აშშ, გაერთიანებული სამეფო და ავსტრალია ბირთვული წყალქვეშა ნავების პროექტზე შეთანხმდნენ
აშშ-ის, გაერთიანებული სამეფოსა და ავსტრალიის ლიდერებმა ჯო ბაიდენმა, რიში სუნაკმა და ენტონი ალბანეზამ ატომურ ენერგიაზე მომუშავე ახალი თაობის წყალქვეშა ნავების ახალი ფლოტის შექმნასთან დაკავშირებული გეგმის დეტალები გამოაცხადეს.
Aukus-ის შეთანხმების თანახმად, ავსტრალია აშშ-დან ატომურ ენერგიაზე მომუშავე მინიმუმ სამ წყალქვეშა ნავს მიიღებს.
Aukus-ის შეთანხმების მიზნად ინდო-წყნარი ოკეანის რეგიონში ჩინეთის გავლენის შეზღუდვა სახელდება.
სან-დიეგოში, კალიფორნიაში საუბრისას აშშ-ის პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ნავები იქნებიან ბირთვულ ენერგიაზე მომუშავე და არა ბირთვული იარაღით აღჭურვილი და საფრთხეს არ შეუქმნიან ავსტრალიის ვალდებულებას, იყოს ბირთვული იარაღის არმქონე ქვეყანა.
შეთანხმების თანახმად, ავსტრალიის სამეფო საზღვაო ძალების (RAN) წევრები მიმდინარე წლიდან განთავსდებიან აშშ-სა და დიდი ბრიტანეთის წყალქვეშა ნავების ბაზებზე, რათა მიიღონ წყალქვეშა ნავების გამოყენებისთვის საჭირო უნარები.
2027 წლიდან აშშ და დიდი ბრიტანეთი განათავსებენ მცირე რაოდენობის ატომურ ენერგიაზე მომუშავე წყალქვეშა ნავებს ავსტრალიაში, პერტში, RAN-ის ბაზაზე, სანამ, 2030-იანი წლების დასაწყისში, ავსტრალია აშშ-დან სამ წყალქვეშა ნავს შეიძენს. ამის შემდეგ გეგმა არის მთლიანად ახალი ბირთვული წყალქვეშა ნავის - SSN-AUKUS- დაპროექტება და შექმნა დიდი ბრიტანეთისა და ავსტრალიის საზღვაო ძალებისთვის. ნავი აშენდება ბრიტანეთსა და ავსტრალიაში ბრიტანული დიზაინით, მაგრამ სამივე ქვეყნის ტექნოლოგიების გამოყენებით.
პროექტის საშუალებით ავსტრალიას ექნება წყალქვეშა ნავები, რომლებსაც უფრო შორს და სწრაფად გადაადგილება შეუძლიათ, ვიდრე მის ამჟამინდელ ფლოტს.

США, Великобритания и Австралия подписали соглашение о субмаринах
На базе ВМС США в Сан-Диего, Калифорния, президент США Джо Байден, премьер-министр Австралии Энтони Альбанезе и премьер-министр Великобритании Риши Сунак подписали соглашение о трёхстороннем сотрудничестве в строительстве подводных лодок с ядерными двигателями.
Байден назвал этот проект частью обязательства по обеспечению свободы и открытости Индо-Тихоокеанского региона совместно с наиболее надежными союзниками США, - информирует "Радио Свобода".
По словам Сунака, «впервые это будет означать, что три подводных флота, действуя совместно в Атлантике и на Тихом океане, будут обеспечивать свободу наших океанов».
Соглашением предусмотрено, что США поставят Австралии три ударные субмарины класса Virginia с ядерными силовыми установками. Их построит к началу следующего десятилетия компания General Dynamics. Австралия также получит возможность приобрести еще две такие подводные лодки, сообщает «Голос Америки».
Великобритания и Австралия, на основе британского проекта и новейших американских технологий, начнут строить субмарины нового класса AUKUS для своих нужд. Строительство будут вести компании BAE Systems и Rolls-Royce. Представитель австралийского министерства обороны, на финансирование этого проекта к 2055 году будет затрачено 245 млрд долларов США.
Соглашением предусмотрено, что американские и британские подводные лодки не позднее 2027 года на ротационной основе будут базироваться в Западной Австралии, для помощи в обучении австралийских моряков и в целях сдерживания.
В рамках этого соглашения США впервые с 1950-х годов поделятся технологиями строительства ядерных двигателей для подводных лодок.