რუსეთმა ბახმუტთან ხუთჯერ მეტი სამხედრო დაკარგა, ვიდრე უკრაინამ - მედია
ნატოს დაზვერვის შეფასებით, ბახმუტთან რუსეთის დანაკარგები ხუთჯერ აღემატება უკრაინულ დანაკარგებს,– ამის შესახებ CNN ნატოში საკუთარ წყაროზე დაყრდნობით იუწყება.
მანამდე ომის შემსწავლელმა ამერიკულმა ინსტიტუტმა და უკრაინის სახმელეთო ჯარების მეთაურმა, გენერალ-პოლკოვნიკმა ალექსანდრე სირსკიმ გაავრცელეს ინფორმაცია რუსული არმიის დიდი დანაკარგების შესახებ. ამასთან, ომის შემსწავლელმა ინსტიტუტმა განაცხადა, რომ სამხედრო დაპირისპირება ბახმუტთან შეიძლება კიდევ რამდენიმე თვე გაგრძელდეს.
აშშ-ის თავდაცვის მდივანმა ლოიდ ოსტინმა ორშაბათს განაცხადა, რომ რუსეთის ჯარებმა რომც მოახერხონ ბახმუტის აღება, ეს არ იქნება გარდამტეხი ბრძოლა ომში. მისი აზრით, ბახმუტს აქვს „მეტად სიმბოლური, ვიდრე სტრატეგიული ან ოპერატიული მნიშვნელობა“ და მისი მოქცევა ერთი ან მეორე მხარის კონტროლის ქვეშ გადამწყვეტ უპირატესობას არ ნიშნავს.
ბახმუტთან ბრძოლა დაახლოებით ექვსი თვეა, გრძელდება. ომამდე დონეცკის ოლქის ამ ქალაქში დაახლოებით 70 ათასი ადამიანი ცხოვრობდა. ახლა ის პრაქტიკულად ნანგრევებად არის გადაქცეული. რუსეთის სარდლობამ და „ვაგნერის“ ხელმძღვანელმა ევგენი პრიგოჟინმა ცოტა ხნის წინ რამდენჯერმე გაავრცელეს ინფორმაცია ბახმუტის ალყაში მოქცევისა და მტრის წინააღმდეგობის თითქმის სრული განადგურების შესახებ. უკრაინული მხარე აცხადებს, რომ მისი ჯარები აგრძელებენ ქალაქის დაცვას.
6 მარტის საღამოს მიმართვისას უკრაინის პრეზიდენტმა თქვა, რომ "ბახმუტს აქვს ერთ-ერთი ყველაზე დიდი შედეგი მთელს ომში".ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ისაუბრა შტაბის სხდომაზე, სადაც მას ბახმუტში არსებული ვითარება მოახსენეს. მან აღნიშნა, რომ პირდაპირ ჰკითხა უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალს ვალერი ზალუჟნის და სახმელეთო ჯარების სარდალს ალექსანდრე სირსკის, გასულიყვნენ თუ არა ქალაქიდან. ორივე გენერალმა უპასუხა: „არა დახევა, გაძლიერება!“ და შტაბმა ამ პოზიციას ერთხმად დაუჭირა მხარი. შესაბამისად, უკრაინა გააგრძელებს ქალაქის დაცვას.
12 თებერვალს BBC-იმ და „მედიაზონამ“გამოაქვეყნესმონაცემები ომის დაწყებიდან რუსული არმიის დანაკარგების შესახებ. ჟურნალისტების შეფასებით, ღია წყაროებზე დაყრდნობით, დაიღუპა 14,93 რუსი ჯარისკაცი. საუბარია მხოლოდ გარდაცვალების დადასტურებულ შემთხვევებზე - დანაკარგების რეალური რაოდენობა შეიძლება ბევრად მეტი იყოს. მით უფრო, თუ გავითვალისწინებთ ცნობებს იმის შესახებ, საბრძოლო მოქმედებების ზონიდან არ გააქვთ რუსი სამხედროების ცხედრები. ასევე არსებობს მონაცემები მობილური კრემატორიუმების მუშაობის თაობაზე. რუსეთის თავდაცვის უწყება არ საუბრობს დანაკარგებზე.
დასავლური დაზვერვის შეფასებით, რუსეთის დანაკარგებმა დაღუპულებისა და დაჭრილების გათვალისწინებით, შესაძლოა, 200 ათასს აღწევდეს, მათგან 60 ათასამდე შეიძლება დაღუპულიყო.

НАТО: Россия потеряла под Бахмутом в пять раз больше солдат, чем Украина
Разведка НАТО оценила потери российских войск под Бахмутом как превосходящие украинские потери в пять раз. Об этом сообщает CNN со ссылкой на источник в НАТО, - информирует "Радио Свобода".
Ранее о крупных потерях российской армии сообщали американский Институт изучения войны и командующий сухопутными силами Украины генерал-полковник Александр Сырский. Однако Институт изучения войны заявил, что военное противостояние под Бахмутом может продлиться ещё несколько месяцев.
Министр обороны США Ллойд Остин заявил в понедельник, что даже если российским войскам удастся взять Бахмут, это не станет переломом в войне. По его мнению, Бахмут имеет «более символическое, чем стратегическое или оперативное значение», и переход его под контроль той или другой стороны не будет означать решающего перевеса.
Бои под Бахмутом продолжаются уже около полугода. До войны в этом городе в Донецкой области проживало около 70 тысяч человек. Сейчас он практически превращён в руины. Российское командование и глава «ЧВК Вагнера» Евгений Пригожин в последнее время несколько раз сообщали об окружении Бахмута и почти полном уничтожении сопротивления противника. Украинская сторона заявляет, что её войска продолжают держать оборону города.
В понедельник президент Украины Владимир Зеленский провёл совещание с командованием армией. По его итогам он заявил, что Украина не будет выводить из Бахмута войска, а продолжит оборону.
12 февраля Би-би-си и издание «Медиазона» опубликовали данные о потерях российской армии с начала войны. По подсчётам журналистов, основанным на открытых источниках, погибли 14 тысяч 93 российских военных. Речь идёт только о подтверждённых случаях гибели – реальное количество потерь может быть значительно выше.Минобороны России не раскрывает данные о потерях личного состава и не комментирует цифры, которые озвучивают журналисты. Власти Украины также не сообщают о количестве погибших военных.По оценкам западных разведок, потери российской армии убитыми и ранеными могут достигать 200 тысяч человек – до 60 тысяч из них могли погибнуть. В ноябре Пентагон заявлял, что потери с обеих сторон, России и Украины, предположительно, составляют по 100 тысяч человек; удвоение оценок Вашингтоном не комментировалось.