ISW: რუსეთმა ზამთრის შეტევის მიზნებს ვერ მიაღწია
რუსეთმა ზამთრის შეტევის კრემლის მიერ დასახულ მიზნებს ვერ მიაღწია, - წერს ამერიკის ომის კვლევის ინსტიტუტი (ISW) უკრაინულ, რუსულ და დასავლურ წყაროებზე დაყრდნობით
როგორც მის მორიგ მოხსენებაშია აღნიშნული, რუსულმა ძალებმა კუპიანსკი-სვატოვო-კრემენნა-ლიმანის ხაზსა და დონეცკის ოლქის დასავლეთ ნაწილის ცალკეულ მონაკვეთებზე შეტევები ჯერ კიდევ თებერვალში წამოიწყეს, თუმცა დონეცკისა და ლუჰანსკის ოლქების ადმინისტრაციულ საზღვრებში აღება მარტის ბოლომდეც ვერ მოახერხეს, დონბასზე რუსული კონტროლი ვერ გააფართოვეს და უამრავი მობილიზებულის სიცოცხლის ფასად მხოლოდ უმნიშვნელო წარმატებებით შემოიფარგლნენ.
ამასთან, როგორც ISW აღნიშნავს, რუსი სამხედრო ანალიტიკოსები შიშობენ, რომ ახლა პუტინის არმიას ბახმუტსა და ავდეევკაში შეტევის შეწყვეტა მოუწევს, რათა 16 აპრილიდან 9 მაისამდე მოსალოდნელი უკრაინული კონტრშეტევისთვის მოემზადოს.
"ისინი იმედგაცრუებულები არიან იმით, რომ ზამთრის განმავლობაში ვერც ერთი გადამწყვეტი ბრძოლა ვერ შედგა და ახლა რუსულ ჯარს ბახმუტსა და ავდეევკაზე უარის თქმა უწევს, მაშინ, როცა უახლოესი კვირების განმავლობაში მათი ვერაღების შემთხვევაში რუსეთი მსხვილმასშტაბიან შეტევით ოპერაციას უბრალოდ ვეღარ გააგრძელებს" - ნათქვამია მოხსენებაში.
ISW-ს ინფორმაციით, დონეცკის ოკუპირებულ ოლქში როსგვარდიის მთავარი სამმართველოს ხელმძღვანელის მოადგილე ალექსანდრე ხოდაკოვსკი იზიარებს რუსული არმიის საბრძოლო თეატრის ყოფილი ხელმძღვანელის - გენერალ სერგეი სუროვიკინის მოსაზრებას, რომ რუსეთი თავდაცვით პოზიციაში უნდა გადავიდეს, რადგან "წარუმატებელ შეტევას არა მარტო კადრების დაკარგვა მოაქვს, არამედ სამხედროებში ნეგატიური განწყობების ზრდაც".
ISW-ს მკვლევარები არ გამორიცხავენ, რომ ფრონტზე განცდილი მორიგი კრახის გამო რუსეთის სამხედრო სარდლობაში კვლავ საკადრო ცვლილებები განხორციელდეს. ამ კუთხით ყურადღება დონის როსტოვში მდებარე გაერთიანებული დაჯგუფების შტაბში ადრე გადაყენებული სახმელეთო ჯარების მთავარი შტაბის ხელმძღვანელის, გენერალ-პოლკოვნიკ ალექსნდრე ლაპინისა და საჰაერო-სადესანტო ჯარების სარდლის, გენერალ-პოლკოვნიკ მიხეილ ტეპლინსკის დაბარებაზე მახვილდება.

ISW: Россия не достигла целей зимнего наступления
Зимнее наступление российской армии в Украине не достигло целей, поставленных Кремлем. Об этом со ссылкой на российские, украинские и западные источники пишет американский Институт изучения войны (ISW) в ежедневной сводке.
Российские силы в феврале начали наступление на линии Купянск-Сватове-Кременна-Лиман и на отдельных участках на западе Донецкой области, но до конца марта не смогли захватить административные границы Донецкой и Луганской областей. Минобороны Великобритании отметило, что глава Генштаба РФ Валерий Герасимов не смог расширить контроль России над Донбассом и достиг лишь незначительных успехов, тратя личный состав из мобилизованных россиян.
Представитель украинской разведки Андрей Юсов заявил, что Герасимов сорвал назначенные сроки по захвату Донбасса к 31 марта. Российские «военкоры» опасаются, что армии придется закончить наступление в Бахмуте и Авдеевке, чтобы подготовиться к ожидаемому контрнаступлению Украины в период с 16 апреля до 9 мая. Они также разочаровались в том, что в течение зимы не произошло ни одной решающей битвы, и обратили внимание на то, что Россия не будет способна продолжать крупномасштабную наступательную операцию, если не обезопасит Бахмут и Авдеевку в ближайшие недели.
Заместитель начальника главного управления Росгвардии в оккупированной Донецкой области Александр Ходаковский заявил, что согласен с бывшим командующим театром Армии генералом Сергеем Суровикиным, что Россия должна перейти на оборонительные позиции. Он отметил, что неудачи в ходе наступления приводят к потере кадров и вызывают негативные настроения среди военных.
Исследователи не исключают, что неудачи на фронте приведут к очередным перестановкам в российском военном командовании. Они указывают на сообщения о вызове ранее отстраненных начальника Главного штаба Сухопутных войск генерал-полковника Александра Лапина и начальника ВДВ генерал-полковника Михаила Теплинского в штаб объединенной российской группировки в Ростове-на-Дону.