CIA-ს კონტრდაზვერვის ყოფილი ხელმძღვანელი პუტინის სამხედროების მიერ დამხობას პროგნოზირებს
რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი შესაძლოა დაამხონ სამხედრო გადატრიალების შედეგად უკრაინაში წარუმატებლობის სერიის გამო, რამაც გენერლები, ოლიგარქები და სპეცსამსახურების წარმომადგენლები მის წინააღმდეგ განაწყო,– ეს მოსაზრება The Sun-თან ინტერვიუში CIA-ს კონტრდაზვერვის ყოფილმა უფროსმა ჯეიმს ოლსონმა გამოთქვა.
ამერიკული დაზვერვის 30–წლიანი სტაჟის მქონე ვეტერანის თქმით, პუტინმა პუტინმა სერიოზულად "არასწორად გათვალა", გადაჭარბებულად შეაფასა თავისი არმია და მისი ხელმძღვანელობა და ახლა ჩიხშია - ომში გამარჯვება მისთვის ძნელად შესაძლებელია, ამის გარეშე კი რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტი ძალაუფლების შენარჩუნებას ვერ შეძლებს.
„თუ პუტინი დარჩება ხელისუფლებაში, ხანგრძლივი ომი იქნება, რადგან ის არ დანებდება. მაგრამ არა მგონია, პუტინი დარჩეს ხელისუფლებაში. ვფიქრობ, მას მოხსნიან“, - თქვა ოლსონმა და დასძინა, რომ „არ გამორიცხავს“ რუსეთის პრეზიდენტის მკვლელობას.
რუსული არმიის დანაკარგები უკრაინაში იზრდება და, ოლსონის თქმით, 10-ჯერ აღემატება ავღანეთში საბჭოთა არმიის დანაკარგს, რაც არმიისთვის ჩავარდნა და სსრკ-ს დაშლის დასაწყისი აღმოჩნდა.
„ვვარაუდობ, რომ არსებობენ გენერლები, რომლებიც ღრმად უკმაყოფილონი არიან ადამიანების ტრაგიკული დაკარგვით. და ისინი შეიძლება გახდნენ პუტინის წინააღმდეგ აჯანყების წამქეზებლები“, - თქვა ოლსონმა.
მან დასძინა, რომ ამ შემთხვევაში პუტინი შეიძლება ჩაითვალოს "მოსიარულე გვამად", რადგან ის "ვერ გადაიტანს" სამხედრო ბუნტს, რომელსაც შესაძლოა, ელიტის სხვა წარმომადგენლებიც შეუერთდნენ.
„ვფიქრობ, სამხედრო, სადაზვერვო სამსახურებში და ოლიგარქებს შორის პუტინისადმი ძლიერი წინააღმდეგობა არსებობს“, - თქვა ოლსონმა და დასძინა, რომ პუტინის „ლიკვიდაციის“ შემდეგ უკრაინაში ომი დაუყოვნებლივ დასრულდება.
70 წლის პუტინი, რომელიც პრეზიდენტი 2000 წელს გახდა, ყველაზე დიდხანს მართავდა რუსეთს იოსებ სტალინის შემდეგ. საკონსტიტუციო რეფორმა მას შესაძლებლობას აძლებს, დარჩეს ხელისუფლებაში 2036 წლამდე.
კრემლმა უკვე დაიწყო მზადება 2024 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებისთვის, რომელზეც პუტინი ისურვებდა მეტი ხმის მიღებას, ვიდრე წინა არჩევნების დროს, განუცხადეს РБК -ს სიტუაციის მცოდნე წყაროებმა.
მათი თქმით, გუბერნატორებს დაევალათ 70%-იანი აქტივობის და ხმათა 75%–ის უზრუნველყოფა "მთავარი კანდიდატისთვის". 2018 წლის არჩევნებზე რუსეთის ცესკომ განაცხადა, რომ პუტინის ხმების 76,69% ​​მიიღო 67,54%–იანი აქტივობის პირობებში.

Экс-глава контрразведки ЦРУ спрогнозировал свержение Путина военными
Президент России Владимир Путин может быть свергнут в результате военного переворота из-за серии неудач в Украине, которые настроили против него генералитет, олигархов и представителей спецслужб. Такое мнение в интервью The Sun высказал экс-глава контрразведки ЦРУ США Джеймс Олсон.
По словам Олсона, ветерана американских спецслужб с 30-летним стажем, Путин серьезно «просчитался», переоценив свою армию и ее руководство, и теперь находится в патовой ситуации — победа в войне для него едва ли возможна, а без нее президент РФ не сможет сохранить власть.
«Если Путин остается у власти, будет долгая война, потому что он не сдастся. Но я не думаю, что Путин останется у власти. Я думаю, что его уберут», — сказал Олсон, добавив, что «не исключает» убийство российского президента.
Потери российской армии в Украине множатся и, по оценкам Олсона, в 10 раз превышают число жертв советского вторжения в Афганистан, которое обернулось провалом для армии и знаменовало начало коллапса СССР.
«Я полагаю, что есть генералы, у которых вызывают сильное недовольство трагические потери человеческих жизней. И они могут стать зачинщиками восстания против Путина», — сказал Олсон.
Он добавил, что в этом случае Путина можно считать «ходячим трупом», потому что он «не переживет» бунта военных, к которым могут присоединиться и другие представители элит.
«Я думаю, что существует сильная подспудная оппозиция Путину в армии, разведслужбах и среди олигархов», — заявил Олсон, добавив, что после «устранения» Путина война в Украине немедленно прекратится.
Ставший президентом в 2000 году 70-летний Путин правит Россией дольше всех со времен Иосифа Сталина и после реформы Конституции может оставаться у власти до 2036 года — почти столько же, сколько Роберт Мугабе, возглавлявший Зимбабве 38 лет.
В Кремле уже начали подготовку к президентским выборам-2024, где Путин хотел бы получить больше голосов, чем на предыдущем переизбрании, рассказали РБК источники, знакомые с ситуацией.
По их словам, губернаторам спущено поручение обеспечить 70% явки и 75% голосов за «основного кандидата». На выборах-2018 ЦИК сообщил о 76,69% голосов за Путина при явке 67,54%.