უკრაინის გენშტაბი – ქვეყნის აღმოსავლეთში მოგერიებულია რუსეთის 60-ზე მეტი შეტევა
უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის მონაცემებით, ბოლო 24 საათში რუსეთის საოკუპაციო ძალებმა უკრაინის ტერიტორიაზე განახორციელეს 23 საავიაციო და 2 სარაკეტო დარტყმა და 38 შეტევა ზალპური ცეცხლის რეაქტიული სისტემების გამოყენებით. გარდა ამისა, რუსულმა ქვედანაყოფებმა ნაღმმტყორცნებითა და საარტილერიო დანადგარებით დაცხრილეს დონეცკის, ლუგანსკის, სუმის, ხარკოვის, ზაპოროჟიეს და ხერსონის ოლქების ათეულობით დასახლებული პუნქტი.
უკრაინის არმიის სარდლობის განცხადებით, რუსეთს ძირითადი ძალისხმევა კონცენტრირებული აქვს შეტევებზე კუპიანსკის, ლიმანის, ბახმუტის, ავდეევკის და მარინკის მიმართულებებით, სადაც გასულ 24 საათში თავდაცვის ძალებმა მოიგერიეს 60-ზე მეტი შეტევა. ბოლო 24 საათში უკრაინის ავიაციამ 3 დარტყმა განახორციელა მოწინააღმდეგის ცოცხალი ძალის და სამხედრო ტექნიკის თავმოყრის რაიონებზე, ხოლო სარაკეტო და საარტილერიო ქვედანაყოფებმა გაანადგურეს საოკუპაციო ძალების თავმოყრის 4 რაიონი, მართვის პუნქტი და საბრძოლო მასალების საწყობი.
უკრაინის გენერალური შტაბის თანახმად, ბოლო 24 საათში, ლუგანსკის ოლქის დასახლებული პუნქტის, ტროიცკოეს საავადმყოფოს მორგში გადაასვენეს 100-მდე მოკლული რუსი სამხედრო. გენშტაბი, როგორც წესი, არ ასაჯაროებს უკრაინის თავდაცვის ძალების დანაკარგებს.

Силы обороны Украины отразили более 60 атак России на востоке страны – Генштаб ВСУ
Российские войска нанесли два ракетных и 23 авиационных удара, а также совершили 38 обстрелов из реактивных систем залпового огня по украинским позициям и населенным пунктам, – сообщил, по информации "Крым.Реалии", Генеральный штаб Вооруженных сил Украины утром 27 марта.
«Высокой остается вероятность нанесения ракетных и авиационных ударов по всей территории Украины, ведь противник применяет тактику террора. Оккупанты сосредотачивают основные усилия на ведении наступательных действий на Купянском, Лиманском, Бахмутском, Авдеевском и Марьинском направлениях – наши воины отразили более 60 атак противника», – сообщает украинское командование.
По данным Генштаба ВСУ, в Беларуси идет подготовка российских подразделений. Армия РФ также продолжает сохранять военное присутствие в приграничных районах Курской и Белгородской областей.
Российские войска продолжают штурм Бахмута, который удерживают украинские силы, а также в районах Богдановки и Ивановского Донецкой области.
«Российские оккупационные войска продолжают нести большие потери. Так, в населенном пункте Троицкое Луганской области, в местный морг центральной районной больницы за минувшие сутки было доставлено около 100 тел погибших россиян. Кроме того, на лечение прибыло около 140 тяжелораненых оккупантов», – говорится в сводке.
Генштаб ВСУ отчитывается о трех авиаударах по районам сосредоточения российских войск, а также ракетно-артиллерийские удары по одному пункту управления и четырем районам сосредоточения живой силы и вооружения РФ.