პრემიერი: კანონპროექტის უკან გაწვევის გადაწყვეტილება სახელმწიფოებრივად ყველაზე სწორი და გონივრული გადაწყვეტილება იყო
12/03/2023 17:03:53 პოლიტიკა
კანონპროექტის უკან გაწვევის შესახებ გადაწყვეტილება ამ სიტუაციაში სახელმწიფოებრივად ყველაზე სწორი და გონივრული გადაწყვეტილება იყო, ერთის მხრივ ვაჩვენეთ, რომ არავის არ მივცემთ დესტაბილიზაციის მოწყობის უფლებას, მეორეს მხრივ, ვთქვით, რომ, ვიცოდით მათი ძალიან ცუდი გეგმების შესახებ , - ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა.
როგორც მთავრობის მეთაურმა აღნიშნა, ოპოზიციის ამოცანა იყო ქაოსი, მუდმივი დესტაბილიზაციის შენარჩუნება, არეულობა და მათ შეიძლებოდა რამოდენიმე ახალგაზრდა თავადვე მოეკლათ.
პრემიერ-მინისტრის თქმით, ხელისუფლება კანონპროექტის გაწვევით გაუფრთხილდა ქვეყნის სტაბილურობასა და მშვიდობას.
"ჩვენ ვთქვით, ძალიან ცხადად, მკაფიოდ იყო ნათქვამი, მეც გამოვედი ამ კანონპროექტის კენჭისყრის დღეს, გავაკეთე განცხადება, ვთქვი, რომ ჩვენმა გუნდმა გადაწყვიტა, რომ პირველი მოსმენით მივიღებდით კანონპროექტს და შემდეგ დაუყოვნებლივ ვაგზავნიდით ვენეციის კომისიაში. თუ ამას ნებისმიერი გონიერი ადამიანი და პასუხისმგებლიანი მოქალაქე ისმენს, ვინც ჩვენი ქვეყნის მომავალს უფრთხილდება, რა თქმა უნდა, ამას კარგად გაიგებდა. ვისაც ამის გაგება არ უნდოდა, ასეთი ადამიანები აღმოჩნდნენ ნაწილი ასეთი ადამიანებისა, პოლიტიკურად ანგაჟირებულები და ნაწილი, რომლებიც უბრალოდ, შეიძლება ასე ვთქვათ, მსუბუქად ნათქვამი, უბრალოდ დაიბნენ აი ამ ვითარებაში. ვენეციის კომისიაში გაგზავნის შემდეგ, ჩვენ ალბათ 3-4 თვე გვექნებოდა იმისთვის, რომ კიდევ უფრო გაგვეგრძელებინა ეს განხილვები. ამის მიუხედავად, ჩვენ ვნახეთ, რომ და მე აქვე ვიტყოდი, კიდევ ერთი კარგი რაც მოხდა. ერთი, რაც თავში ვახსენე, რომ გამოჩნდა სახელმწიფოს სიძლიერე, ჩვენი სიმტკიცე, ხელისუფლების და ამავდროულად, ჩვენი ხელისუფლების გონიერება. გადაწყვეტილება, რომელიც ჩვენ მივიღეთ, ამ კანონის უკან გაწვევის, ამ სიტუაციაში სახელმწიფოებრივად ყველაზე სწორი და გონივრული გადაწყვეტილება იყო. ამით ჩვენ ერთის მხრივ, რა თქმა უნდა, ვაჩვენეთ, რომ არავის არ მივცემთ უფლებას, რომ ვიღაცამ რაღაც დესტაბილიზაცია მოაწყოს, არეულობა და ქაოსი შემოიტანოს ქვეყანაში და მერე მეორე ფრონტები და ათასი სისაძაგლე გააჩაღოს. მეორეს მხრივ, ვთქვით, რომ, ვიცოდით რა მათი ამ ძალიან ცუდი გეგმების შესახებ, მათი ამოცანა იყო ქაოსი, მუდმივი დესტაბილიზაციის შენარჩუნება, არეულობა, შეიძლებოდა რამოდენიმე ახალგაზრდა მოეკლათ თავადვე და ვთქვით, რომ ჩვენ ამ ნაბიჯით ვუფრთხილდებით ჩვენთვის ყველასთვის უფრო ძვირფასს, ჩვენი ქვეყნის სტაბილურობას, მშვიდობას და არა ომს! არა ომის პოლიტიკას! მთავარი მიზანი ამ აქციების და ჩვენი დესტრუქციული, ექსტრემისტული- მე ასე ვიტყოდი, აღარ არის მხოლოდ დესტრუქციული, ეს არის უკვე ექსტრემისტული ორგანიზაცია, კოლექტიური "ნაცმოძრაობა",-განაცხადა ირაკლი ღარიბაშვილმა.

PM: Decision on a withdrawal of a draft law in the given circumstances is the most prudent and wise decision
12/03/2023 17:03:53 Politic
Decision on a withdrawal of a draft law in the given circumstances is the most prudent and wise decision in the context of statehood, as we on the one hand demonstrated that nobody will ever be given a chance of destabilization and on the other hand we said that we were aware of their very offensive plans. It was stated by Irakli Garibashvili, Prime Minister of Georgia today.
As the Head of Government of Georgia noted, opposition aimed for chaos and permanent destabilization and disorder to be maintained. They might have killed several young people themselves to ensure this.
According to the Prime Minister of Georgia, by withdrawing the draft law the authorities have safeguarded the stability and peace in the country.
“We said very clearly. It was a very explicit message and I spoke about it myself on the voting day. I said that our team has decided to pass the draft law with the first hearing and thereafter send it immediately to the Venice Commission. If it was heard by sensible and responsible people, who care for the future of our country, they would have understood it well, of course. Those, who do not want to understand and such were part of the people, who were politically agitated and those who simply – to put it mildly – got confused in the given circumstances. After forwarding the draft law to the Venice Commission, we would have had 3-4 months to continue with public discussions. Irrespective of this intention, we say that – and let me say hereby that one good thing has happened, as I noted in the beginning when the strength of the country and wisdom of its authorities was demonstrated with a decision to withdraw the draft law. In the given circumstances, it was the most prudent and wise decision in the context of statehood, as we on the one hand demonstrated that nobody will ever be given a chance of destabilization, chaos and disorder, launching a second frontline and plenty of other atrocities; while on the other hand we said that we were aware of their very offensive plans. Their aim was to keep the country in chaos and permanent destabilization and disorder. They might have killed several young people themselves. However, we said that with this step [i.e. decision] we cared for the most valuable asset of our country – stability and peace of our country and refused the war! We refused the War Policy, which was their key goal in holding these rallies. I am referring to a destructive, extremist – I would say that they are no longer a destructive force only, as this is now an extremist organization as well – collectively known as the UNM” concluded Irakli Garibashvili, Prime Minister of Georgia.