ტაილანდის კვალდაკვალ რუსეთის მოქალაქეების ექსტრადირებას ინდონეზიაც იწყებს
ტაილანდის კვალდაკვალ რუსეთის მოქალაქეების ექსტრადირებას ინდონეზიაც იწყებს. ქვეყნის იუსტიციის მინისტრმა რუს კოლეგასთან ექსტრადაციის შესახებ შეთანხმებას მოაწერა ხელი, - იუწყება "Reuters" და იქვე დასძენს, რომ ხელმოწერის საზეიმო ცერემონია დღეს კუნძულ ბალიზე გაიმართა, საიდანაც ცოტა ხნის წინ სავიზო დარღვევების გამო რუსეთის 13 მოქალაქე გააძევეს.
მანამდე რუსეთთან ანალოგიური შეთანხმების გაფორმებას ტაილანდის მთავრობამ დაუჭირა მხარი. საუბარია რუსეთის მოქალაქეებზე, რომლებიც სისხლის სამართლებრივი დევნის ქვეშ იმყოფებიან და იძებნებიან.
როგორც კი გაფორმებული შეთანხმებები ძალაში შევა, რუსეთის ხელისუფლება ადგილობრივი პოლიციების დახმარებით ქვეყნიდან გაქცეულ მოქალაქეთა დაბრუნებას შეძლებს.
ცნობისთვის: რუსეთის ხელისუფლების მიერ გასული წლის სექტემბერში მობილიზაციის პირველი ტალღის გამოცხადების შემდეგ ტაილანდსა და ინდონეზიას რუსეთის მოქალაქეთა მნიშვნელოვანი ნაკადი მიაწყდა. ოფიციალური მონაცემებით, გასული წლის ნოემბრიდან ამა წლის იანვრის ჩათვლით ტაილანდს რუსეთის 233 ათასზე მეტმა მოქალაქემ მიაშურა, ხოლო ინდონეზიას - 77,5 ათასმა.

Индонезия вслед за Таиландом начнет экстрадировать россиян
Министры юстиции Индонезии и России в пятницу подписали соглашение об экстрадиции. Как сообщает Reuters, торжественная церемония состоялась на курортном острове Бали, откуда недавно за визовые нарушения выслали 13 российских граждан.
Ранее также правительство Таиланда одобрило проект договора с Россией об экстрадиции лиц, находящихся в розыске и преследуемых по уголовным статьям. Как только договоры вступят в силу, Россия сможет возвращать в страну подозреваемых с помощью местной полиции.
Таиланд и Индонезия пережили наплыв приезжающих из России после объявленной в сентябре массовой мобилизации. По данным международного аэропорта Пхукета, с ноября прошлого года по январь текущего только в южную провинцию страны прибыли более 233 тысяч россиян. В Индонезию с сентября 2022 года по январь этого года прибыли более 77,5 тысячи россиян.