ზელენსკიმ იტალიის პრემიერთან გამართულ ბრიფინგზე მწვავედ გააკრიტიკა ბერლუსკონი
პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ იტალიის პრემიერ-მინისტრთან ერთობლივ პრესკონფერენციაზე მწვავე კომენტარი გააკეთა იტალიის ყოფილი პრემიერ-მინისტრისა და სახელისუფლებო კოალიციის წევრი პარტიის ლიდერის სილვიო ბერლუსკონის სიტყვებზე, რომელმაც მას მოუწოდა, შეწყვიტოს „შეტევა“ დონბასზე ომის დასრულების მიზნით.
„ბატონო ბერლუსკონი... მის სახლს ყოველდღე რაკეტებით არასდროს დაბომბავდნენ და მადლობა ღმერთს, რომ მის ეზოში პარტნიორი რუსეთის ფედერაციიდან ტანკით არ შევარდნილა, არ გაუნადგურებია მისი ნათესავები და მეგობრები. ვფიქრობ, ბატონ ბერლუსკონს არ გაუღვიძია დილის 3 საათზე და არ დაუწყია ტანსაცმლის რეცხვა, ორი დღით ადრე არ მოუმზადებია შვილებისთვის, რადგან მომდევნო ორი-სამი დღის განმავლობაში შეიძლება, უბრალოდ არ იყოს შუქი რუსი ხალხის დიდი ძმური სიყვარულის გამო“,– თქვა ზელენსკიმ.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ არ სურს მსგავსი რამ იტალიამ საკუთარ თავზე იგრძნოს, რადგან „ეს უზარმაზარი ტრაგედიაა".
„ვფიქრობ, აზრის ჩამოსაყალიბებლად საკუთარი ვალით უნდა ნახონ, რა ხდება. და მას შემდეგ, რაც პოლიტიკოსი (თუ პოლიტიკოსი) ნახავს, რა მოხდა აქ, რა სისხლიანი კვალი დატოვა მოძმე რუსეთმა, შემდეგ ერთ დონეზე ვისაუბრებთ“, - აღნიშნა ზელენსკიმ.
პუტინის მეგობრად წოდებულმა ბერლუსკონიმ ბრიუსელში, ევროკავშირის სამიტის ფარგლებში, იტალიის პრემიერ-მინისტრისა და ზელენსკის შეხვედრის კომენტირებისას განაცხადა, რომ თავად პრემიერ–მინისტრი რომ ყოფილიყო, ზელენსკის არ შეხვდებოდა. უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტროში აცხადებენ, რომ რუსული პროპაგანდის გავრცელებით, იტალიის ექს-პრემიერი ახალისებს რუსეთს, გააგრძელოს დანაშაული უკრაინის წინააღმდეგ. მოგვიანებით ბერლუსკონიმ განაცხადა, რომ ის ყოველთვის უკრაინელი ხალხის მხარეს იყო.
იტალიის მოქმედი პრემიერ–მინისტრი ჯორჯია მელონი კიევში სამშაბათს, შუადღისას მატარებლით ჩავიდა. ის ბუჩასა და ირპინს ესტუმრა და მოლაპარაკებები გამართა ვოლოდიმირ ზელენსკისთან.

Премьер-министр Италии Мелони проводит переговоры в Украине
Премьер-министр Италии Джорджа Мелони во вторник в ходе визита в Украину пообещала дальнейшую поддержку Киеву в условиях российского вторжения, - информирует "Радио Свобода".
Мелони приехала в Киев на поезде из Польши. У нее намечены переговоры с украинскими президентом Владимиром Зеленским. Это первый визит Мелони в Украину с момента, когда в октябре прошлого года она заняла должность председателя правительства во главе правой коалиции.
Итальянский премьер, среди прочего, побывала в пригороде Киева Ирпене, где после ухода российских войск были обнаружены массовые захоронения. Выступая там, Джорджа Мелони назвала «пропагандой» слова российского президента Владимира Путина в новом послании Федеральному собранию. «Часть моего сердца надеялась на другие слова, на шаг вперед, но это была пропаганда», - подчеркнула Мелони.
Путин, выступая 21 февраля перед политическим и военным руководством России, религиозными лидерами, подчеркнул, что Москва добьется своих военных целей в Украине, он также обвинил Запад в попытке разрушить Россию, отмечает Reuters.
Во вторник итальянский премьер-министр побывала еще в одном киевском пригороде - Буче, где российских военных также обвиняют в расправах над мирными жителями. Москва не раз отрицала причастность к массовым убийствам. В Буче Мелони расплакалась, когда ей показали снимки с мертвыми жителями.
Джорджа Мелони приехала в Украину на следующий день после визита в эту страну президента США Джо Байдена. Он заявил, что Вашингтон будет и дальше поддерживать Украину, которая противостоит российской агрессии, «столько, сколько потребуется».