"პოლიტიკური სარჩული": რუსეთი სომხეთს რძის პროდუქტების იმპორტის შეზღუდვით ემუქრება
მოსკოვი "დარღვევების აღმოჩენაზე" საუბრობს და სომხეთიდან რძის პროდუქტების იმპორტის შეზღუდვის საკითხს განიხილავს, - იუწყება რუსეთის ფედერალური ვეტერინარული და ფიტოსანიტარული ზედამხედველობის სამსახური.
"როსსელხოზნადზორის" მტკიცებით, რუსი სპეციალისტების მიერ 20-24 მარტს სომხეთში ჩატარებული კვლევის შედეგად ადგილობრივ პროდუქციაში "რიგი დარღვევები იქნა აღმოჩენილი", კერძოდ, მათ შემცველობაში "აღმოჩნდა ირანული წარმოების ნედლეული, რომლის გამოყენებაც რუსეთში იკრძალება".
რუსული უწყება სომხეთის სასურსათო უსაფრთხოების ინსპექციას აკრიტიკებს და აცხადებს, რომ ქვეყნიდან რძის პროდუქტების იმპორტის აკრძალვის საკითხის განხილვას უახლოეს დღეებში გეგმავს.
თავის მხრივ, ერევანი ბრალდებებს უარყოფს და პოლიტიკურ სარჩულზე მიუთითებს.
"რეალურად, რუსულმა ინსპექციამ ვერაფერი აღმოაჩინა ისეთი, რაც საკვები პროდუქტების უსაფრთხოების ნორმებს არღვევს და საფრთხეს შეუქმნიდა ადამიანების სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას. ჩვენი უწყება სისტემატიურად სათანადო დონეზე ახორციელებს შესაბამის კონტროლს" - განაცხადა სომხეთის სასურსათო უსაფრთხოების საინსპექციო სამსახურის ხელმძღვანელმა ანუშ არუთუნიანმა და იქვე დასძინა, რომ ირანული ნედლეულით დამზადებული პროდუქცია, რომელიც მოხმარებისთვის სრულიად უსაფრთხოა, სომხურ ბაზარზეც რეალიზდება.
"რუსული რიტორიკა პროდუქციის ხარისხის შესახებ უფრო პოლიტიკურ ელფერს ატარებს", - მიიჩნევს სომხეთის საზოგადოებრივი ორგანიზაცია "ინფორმირებული და დაცული მომხმარებლის" ხელმძღვანელი ბაბკენ პიპოიანი, რომლის აზრით, "ამ ყველაფრის უკან პოლიტიკური ელემენტის არდანახვა უბრალოდ შეუძლებელია".
ცნობისთვის: როსსელხოზნადზორის ამ მუქარამდე რამდენიმე დღით ადრე სომხეთი მიუერთდა ჰააგის სისხლის სამართლის იმ საერთაშორისო სასამართლოს მოქმედების განმსაზღვრელ "რომის სტატუტს", რომელმაც ცოტა ხნის წინ უკრაინაში ჩადენილი სამხედრო დანაშაულის ბრალდებით რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის დაკავების ორდერი გასცა.

Россия может ограничить поставки молочных продуктов из Армении
Москва рассмотрит вопрос ограничения поставок молочных продуктов из Армении в Россию. В импортируемой армянской молочной продукции выявлены нарушения, - сообщила, по информации "Эха Кавказа", Федеральная служба по ветеринарному и фитосанитарному надзору РФ.
По данным Россельхознадзора, в импортируемых из Армении молочных продуктах используется сырье, произведенное в Иране, что служба запрещает. Российское ведомство прямо критикует Инспекционный орган продовольственной безопасности Армении за непроведение должного контроля, из-за чего в Россию могут поступать некачественные и опасные продукты питания.
«На самом деле никаких проблем, угрожающих безопасности пищевых продуктов, жизни или здоровью людей, не обнаружено», – сказала начальник информационной службы Инспекционного органа продовольственной безопасности Армении Ануш Арутюнян.
Несмотря на утверждение российской стороны, армянская сторона возражает, заявляя, что проводит надлежащий контроль, проблема связана исключительно с импортируемым из Ирана сырьем, которое является безопасным.
По словам Арутюнян, молочные продукты из того же сырья продаются и на армянском рынке.
«Если этот продукт импортируется в Армению, и на его основе производятся молочные продукты, эти молочные продукты также могут быть экспортированы в другую страну. Другое дело, что Россия видит в этом проблему», – сказала она.
Как пишет Радио Азатутюн, предыдущие заявления Россельхознадзора о выявленных проблемах носили адресный характер. На этот раз имена не называются, в целом делается предупреждение, что армянские молочные продукты могут быть не допущены на российский рынок.
Российская риторика о качестве продукции имеет больше политический оттенок, такое впечатление сложилось у руководителя общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкена Пипояна.
«Нельзя не видеть, что здесь есть также политический элемент», – сказал он.
Сообщение с жесткими акцентами последовало за намерением Армении присоединиться к Римскому статуту Международного уголовного суда. Нарушения, конечно, есть, но Пипоян не исключает, что это повод для того, чтобы показать союзнику зубы.