ბრიტანული დაზვერვა: რუსეთი სავარაუდოდ, 24 თებერვლისთვის გამოაცხადებს, რომ ბახმუტი აიღო
დიდი ბრიტანეთის თავდაცვის სამინისტროს დაზვერვის სამსახურის შეფასებით, უკრაინაში რუსეთის შეჭრის წლისთავის მოახლოებასთან ერთად, რუსეთის სამხედრო ძალებზე პოლიტიკური ზეწოლა იზრდება და მიუხედავად იმისა, როგორი იქნება რეალური სიტუაცია, რუსეთი დიდი ალბათობით, ამ თარიღისთვის გამოაცხადებს, რომ ბახმუტი აიღო.
უწყების შეფასებით, თუ საგაზაფხულო შეტევა რუსეთს არაფერს მოუტანს, ხელისუფლების შიგნით დაძაბულობა გაიზრდება.
დაზვერვის სამსახურის მონაცემებით, რუსეთი უკრაინის აღმოსავლეთში განაგრძობს შეტევას უგლედარის, კრემენნაიას და ბახმუტის მიმართულებებით და განსაკუთრებით დიდი დანაკარგი აქვს ბახმუტსა და უგლედარში.
ბრიტანული დაზვერვის თანახმად, რუსეთის საზღვაო ქვეითთა „ელიტურ“, 155-ე და მე-40 ბრიგადებს ძალიან დიდი დანაკარგი ჰქონდათ უგლედართან. ამ ინფორმაციას თებერვლის შუა რიცხვებში ადასტურებდნენ პრორუსული წყაროებიც.

UK Ministry of Defence – Russia will claim that Bakhmut has been captured to align with the anniversary, regardless of the reality on the ground
20/02/2023 08:08:54 World
Russia will claim that Bakhmut has been captured to align with the anniversary, regardless of the reality on the ground, the UK Ministry of Defence has claimed.
Russian forces are likely under increasing political pressure as the anniversary of the invasion draws near, the latest British intelligence report says.
Ukrainian President Volodymyr Zelensky is currently preparing for an expected Russian offensive in the spring, appealing to Western governments for additional assistance and weaponry to help sustain the fight.