობიექტური კონტენტის შესაქმნელად.

Евросоюз: Россия в 2022 году стала мировым лидером по дезинформации
Внешнеполитическая служба Евросоюза опубликовала доклад о дезинформации и манипуляции фактами в мировом информационном пространстве в 2022 году, в котором назвала Россию главной страной-дезинформатором года, - информирует "The moscow Times".
По мнению ведомства, война России в Украине стала главной темой информационных атак, причем в 60 случаях из 100 их целью было оправдание российского вторжения.
Второй целью информационных атак, исходящих из России, стала дискредитация Европейского союза и входящих в него стран.
Официальный представитель ЕС по внешнеполитическим вопросам Питер Стано подтвердил, что большинство случаев дезинформации о Евросоюзе исходят из России или от связанных с ней агентов. В докладе подчеркивается, что фейки распространяются официальными дипломатическими каналами, государственными СМИ, вещающими как на российскую, так и на зарубежную аудиторию, а также прокремлевскими каналами в интернете, чья связь с российским правительством непосредственно не обозначена, но которые могут получать финансирование из Москвы.
В частности, российская пропаганда старается представить Украину как «нацистское» государство, обвинять ее в «геноциде» и убийствах собственных граждан, распространять фейки о наличии там биолабораторий США, которые якобы разрабатывают биологическое оружие, направленное на «русскую ДНК», и о связях украинских «неонацистов» с иностранными разведками. В докладе отмечается, что такую дезинформацию из кремлевских источников также активно распространяют государственные СМИ Китая. В целом дезинформация такого рода была обнаружена в сообщениях на как минимум 30 языках, в том числе 16 европейских.
В отношении Евросоюза российские и пророссийские источники распространяют ложь об отсутствии поддержки Украины в обществах стран ЕС, о пагубном влиянии принятых ЕС санкций против России и о том, что жители Европы якобы вынуждены голодать и замерзать из-за нехватки ресурсов, которые ранее закупались в России, - в действительности уровень жизни европейцев остался фактически прежним.
В качестве наиболее показательных примеров дезинформации в докладе названы российские медиакомпании Sputnik и Russia Today (RT).
Глава европейской дипломатии Жозеп Боррель подтвердил, что Россия «мобилизовала все свои инструменты» для проведения дезинформационных кампаний и «систематического искажения реальности». «Мы видели попытки запутать и ввести людей в заблуждение постоянно меняющимися нарративами и версиями события. Цель в том, чтобы никто больше ничему не верил, чтобы люди пришли к выводу: «Да вообще все врут. Как я могу отличить ложь от правды?», - сказал Боррель.
Он также привел в пример мемы, появившиеся после запуска обучающей миссии Евросоюза, в которых ЕС представлен как слуга НАТО. «Этот пост появился на сайте МИД России. Да, на сайте МИД! 10 минут спустя - в их Telegram-канале, а затем быстро распространился по более чем 100 каналам, включая Sputnik Africa», - рассказал дипломат.
Боррель заявил, что Евросоюз намерен бороться с распространением ложных данных. По его словам, Европа намерена в ближайшее время создать центр анализа и обмена информацией, который будет противостоять пропаганде.
Заместитель председателя Еврокомиссии Вера Юрова также анонсировала запуск проекта «Радио Свободная Россия» (пока это рабочее название), который объединит усилия независимых русскоязычных журналистов и изданий в создании правдивого контента для русскоязычной аудитории.