„ევროსტატი“ - ევროკავშირის ქვეყნებში ნავთობის უმსხვილესი მიმწოდებლები აშშ, ნორვეგია და ყაზახეთი გახდნენ
29/03/2023 06:00:30 მსოფლიო
ევროპაში ნავთობის უმსხვილესი ექსპორტიორი აშშ გახდა. ამის შესახებ ინფორმაციას „ევროსტატი“ ავრცელებს.
სტატისტიკური მონაცემების თანახმად, დეკემბერში ევროკავშირის ქვეყნებში მიერ იმპორტირებული ნავთობის 18 პროცენტი ამერიკული იყო. აღსანიშნავია, რომ შარშან აშშ-ის წილი 13 პროცენტი იყო.
რუსეთის წილი, რომელიც ამ დრომდე ევროპაში ნავთობის უმსხვილესი მიმწოდებელი იყო, შარშან იანვარში დაფიქსირებული 31 პროცენტიდან 4 პროცენტამდე შემცირდა. შავი ოქროს მეორე უმსხვილესი ექსპორტიორი ევროკავშირისთვის ნორვეგიაა. მისი წილი 17 პროცენტს შეადგენს.
„2022 წლის ბოლოსთვის ევროკავშირის ქვეყნებში ნავთობის უმსხვილესი მიმწოდებლები გახდნენ აშშ, ნორვეგია და ყაზახეთი“, – ნათქვამია „ევროსტატის“ განცხადებაში.

29/03/2023 06:00:30 World
In December, 18% of the bloc’s crude imports came from America, EU data office Eurostat said Tuesday.
That is a big turnaround: Russia was until recently the bloc’s top supplier of crude, accounting for as much as 31% of total imports until the end of January 2022, according to Eurostat. The US, meanwhile, came a distant second, with a maximum 13% share.
But Moscow’s invasion of Ukraine in February last year led to an upheaval in Europe’s energy supplies. EU states slashed their imports of Russia’s energy, and the bloc imposed sanctions on the country’s oil and coal exports.