IAEA-ს დირექტორი – ზაპოროჟიეს ატომურ ელექტროსადგურზე სიტუაცია არ უმჯობესდება
გაეროს ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს(IAEA) დირექტორ რაფაელ მარიანო გროსის შეფასებით, ზაპოროჟიეს ატომური ელექტროსადგურის გარშემო სიტუაცია არ გაუმჯობესებულა.
გროსი 29 მარტს იმყოფებოდა უკრაინის ზაპოროჟიეს ოლქის ოკუპირებულ ნაწილში მოქცეულ ქალაქ ენერგოდართან, სადაც ევროპაში უდიდესი, ზაპოროჟიეს ატომური ელექტროსადგური მდებარეობს.
სააგენტოს დირექტორის განცხადებით, რეგიონში სამხედრო აქტივობა ძლიერდება და ყველა ზომა უნდა იყოს მიღებული შეტევებისგან სადგურის დასაცავად. ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტო რუსეთთან და უკრაინასთან მუშაობს ზაპოროჟიეს ატომური ელექტროსადგურის უსაფრთხოების ზომების შესათანხმებლად. რა ზომებია ეს, გროსის არ დაუკონკრეტებია.
ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტომ არაერთხელ, უშედეგოდ მოითხოვა ზაპოროჟიეს ატომური ელექტროსადგურის გარშემო უსაფრთხოების ზონის შექმნა და იქ საბრძოლო მოქმედებების აკრძალვა. რუსეთი და უკრაინა პერიოდულად ერთმანეთს ადანაშაულებენ სადგურის მიმდებარე რაიონის დაცხრილვაში.
ზაპოროჟიეს ოლქის ნაწილის ოკუპაციის და ანექსირებულად გამოცხადების შემდეგ, 2022 წლის ოქტომბერში, რუსეთის პრეზიდენტმა პუტინმა გამოსცა ზაპოროჟიეს ატომური ელექტროსადგურის "ფედერალურ საკუთრებაში მიღების ბრძანება".

IAEA director general says situation at Zaporizhzhia nuclear plant has not improved
The situation at the Zaporizhzhia nuclear plant has not improved, according to director general of the International Atomic Energy Agency Rafael Grossi.
The plant has been occupied by Russian forces since March of last year and is now run by the Russian atomic agency, ROSATOM.
Grossi said military activity and the number of troops in the area were increasing, without specifying whether he meant both Russian and Ukrainian forces. Ukrainian troops are stationed several miles across the reservoir from the plant.
He said original plans to create a demilitarized zone around the plant had “evolved” toward greater protection of the plant itself and added there should not be heavy military equipment at the plant. Ukraine has accused the Russians of basing rocket systems at the plant, which Moscow has denied.
Grossi said he was trying to formulate “realistic, viable proposals” that would be acceptable to both sides.