რუსეთმა ჩრდილოეთ კორეისა და ირანის მოქალაქეებისთვის ვიზების გაცემა გაამარტივა
რუსეთის ხელისუფლებამ ჩრდილოეთ კორეაზე, ირანსა და დამატებით რამდენიმე ქვეყანაზე ვიზების გაცემა გაამარტივა. ახლა სასტუმროს ჯავშნის ან "განთავსების სხვა საშუალების" საფუძველზე ისინი პირდაპირ მიიღებენ ქვეყანაში შესვლის 6-თვიან დოკუმენტს.
მთლიანობაში, მთავრობის ბრძანება ცხრამეტ ქვეყანას ეხება. ჩრდილოეთ კორეისა და ირანის გარდა, ესენია ჩინეთი, ინდოეთი, საუდის არაბეთი, ქუვეითი, თურქეთი, მექსიკა, სერბეთი, ტაილანდი, ფილიპინები, მალაიზია, ინდონეზია, ბაჰრეინი, ბრუნეი, კამბოჯა, ლაოსი, მიანმარი და ომანი.
ერთი წლის წინ უკრაინაში შეჭრის შემდეგ რუსეთის მოქალაქეებისთვის ევროპისა და ამერიკის ქვეყნების დიდმა ნაწილმა საზღვრები ჩაკეტა. გარდა ამისა, რუსეთმა შეადგინა "არამეგობრული ქვეყნების" სია. ამჟამად სიაში 60 ქვეყანაა, მათ შორისაა აშშ, კანადა, დიდი ბრიტანეთი, იაპონია და ევროკავშირის ათეულობით ქვეყანა.

РФ упростила процедуру выдачи виз для граждан Северной Кореи и Ирана
Правительство России упростило процедуру получения виз для граждан Северной Кореи, Ирана и ещё ряда государств, большинство из которых расположены в Азии. Теперь они смогут получать въездные документы сразу на полгода на основании бронирования гостиницы или "иного средства размещения", - информирует "Радио Свобода".
Всего распоряжение правительства касается девятнадцати стран. Кроме Северной Кореи и Ирана, это Китай, Индия, Саудовская Аравия, Кувейт, Турция, Мексика, Сербия, Таиланд, Филиппины, Малайзия, Индонезия, Бахрейн, Бруней, Камбоджа, Лаос, Мьянма и Оман.
В марте 2022 года власти России фактически поделили страны мира на "дружественные" и "недружественные". Тогда российское правительство по распоряжению Владимира Путина утвердило список государств, которые, по мнению властей, совершают в отношении России и её граждан "недружественные действия". На данный момент в этом списке 60 стран, серди них - США, Канада, Великобритания, Япония, а также десятки государств Евросоюза.