გაჟონილი საიდუმლო დოკუმენტების მიხედვით, სერბეთი კიევისთვის იარაღის მიწოდებას  დათანხმდა
პენტაგონის საიდუმლო დოკუმენტების მიხედვით, რომლებმაც სოციალურ ქსელებში გაჟონა, სერბეთი დათანხმდა კიევისთვის იარაღის მიწოდებას, ან უკვე მიაწოდა ომში მყოფ ქვეყანას ის.
The Guardian-ის ცნობით, დოკუმენტი ევროპის მთავრობების პასუხების შეჯამება უკრაინის თხოვნაზე სამხედრო წვრთნისა და „ლეტალური დახმარების“ ან იარაღის თაობაზე იყო ერთ-ერთი ათობით საიდუმლო დოკუმენტს შორის, რომელიც გავრცელდა.
გაჟონილი დოკუმენტების მიხედვით, სერბეთმა უარი თქვა უკრაინული ძალების გაწვრთნაზე, მაგრამ აიღო ვალდებულება ლეტალური დახმარების გაგზავნაზე ან უკვე მიაწოდა იგი. მასში ასევე ნათქვამია, რომ სერბეთს აქვს პოლიტიკური ნება და სამხედრო შესაძლებლობა, მომავალში უკრაინას იარაღი მიაწოდოს.
ცნობისთვის: გასულ კვირაში ცნობილი გახდა, რომ ინტერნეტში გაჟონა სავარაუდოდ, პენტაგონის საიდუმლო დოკუმენტების ფოტომასლებმა, რომლებიც ეხება უკრაინას და მის მომავალ კონტრშეტევას და სხვა ქვეყნებსაც, მათ შორის – არა მხოლოდ ამერიკის შეერთებული შტატების მოწინააღმდეგე ჩინეთსა და ირანს, არამედ მოკავშირე სამხრეთ კორეას და ისრაელსაც. არაერთმა ამერიკელმა მაღალჩინოსანმა ანონიმურობის დაცვის პირობით, სხვადასხვა მედიასაშუალებას დაუდასტურა, რომ გავრცელებული დოკუმენტების ნაწილი ნამდვილია. ინფორმაციის გაჟონვის ფაქტს შეერთებული შტატების იუსტიციის სამინისტრო იძიებს.

Leaked documents show Serbia agreed to supply arms to Kyiv
Serbia, the only country in Europe that has refused to sanction Russia for its invasion of Ukraine, agreed to supply arms to Kyiv or has sent them already, according to a classified Pentagon document.
The document, a summary of European governments’ responses to Ukraine’s requests for military training and “lethal aid” or weapons, was among dozens of classified documents posted online in recent weeks in what could be the most serious leak of U.S. secrets in years.
Response to Ongoing Russia-Ukraine Conflict,” the document in chart form lists the “assessed positions” of 38 European governments in response to Ukraine’s requests for military assistance.
The chart showed that Serbia declined to provide training to Ukrainian forces, but had committed to sending lethal aid or had supplied it already. It also said Serbia had the political will and military ability to provide weapons to Ukraine in the future.