ზელენსკი – მაკრონსა და შოლცს: "რაც უფრო სწრაფად გამოგვიგზავნით თვითმფრინავებს, მით უფრო სწრაფად დაბრუნდება მშვიდობა ევროპაში"
09/02/2023 05:23:16 მსოფლიო
საფრანგეთის პრეზიდენტი ემანუელ მაკრონი და გერმანიის კანცლერი ოლაფ შოლცი პარიზში უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის შეხვდნენ.
საფრანგეთის პრეზიდენტის ინფორმაციით, განიხილეს უკრაინის ოპერატიული საჭიროებები.
ემანუელ მაკრონმა პარიზში გამართულ ერთობლივ პრეს–კონფერენციაზე განაცხადა, რომ უკრაინას შეუძლია ომში გასამარჯვებლად ჰქონდეს საფრანგეთის და მისი მოკავშირეების იმედი.
"რუსეთმა ამ ომში ვერ უნდა გაიმარჯვოს და არ გაიმარჯვებს", – განაცხადა მაკრონმა.
გერმანიის კანცლერ ოლაფ შოლცის განცხადებით, უკრაინის დახმარება გაგრძელდება, სანამ ეს საჭირო იქნება. შოლცმა ხაზი გაუსვა, რომ რუსეთის გამარჯვება არ უნდა დაუშვან.
პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ საფრანგეთს და გერმანიას მოუწოდა, უკრაინას რაც შეიძლება სწრაფად გადასცენ მძიმე საბრძოლო ტექნიკა და თვითმფრინავები: "რაც უფრო სწრაფად მოხდება ეს, მით უფრო სწრაფად დასრულდება რუსეთის აგრესია და ევროპაში მშვიდობა დაბრუნდება".
უკრაინის პრეზიდენტი საფრანგეთის პრეზიდენტსა და გერმანიის კანცლერთან შესახვედრად პარიზში ჩავიდა ლონდონიდან, სადაც 8 თებერვალს მოლაპარაკება გამართა დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრ რიში სუნაკთან, გაერთიანებული სამეფოს პარლამენტს მიმართა და მეფე ჩარლზ მესამეს შეხვდა.
პრემიერ-მინისტრ სუნაკთან შეხვედრის შემდეგ პრეზიდენტმა ზელენსკიმ განაცხადა, რომ უკრაინას დიდი ბრიტანეთისგან აქვს ძლიერი თავდაცვითი პაკეტი, შეთანხმდნენ დიდი რაოდენობით ჯავშანტექნიკაზე, შორ მანძილზე მოქმედების იარაღის მიწოდებასა და უკრაინელი მფრინავების მომზადების დაწყებაზე.

Macron tells Zelensky that France is determined to help Ukraine to victory
French President Emmanuel Macron told his visiting Ukrainian counterpart Volodymyr Zelensky that France is “determined” to assist Ukraine in its war against Russia.
“We stand by Ukraine, determined to help it to victory,” Macron said. “Ukraine can count on France and its allies to win the war, Russia should not and will not win the war.” Macron affirmed to Zelensky that France will continue to provide military support to Ukraine and Paris will "adapt and re-adapt" to Kyiv’s needs.
"Ukraine can count on us to build peace," the French leader said, speaking alongside Zelensky and German Chancellor Olaf Scholz in Paris.
After arriving in Paris Wednesday, Zelensky said he is “thankful for the spontaneous idea for us to meet and talk” in a joint news conference with Macron and Scholz.
“France and Germany have the potential to be game changers,” Zelensky said in his opening remarks, adding that “the sooner Ukraine manages to get long-range weapons and modern planes, the stronger our coalitions will be.” Scholz said Germany will continue to provide military aid to Ukraine “as long as it needs.”
“Russia should not win this war," Scholz said. Zelensky's presence at an EU summit in Brussels on Thursday would send “a strong signal” of solidarity, he added.