აშშ: "რუსეთს გაერო-ს უშიშროების საბჭოში აღარაფერი ესაქმება"
რუსეთს გაერო-ს უშიშროების საბჭოში აღარაფერი ესაქმება, - განაცხადა ორგანიზაციაში აშშ-ის მუდივმა წარმომადგენელმა ლინდა თომას-გრინფილდმა.
მისივე განმარტებით, "რუსეთი საბჭოს მუდმივი წევრია, მაგრამ აღარ უნდა იყოს იმის გათვალისწინებით, რასაც სჩადის უკრაინაში".
ცნობისთვის: გაერო-ს წესდება უშიშროების საბჭოს მუდმივ წევრთა (რუსეთი, აშშ, საფრანგეთი, ბრიტანეთი, ჩინეთი) სტატუსის შეცვლას არ ითვალისწინებს და თითოეულ მათგანს ვეტოს უფლება აქვს. გარდა ამისა, საბჭოში როტაციის საფუძველზე 10 არამუდმივი წევრი შედის.
1 აპრილიდან რუსეთი ერთი თვით უშიშროების საბჭოს თავმჯდომარე ხდება. შესაბაისად, მოსკოვის წარმომადგენელი ვასილი ნებენზია იძენს უფლებამოსილებას, სხდომები მოიწვიოს, ხსნას და მართოს, ასევე საბჭოს მიერ მიღებულ დოკუმენტებს აწეროს ხელი. რუსი დიპლომატები კონტროლს იძენენ ასევე უშიშრების საბჭოს მუდმივმოქმედ კომიტეტებზე.
"აშშ-ს იმედი აქვს, რომ რუსი დიპლომატები პროფესიონალურად მოიქცევიან, თუმცა ამაში დიდი ეჭვი გვეპარება: ველით, რომ ისინი ეცდებიან საკუთარი სადეზინფორმაციო-პროპაგანდისტული კამპანიის გაძლიერებას აშშ-ის, უკრაინისა და ყველა ჩვენი მოკავშირის წინაამდეგ" - განაცხადა თომას-გრინფილდმა.

США заявили, что России не место в Совбезе ООН
Россия не должна быть постоянным членом Совета Безопасности ООН, заявила постпред США при организации Линда Томас-Гринфилд.
«Россия является постоянным членом Совбеза. Но быть им не должна из-за того, что она делает в Украине», — сказала Томас-Гринфилд.
Она добавила, впрочем, что Устав ООН не позволяет менять статус постоянных членов Совбеза — РФ, США, Франции, Великобритании и Китая, — каждый из которых имеет право вето. Помимо этого, в совет на ротационной основе входят 10 непостоянных членов.
С 1 апреля Россия на месяц станет председателем Совбеза, а ее постпред — Василий Небензя — получит полномочия созывать, открывать и вести заседания, подписывать принятые Совбезом документы. Российские дипломаты получат контроль над постоянными комитетами Совбеза.
По словам Томас-Гринфилд, США надеются, что российские дипломаты будут вести себя «профессионально», хотя и сомневаются в этом.
«Мы ожидаем, что они будут искать возможности продвинуть свою кампанию дезинформации против Украины, США и всех наших союзников», — сказала она (цитаты по AFP).