სააკაშვილის ადვოკატმა ევროსასამართლოში საჩივარი გაგზავნა
მიხეილ სააკაშვილის საქმე ადვოკატმა ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში გაგზავნა. როგორც ადვოკატი შოთა თუთბერიძე აცხადებს, საჩივარში საუბარია ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა ევროპული კონვენციით დაცული პუნქტების დარღვევაზე.
„ევროსასამართლოს, ცხადია, აქვს ძალიან მკაცრი დადგენილი პროცედურა, რაც გულისხმობს საქმის არსებითად განსახილვლეად მიღებას, რის შემდეგაც გადაწყდება, სახელმწიფომ დაარღვია თუ არა ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა ევროპული კონვენციის შესაბამისი დებულებები“, – აცხადებს ადვოკატი.
დაცვის მხარის შეფასებით, სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობა იძლევა იმის საფუძველს, რომ სასამართლომ დაადგინოს არაერთი მუხლის დარღვევა.

В Страсбургский суд направлен иск по делу Саакашвили
В Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) направлен иск по делу бывшего президента Грузии Михаила Саакашвили. Информацию об этом распространили мать экс-президента Гиули Аласания и начальник штаба по освобождению Саакашвили Георгий Чаладзе.
«Освобождение президента Саакашвили требует многих сложных действий, и все эти действия осуществляются на самом высоком уровне. Наряду решения Страсбурга эти действия будут продолжаться до тех пор, пока не будет достигнуто его освобождение. Самое сложное – это время. Наш вызов – это время, мы должны успеть пока президент жив», — заявил, по информации "Эха Кавказа", Чаладзе.
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕОпубликовано новое заключение о состоянии Михаила СаакашвилиОн добавил, что сторонники Саакашвили требует восстановления нарушенных прав и принятия мер по сохранению его жизни, пишет СОВА.