TikTok-მა საქართველოდან უკრაინის ომის შესახებ დეზინფორმაციული ანგარიშები წაშალა
ჩინურმა კომპანია TikTok-მა სოციალურ ქსელში საქართველოდან ის "ბოტები" დაბლოკა, რომლებიც თავს „საინფორმაციო სააგენტოებად ასაღებდნენ“. ამის შესახებ ნათქვამია ევროკავშირის ქვეყნებისთვის გამოქვეყნებული ანგარიშში.
საუბარია 18 ანგარიშზე, რომელთა გამომწერების რაოდენობა 85 ათასს აჭარბებდა. ისინი 2022 წლის მესამე კვარტალში გამოავლინეს და დაბლოკეს.
„ჩვენი შეფასებით, ქსელი საქართველოდან მოქმედებდა და რუსულენოვან აუდიტორიაზე იყო ორიენტირებული, რომლებიც ძირითადად ყაზახეთში, ბელარუსში და უკრაინაში იყვენენ ბაზირებულული. ამ ანგარიშების უკან მდგომი პირები შინაარსს რუსულ ენაზე ავრცელებდნენ, არასანდრო ანგარიშების გამოყენებით, თავს საინფორმაციო სააგენტოებად ასაღებდნენ“, - ნათქვამია ანგარიშში.
დოკუმენტის თანახმად, "დაბლოკილი ანგარიშებიდან პრორუსული პოზიცია ვრცელდებოდა უკრაინის ომზე".
TikTok--ს ანგარიში ასევე ნათქვამია, რომ გამოვლენილია რუსული ბოტები, რომლებიც პროპაგანდისთვის გამოიყენებოდა ევროკავშირის ქვეყნებში მცხოვრებთა შორის. ისინი ევროპელ მომხმარებლებად ინიღბებოდნენ და უკარაინის ომის თემაზე მასალებს გერმანულ, ინგლისურ და იტალიურ ენებზე ავრცელებდნენ, რისთვისაც საუბრის სინთეზის პროგრამას იყენებნენ.
კომპანიამ მსვავსი 1688 ანგარიში დაბლოკა, რომელთაც 133 ათასზე მეტი გამომწერი ჰყავდა.
მანამდე ევროკავშირის საგარეო სამსახურმა 2022 წელს გლობალურ საინფორმაციო სივრცეში დეზინფორმაციისა და ფაქტებით მანიპულირების შესახებ ანგარიში გამოაქვეყნა, რომელშიც რუსეთს წლის მთავარი დეზინფორმატორი ქვეყანა უწოდა. დეპარტამენტის ინფორმაციით, ომი რუსეთსა და უკრაინას შორის საინფორმაციო თავდასხმების მთავარ თემად იქცა და 100-დან 60 შემთხვევაში მათი მიზანი რუსეთის უკრაინაში შეჭრის გამართლება იყო.
რუსეთიდან მომდინარე საინფორმაციო თავდასხმების კიდევ ერთი მიზანი ევროკავშირისა და მისი წევრი ქვეყნების დისკრედიტაცია იყო.
ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკურმა ხელმძღვანელმა ჟოზეფ ბორელმა განაცხადა, რომ ევროპა უახლოეს მომავალში აპირებს შექმნას ანალიზისა და ინფორმაციის გაცვლის ცენტრი, რომელიც წინააღმდეგობას გაუწევს პროპაგანდას.

TikTok удалил аккаунты из Грузии с дезинформацией о войне в Украине
Китайская компания TikTok заблокировала сеть ботов из Грузии, которая «выдавала себя за новостные агентства». Об этом, по информации "Эха Кавказа", говорится в опубликованном компанией отчете для стран Евросоюза.
Речь идет о 18 аккаунтах, число подписчиков которых превышало 85 тысяч. Их выявили и заблокировали в третьем квартале 2022 года.
«По нашим оценкам, сеть действовала из Грузии и была ориентирована на русскоязычную аудиторию, в основном базирующуюся в Казахстане, Беларуси и Украине. Лица, стоящие за этими аккаунтами, делились контентом на русском языке, используя недостоверные аккаунты, выдававшие себя за новостные агентства», – сказано в отчете.
Заблокированные аккаунты распространяли пророссийскую позицию о войне в Украине, сказано в документе.
В TikTok также сообщили, что выявили сеть российских ботов, которые использовались для пропаганды среди жителей стран ЕС. Они маскировались под европейских пользователей и публиковали контент на тему войны в Украине на немецком, английском и итальянском языках – для этого они использовали программы синтеза речи.
Компания заблокировала 1686 подобных аккаунтов. У них было более 133 тысяч подписчиков.
Ранее внешнеполитическая служба Евросоюза опубликовала доклад о дезинформации и манипуляции фактами в мировом информационном пространстве в 2022 году, в котором назвала Россию главной страной-дезинформатором года. По мнению ведомства, война России с Украиной стала главной темой информационных атак, причём в 60 случаях из 100 их целью было оправдание российского вторжения.Второй целью информационных атак, исходящих из России, стала дискредитация Европейского союза и входящих в него стран.Глава европейской дипломатии Жозеп Боррель сообщил, что Европа намерена в ближайшее время создать центр анализа и обмена информацией, который будет противостоять пропаганде.