სამთვიანი პაუზის შემდეგ კენიის ხელისუფლებამ საქართველოში 8 ბაობაბის ექსპორტის ნებართვა გასცა
სამთვიანი პაუზის შემდეგ კენიის ხელისუფლებამ საქართველოში 8 ბაობაბის ექსპორტის ნებართვა გასცა,– იუწყება კენიური გამოცემა Nation.
ახალ გადაწყვეტილებაში ხელისუფლება მიუთითებს, რომ ბაობაბი არ არის ქვეყანაში გადაშენების პირას მყოფი ან დაცული ხის სახეობა.
ბაობაბი კენიიდან მიმდინარე წლის 30 ივნისამდე უნდა გაიტანონ. მათი წონა 500 ტონამდეა. დოკუმენტაციაში ნათქვამია, რომ ხეები დასავლეთ საქართველოში, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტში მდებარე შეკვეთილის დენდროლოგიურ პარკს გადაეცემა.
2022 წლის ნოემბერში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ხელისუფლებამ ლიცენციის მოქმედება შეაჩერა, რომელიც ბაობაბების ამოძირკვას, მათ ტრანსპორტირებას და ექსპორტს ითვალისწინებდა. კენიის პრეზიდენტმა უილიამ რუტომ სასწრაფო გამოძიების ჩატარების ბრძანება გასცა, მომხდართან დაკავშირებულ განცხადებებზე, რომ ხეების ამოთხრის ნებართვა ეწინააღმდეგება მთავრობის პროგრამას, კენიაში მომდევნოს 10 წლის განმავლობაში 15 მილიარდი ხის დარგვის შესახებ.
მანამდე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ მინიმუმ 2016 წლიდან კენიიდან საქართველოში ბაობაბების ექსპორტს ახორციელებს მილიარდერი ბიზნესმენი და პარტია „ქართული ოცნების“ დამფუძნებელი ბიძინა ივანიშვილი და რომ რამდენიმე ხე ივანიშვილის დენდროლოგიურ პარკში აღმოჩნდა.
კენიის ტელევიზიის მიერ გასული წლის ნოემბერში მომზადებულ რეპორტაჟში, ქართველმა ინვესტორმა გიორგი გვასალიამ, ვინც კენიაში ბაობაბებს ყიდულობდა, დაადასტურა, რომ ხეების გაგზავნას გეგმავდა „საქართველოს უნიკალურ პარკში“, სადაც „სხვადასვა კონტინენტიდან მრავალი ხეა“ დარგული. გვასალიამ განაცხადა, რომ დაგეგმილია ბაობაბებისთვის კენიაში არსებული მიკროკლიმატის შექმნა.
მანამდე კენიელმა ექსპერტებმა განაცხადეს, რომ ბაობაბების ექსპორტს შესაძლოა, უარყოფითი გავლენა ჰოქნდეს ქვეყნის ეკოლოგიაზე, რომელიც გვალვას ებრძვის.

Власти Кении все же разрешили экспорт баобабов в Грузию
Правительство Кении разрешило экспортировать восемь баобабов в Грузию. Об этом, по информации "Эха Кавказа", пишет кенийское издание Nation.
В ноябре прошлого года сообщалось, что власти прекратили действие лицензии, которая предусматривала выкорчевку баобабов, их транспортировку и экспорт. Президент Кении Уильям Руто распорядился провести экстренное расследование случившегося, заявив, что разрешение на выкорчевывание деревьев противоречит правительственной программе по высадке в Кении в предстоящие 10 лет 15 миллиардов деревьев.
В новом решении власти ссылаются на то, что баобаб не является вымирающим или охраняемым видом деревьев в стране.
Баобабы должны быть вывезены из Кении до 30 июня текущего года. Их вес достигает 500 тонн. В документации указано, что деревья доставят в дендрологический парк Шекветили в Озургетском муниципалитете на Западе Грузии.
Ранее сообщалось, что как минимум с 2016 года баобабы из Кении в Грузию экспортирует миллиардер и основатель правящей в стране партии «Грузинская мечта» Бидзина Иванишвили. Некоторые из них попали в дендрологический парк Иванишвили.
В ноябрьском репортаже кенийского телевидения Георгий Гвасалия, который покупал баобабы в Кении, подтвердил, что планирует отправить их в «уникальный парк в Грузии», который насчитывает «множество деревьев с разных континентов». Гвасалия говорил, что для баобабов планируют создать микроклимат, схожий с кенийским.
Ранее кенийские специалисты говорили, что экспорт баобабов может негативно повлиять на экологию страны, которая борется с засухой и пытается восстановить утраченный лесной покров.