ღარიბაშვილი: "სააკაშვილისთვის რაღაც პრიზის გადაცემა იგივეა, რომელიმე ქვეყანამ ბრეივიკს ჯილდო გადასცეს"
27/03/2023 08:29:24 პოლიტიკა
საქართველოს პრემიერ–მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებით, ექს–პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშილისთვის ნორვეგიაში გადაცემული პრიზი არაფერს არ ნიშნავს, პირიქით, ის დაცინვაა ქართველი ხალხის.
„საშინელი ჯოჯოხეთური რეალობაა, რომელიც ჩვენ დაგვხვდა 2012 წელს, როცა ადამიანებს დანაშაულებრივი სისტემა აწამებდა, აუპატიურებდა, ტანჯავდა, კლავდა. ამ ფონზე სააკაშვილი ნორვეგიის რომელიღაცა ორგანიზაციის მიერ ადამიანის უფლებების დარგში მიღწეული შედეგებისთვის რაღაცით დააჯილდოვეს. ეს ჩვენი ხალხის რამხელა დაცინვა და შეურაცხყოფაა. მთელ მსოფლიოში ცნობილი ავტორიტარული, თითქმის დიქტატორული ყოფილი მმართველი სააკაშვილი, რომელიც იყო მჩაგვრელი, მკვლელი სისტემის შემოქმედი დააჯილდოვეს ადამიანის უფლებები დარგში მიღწეული რაღაცით. ეს ხომ ჩვენი ხალხის დაცინვაა?! ეს ხომ წარმოუდგენელია?! ნორვეგიაში გახსოვთ, ხომ ბრეივიკმა ძალიან ბევრი ადამიანი დახოცა. დაახლოებით იგივეა, რომელიღაცა ქვეყანამ ბრეივიკს მისცეს იგივე. ჩემთვის იგივეა. მიხეილ სააკაშვილი არის გასამართლებული გირგვლიანის საქმეში მონაწილეობისთვის, მისი რეჟიმი იყო მკვლელი რეჟიმი“, - განაცხადა ღარიბაშვილმა.
25 მარტს ნორვეგიაში კონსერვატორული პარტიის კონგრესზე მიხეილ სააკაშვილს დემოკრატიასა და ადამიანის უფლებებში შურ ლინდერბრექეს სახელობის პრიზი გადაეცა.
2011 წელს ანდერს ბრეივიკმა აფეთქება მოაწყო ოსლოში და ცეცხლი გახსნა კუნძულ უტოიას ახალგაზრდულ ბანაკში. დაიღუპა 77, დაიჭრა 150-მდე ადამიანი. ტერორისტმა დანაშაული აღიარა. მას 21 წლით პატიმრობა აქვს მისჯილი.

Премьер Грузии сравнил Саакашвили с Брейвиком
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили сравнил бывшего президента страны Михаила Саакашвили с Андерсом Брейвиком, осужденным за теракты в Норвегии, в которых погибли 77 человек.
Гарибашвили прокомментировал присуждение Саакашвили премии имени Сьюра Линдебрекке – со-основателя консервативной партии Норвегии. Находящийся в заключении третий президент Грузии был удостоен премии за продвижение прав человека, политических и экономических свобод и демократических институтов.
Ираклий Гарибашвили заявил, что присуждение премии Михаилу Саакашвили – насмешка над грузинским народом. Режим Саакашвили был «убийственным», добавил он.
«Это примерно то же самое, как если бы премию вручили Брейвику, убившему много людей. Саакашвили умертвил сотни молодых людей», – сказал, по информации "Эха Кавказа", Гарибашвили.
На вопрос журналистки, есть ли у премьера доказательства сказанного, и почему против Саакашвили не возбуждены уголовные дела по фактам убийств, Гарибашвили отметил, что экс-президент, в частности, осужден по делу о смерти Сандро Гиргвлиани. Журналистка при этом указала премьеру, что Саакашвили осужден по делу о помиловании осужденных за убийство Гиргвлиани, а не по факту убийства.
Андерс Брейвик был приговорён в 2012 году к 21 году заключения с возможностью неограниченного продления за организацию взрыва в центре Осло и нападение на молодёжный лагерь Норвежской рабочей партии. В терактах погибли 77 человек, среди них 23-летняя грузинка Тамта Липартелиани.