WP: რუსულმა Су-27-მა სექტემბერში ბრიტანული მზვერავი თვითმფრინავი კინაღამ ჩამოაგდეს
გასული წლის სექტემბერში რუსმა პილოტებმა შავი ზღვის თავზე კინაღამ ჩამოაგდეს ბრიტანული მზვერავი თვითმფრინავი RC-135, - ნათქვამია პენტაგონის საიდუმლო მასალებში, რომელმაც ამ დღეებში გაჟონა.
The Washington Post-ის ინფორმაციით, საუბარია ანექსირებული ყირიმის სიახლოვეს მომხდარ ინციდენტზე, რომელზეც ოქტომბერში ბრიტანეთის თავდაცვის მინისტრმა ბენ უოლესმა ისაუბრა.
როგორც ირკვევა, ერთ-ერთი რუსული გამანადგურებელი ბრიტანულ თვითმფრინავს 4,5 მ მანძილზე მიუახლოვდა, მეორემ კი, რომელიც შედარებით მოშორებით იყო, რაკეტა გაუშვა.
უოლესმა მაშინ რუსების ქმედებას "სიგიჟე" უწოდა და აღნიშნა, რომ ბრიტანული თვითმფრინავი "თითქმის ჩამოაგდეს". მინისტრის ინფორმაციით, ბრიტანულმა მხარემ თავისი შეშფოთება რუსეთის თავდაცვის მინისტრ შოიგუსაც დაუფიქსირა, ამ უკანასკნელმა კი რაკეტის გაშვება "ტექნკური გაუმართავობით" ახსნა. ამასთან, მოსკოვმა აღიარა, რომ ინციდენტი საერთაშორისო საჰაერო სივრცეში მოხდა.
The Washington Post-ის ინფორმაციით, საიდუმლო მასალებში აღწერილია რუსების რამდენიმე სხვა საპასუხო ნაბიჯიც ბრიტანელების, ამერიკელებისა და ფრანგების სადაზვერვო ფრენებზე, რომელიც გასული წლის ოქტომბრიდან მიმდინარე წლის თებერვლის პერიოდში განხორციელდა, მათ შორის - 30 დეკემბრის ეპიზოდი, როცა რუსული გამანადგურებლები ბრიტანულ Rivet Joint-სა და მის ორ თანმხლებ გამანადგირებელ Typhoon-ს მიუახლოვდნენ.
ცნობისთვის: ბოლო დღეებში ამერიკული სპეცსამსახურების საიდუმლო მასალების ერთბაშად რამდენიმე მსხვილი გაჟონვა მოხდა. ღია წვდომაში მოხვედრილი დოკუმენტების დიდი ნაწილი რუსეთ-უკრაინის ომს ეხება. თუმცა უკრაინის პრეზიდენტის ოფისის მრჩეველმა მიხაილო პოდოლიაკმა ამ გაჟონვებს "მოსკოვის მიერ ინსპირირებული ფეიქები" უწოდა და განაცხადა, რომ რეალურ გეგმებს უკრაინა უახლოეს ხანებში მოსკოვს ბრძოლის ველზე უჩვენებს.

WP: российские Су-27 в сентябре чуть не сбили британский самолёт-разведчик
Российские пилоты в сентябре прошлого года чуть не сбили британский самолёт-разведчик RC-135 над Чёрным морем. Это следует из утечки секретных данных Пентагона о войне России с Украиной, - пишет, по информации "Радио Свобода", The Washington Post.
О перехвате RC-135 вблизи аннексированного Крыма в октябре прошлого года сообщил министр обороны Великобритании Бен Уоллес. По его словам, российские Су-27 вели себя безрассудно. Один из истребителей приблизился к британскому самолёту на расстояние четыре с половиной метра. Второй российский самолёт на отдалении выпустил ракету.
Уоллес не рассказывал о том, что RC-135 был почти сбит. Пентагон, по информации The Washington Post, дал другую оценку случившемуся.
Британский министр после инцидента сообщил, что Лондон высказал свою обеспокоенность главе Минобороны России Сергею Шойгу. Российский министр, по словам Уоллеса, назвал причиной запуска ракеты техническую неисправность. Москва также признала, что инцидент произошёл в международном воздушном пространстве.
Как отмечает The Washington Post, в секретном документе описывается и ряд других российских ответов на разведывательные полёты американских, британских и французских самолётов в период с октября по конец февраля.
Среди прочих упоминается в том числе один эпизод 30 декабря. Тогда британский Rivet Joint в сопровождении двух британских истребителей Typhoon был перехвачен приближающимися российскими самолетами, утверждает The Washington Post.
В последние дни произошло сразу несколько крупных утечек секретных документов американских спецслужб. Многие из документов, попавших в открытый доступ, касались войны России в Украине.Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков, комментируя утечки, заявлял, что у Москвы нет сомнений в прямой или косвенной вовлечённости США и НАТО в конфликт.Советник офиса президента Украины Михаил Подоляк назвал утечки фейковыми. По его мнению, эти "псевдосливы" инспирированы Москвой, а свои реальные планы Украина продемонстрирует на поле боя.