რუსეთის გენერალურ პროკურორს ალა პუგაჩოვას საქმიანობის შესასწავლად მიმართეს
პოპულარული რუსი მომღერალი ალა პუგაჩოვა დაემატა იმ მუსიკოსების და მსახიობების რიცხვს, რომელთა საქმიანობის შესწავლას ითხოვენ რუსეთის გენერალური პროკურატურისგან.
სახელმწიფოს მიერ კონტროლირებული სააგენტო „ტასის“ ცნობით, რუსეთის გენერალურ პროკურორ იგორ კრასნოვს განცხადებით მიმართა საზოგადოებრივი ორგანიზაციის, „უსაფრთხოების და კორუფციასთან ბრძოლის ფედერალური პროექტის“ ხელმძღვანელმა ვიტალი ბოროდინმა. ის კრასნოვისგან ითხოვს, შეისწავლოს ამჟამად ისრაელში მცხოვრები ალა პუგაჩოვას მიერ უკრაინის შეიარაღებული ძალებისთვის შესაძლო, ფინანსური დახმარების გაწევა.
ბოროდინი წერს, რომ პუგაჩოვა განაგრძობს უკრაინაში „სპეციალური სამხედრო ოპერაციის“ კრიტიკას და მხარს უჭერს კულტურის და ხელოვნების იმ წარმომადგენლებს, რომლებმაც რუსეთი დატოვეს, „სპეცოპერაციას“ აკრიტიკებენ და უკრაინას ფინანსურად ეხმარებიან. ბოროდინი ირწმუნება, რომ ალა პუგაჩოვას „კავშირი აქვს დასავლეთის სპეცსამსახურებთან“.
ალა პუგაჩოვამ და მისმა ქმარმა, კომიკოსმა მაქსიმ გალკინმა რუსეთი დატოვეს უკრაინაში რუსული არმიის შეჭრის შემდეგ. რამდენიმე თვის წინ რუსეთის იუსტიციის სამინისტრომ გალკინი "უცხოეთის აგენტების" რეესტრში შეიყვანა. პუგაჩოვამ სამინისტროს მიმართა, რომ ისიც აგენტად გამოაცხადონ.

На Аллу Пугачеву написали донос в Генпрокуратуру РФ
Генеральную прокуратуру РФ просят проверить российскую певицу Аллу Пугачеву на предмет финансирования Вооруженных сил Украины. Об этом, по информации "Радио Свобода", пишет ТАСС.
В распоряжении агентства есть обращение главы российского провластного «Федерального проекта по безопасности и борьбе с коррупцией» Виталия Бородина на имя генпрокурора Игоря Краснова. В нем говорится, что артистка, проживая в Израиле, поддерживает деятелей культуры, которые покинули Россию, критикуют войну и якобы оказывают финансовую помощь украинской армии.
Бородин также утверждает, что установил «иностранное финансирование деятельности Пугачевой и ее связи с западными спецслужбами».
Ранее Бородин обратился к генпрокурору России с просьбой признать народную артистку России Лию Ахеджакову «иностранным агентом», а также возбудить в отношении нее три уголовных дела. Он также призвал преследовать актера Данилу Козловского, певца Валерия Меладзе и лидера группы «Ночные снайперы» Диану Арбенину.
После начала полномасштабного российского вторжения в Украину Алла Пугачева с семьей уехала из России.