საქართველოს მმართველი პარტიის გენმდივანი – გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრზე: "რეალობას არის აცდენილი"
23/03/2023 10:20:13 პოლიტიკა
საქართველოს მმართველი პარტიის გენმდივანი, თბილისის მერი კახა კალაძე აცხადებს, რომ გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრი ანალენა ბერბოკი "რეალობას არის აცდენილი". ასე უპასუხა მან ჟურნალისტებს, რომლებმაც სთხოვეს გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრის განცხადების შეფასება, რომლის თანახმად, "არის მცდელობა, საქართველომ გადაუხვიოს პროევროპულ კურსს".
„არ ვიცი რაზე საუბრობს [გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრი ანალენა ბერბოკი ]. აშკარად იკვეთება ის, რომ რეალობას აცდენილია ეს ადამიანი. ეს არის იმ კურსის და იმ ხაზის გაგრძელება, რასაც ჩვენ ბოლო დღეების განმავლობაში ვისმენთ საქართველოსთან მიმართებით, აბსოლუტურ სიცრუეს. საქართველო ყველაფერს აკეთებს ევროინტეგრაციის გზაზე. 12-პუნქტიანი გეგმა, რომელიც წარმოდგენილია, ჩვენ ყველაფერს გავაკეთებთ, რომ შესრულდეს. ერთადერთი, ვინც არ იღებს პასუხისმგებლობას, არ მონაწილეობს ამ ყველაფერში და არ აქვს სურვილი იმისა, რომ საქართველომ სტატუსი მიიღოს, ეს არის ოპოზიცია. არცერთ განხილვასა და გადაწყვეტილებაში, 12-პუნქტიანი გეგმის შესრულებაში მათ მონაწილეობა არ მიუღიათ, ეს არის სამწუხარო რეალობა",- განაცხადა კალაძემ.
ცნობისთვის: საქართველოში ვიზიტის წინ გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ანალენა ბერბოკმა თქვა, რომ სრულად უჭერს მხარს საქართველოს ევროპულ პერსპექტივას. თუმცა მან ასევე აღნიშნა, რომ ბოლო დღეებში თბილისის ქუჩებში ხალხი ევროკავშირის დროშებით გამოვიდა პლურალიზმის და კანონის უზენაესობის დასაცავად.
გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრი საქართველოს დღეს, 23 მარტს ეწვევა. ანალენა ბერბოკი თბილისში პირველი ოფიციალური ვიზიტისას შეხვდება საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრს, პრეზიდენტს, პრემიერ-მინისტრს, ოპოზიციის და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს და სტუდენტებს. ვიზიტი 24 მარტს დასრულდება.

Каладзе заявил, что глава МИД Германии «оторвана от реальности»
Генеральный секретарь правящей партии «Грузинская мечта», мэр Тбилиси Каха Каладзе считает, что глава МИД Германии Анналена Бербок «оторвана от реальности». Об этом, по информации "Эха Кавказа", Каладзе заявил, комментируя слова Бербок о попытках изменения проевропейского курса Грузии.
«Я не знаю, о чем она говорит. Понятно, что этот человек оторван от реальности. Это продолжение курса и той линии, которую мы слышим в последние дни в отношении Грузии, это абсолютная ложь. Грузия делает все на пути евроинтеграции. Мы все делаем для выполнения рекомендаций Еврокомиссии», – сказал он, добавив, что выполнению рекомендаций препятствуют лишь оппозиция.
«Они не принимали участия ни в одном обсуждении, ни в одном решении относительно выполнения плана из 12 пунктов», – добавил он.
О том, что на пути евроинтеграции препятствия создаются «только со стороны радикальной оппозиции», заявил и председатель правящей партии Ираклий Кобахидзе.
«Я не знаю контекста этого заявления, исходя из этого, мне будет сложно комментировать. Мы знаем, что является нашей целью и нашей повесткой дня. Наша цель – получить статус кандидата в декабре, и наша повестка – выполнение 12 рекомендаций. Что касается препятствий на этом пути, препятствия создаются с единственной стороны – это радикальная оппозиция, которая не подключена к процессу осуществления соответствующих реформ», – заявил Кобахидзе.
Глава МИД Германии прибудет в Грузию с двухдневным визитом сегодня, 23 марта. Запланированы переговоры с премьером, президентом, министром иностранных дел, представителями гражданского общества, сообщил МИД Грузии. Также в программе поездка к разделительной линии у де-факто границы с самопровозглашенной республикой Южная Осетия и встреча с представителями Миссии наблюдателей ЕС.