ბელარუსში სიკვდილით დასჯა სამხედროებსა და ჩინოსნებზეც გავრცელდება
ბელარუსის წარმომადგენელთა პალატამ მეორე - საბოლოო მოსმენით დაამტკიცა კანონპროექტი, რომელიც სახელმწიფო ღალატისთვის სიკვდილით დასჯის შემოღებას ითვალისწინებს. დოკუმენტის თანახმად, სასჯელის ეს ზომა შეიძლება, შეეხოთ ჩინოსნებსა და სამხედროებს.
კანონპროექტი ითვალისწინებს ასევე ჯარიმის დაწესებას კაცობრიობის უსაფრთხოების, მშვიდობის, საზოგადოებრივი და გადაადგილების უსაფრთხოების, სახელმწიფოსა და მოსახლეობის ჯანმრთელობის წინააღმდეგ დანაშაულებისათვის.
ბელარუსის სისხლის სამართლის კოდექსს ემატება მუხლი "ტერორიზმის პროპაგანდა", რაც, დეპუტატების აზრით, ტერორიზმის მარეაბილიტირებელი ინფორმაციის გავრცელებასთან ბრძოლას შეუწყობს ხელს.
გარდა ამისა, კანონპროექტი აწესებს პასუხისმგებლობას ბელარუსული ჯარისა და ძალოვანი უწყებების შესახებ მცდარი ინფორმაციის მიზანმიმართული გავრცელებისათვის.
ცნობისთვის: ბელარუსი ერთადერთი სახელმწიფოა ევროპაში, რომელშიც სიკვდილით დასჯა ამ დრომდე არ გაუქმებულა. 1990-იანი წლებიდან ეს განაჩენი 400-ზე მეტ შემთხვევაში აღასრულეს. ხელისუფლების პოლიტიკური ოპონენტების ტერორისტულ საქმიანობაში დადანაშაულება კი ლუკაშენკოს მმართველობისას ჩვეულ პრაქტიკად იქცა.

В Беларуси принят законопроект о смертной казни за госизмену
Палата представителей Беларуси во втором, окончательном, чтении приняла законопроект, который предполагает введение смертной казни за государственную измену. Согласно документу, мера наказания в виде смертной казни может быть применена к чиновникам и военнослужащим, - информирует "Радио Свобода".
Также законопроект предполагает введение штрафа за совершение преступлений против мира и безопасности человечества, общественной безопасности, безопасности движения, здоровья населения и государства.
В Уголовный кодекс предлагается добавить новую статью "Пропаганда терроризма". По мнению депутатов, это может способствовать предотвращению распространения информации, реабилитирующей терроризм.
Кроме того, проект закона вводит ответственность за распространение заведомо ложных сведений, порочащих белорусскую армию и силовые структуры.
Теперь законопроект должен одобрить Совет Республики и подписать Александр Лукашенко.
Беларусь единственная страна в Европе, где не отменена смертная казнь. С 1990-х годов в стране были приведены в исполнение свыше 400 смертныых приговоров.В мае 2021 года Александр Лукашенко подписал закон, допускающий меру наказания в виде смертной казни за покушение на совершение терактов. Обвинение сторонников оппозиции в Беларуси в террористической деятельности - стандартная практика.