სომხეთის ხელისუფლებამ პუტინის დაკავება გადაიფიქრა
სომხეთის მმართველმა პარტიამ ქვეყანაში ვიზიტის შემთხვევაში რუსეთის პრეზიდენტის დაკავება გადაიფიქრა. როგორც პარტიის წარმომადგენელმა, პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა აკოფ არშაკიანმა ჟურნალისტებს განუცხადა, "ხელისუფლებას არც მსგავსი განზრახვა აქვს, არც სურვილი, არც ვალდებულება".
"ჩვენი საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომლითაც სომხეთი რომის სტატუტს მიუერთდა, არავის აქცევს დამნაშავედ და არ მოითხოვს ჩვენგან არავის დაკავებას. სომხეთის მთავრობა 2022 წლის დეკემბერში, რა თქმა უნდა, ვერ იწინასწარმეტყველებდა ჰააგის სასამართლოს კონკრეტულ გადაწყვეტილებებს. ერევანი ითვალისწინებს მოსკოვის შეშფოთებებს და მზადაა, იმუშავოს ორმხრივი ურთიერთობების განმტკიცებაზე. ვთავაზობთ რუსეთს შეთანხმებას, ან ჰააგის გადაწყვეტილებიდან გამომდინარე შესაძლო პრობლემების მოგვარების სხვა გზების განხილვას" - განაცხადა სომეხმა ჩინოსანმა.
ცნობისთვის: ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ უკრაინაში სამხედრო დანაშაულის ჩადენაში ეჭვმიტანილი ვლადიმირ პუტინის დაკავების ორდერი 17 მარტს გასცა.
გასულ კვირას სომხეთის მმართველი პარტიის წარმომადგენელმა, დეპუტატმა გაგიკ მელქონიანმა განაცხადა, რომ "ქვეყანაში ვიზიტის შემთხვევაში სომხეთს პუტინის დაკავება მოუწევს" და მოუწოდა რუსეთის ლიდერს, "თავის სახელმწიფოში რჩებოდეს".

В Армении передумали арестовывать Путина по ордеру МУС
Правящая партия Армении «Гражданский договор» заявила, что не намерена арестовывать президента России Владимира Путина по ордеру Международного уголовного суда (МУС), если он нанесет визит в страну. Ранее депутат Национального собрания Армении от правящей фракции Гагик Мелконян заявил о необходимости ареста Путина, если тот приедет в Армению.
В интервью «Арменпресс» вице-спикер парламента Армении Акоп Аршакян отметил, что у партии нет и не было такого намерения или желания. Он также не согласился с мнением журналиста о том, что Армении придется арестовать Путина при ратификации Римского статута МУС.
«Решение Конституционного суда не признает виновным никого, ни в каком вопросе и не требует шагов к аресту кого-либо. А правительство Армении в декабре 2022 года, конечно, не могло ни угадать, ни предсказать вероятность и содержание конкретных решений Международного уголовного суда в марте», — подчеркнул чиновник.
Аршакян предложил России соглашение или другие варианты урегулирования возможных проблем из-за решения суда. Он заверил, что Ереван услышал опасения РФ и готов работать над укреплением двусторонних отношений.
Конституционный суд Армении одобрил ратификацию парламентом Римского статута — основного документа, по которому работает Международный уголовный суд (МУС). Обязательства, закрепленные в Римском статуте, не противоречат Конституции Армении, постановил КС. Решение было окончательным и вступило в силу с момента опубликования.
Ордер на арест Владимира Путина МУС выдал 17 марта. Российского президента подозревают в совершении военного преступления в Украине — депортации украинских детей с захваченных территорий.