გერმანია გმობს კარა-მურზას განაჩენს და რუსეთს, მოუწოდებს დაუყოვნებლივ გაათავისუფლოს იგი
გერმანია გმობს რუსი ოპოზიციონერი პოლიტიკოსის კარა-მურზას განაჩენს და რუსეთს, მოუწოდებს დაუყოვნებლივ გაათავისუფლოს იგი. შესაბამისი განცხადება გერმანიის მთავრობის პრეს–სპიკერმა ანდრეა სასემ გააკეთა.
”ეს განაჩენი მიზნად ისახავს ნებისმიერი კრიტიკული ხმის ჩახშობას. გერმანია როგორც კარა-მურზა, ისე უსამართლოდ დაკავებული სხვა პოლიტპატიმრენბის დაკავებას მოითხოვს", - განაცხადა მან.
დღეს სასამართლომ რუს ოპოზიციონერ პოლიტიკოსსა და აქტივისტს ვლადიმირ კარა-მურზას მკაცრი რეჟიმის კოლონიაში 25 წლით პატიმრობა მიუსაჯა. მას სახელმწიფო ღალატს, ჯარის შესახებ „ფეიკების გავრცელებასა “ და „უცხოურ აგენტთან“ თანამშრომლობას ედავებიან.
კარა-მურზა უარყოფს მისთვის წაყენებულ ბრალდებებს.
იგი აკრიტიკებს უკრაინაში რუსეთის ფართომასშტაბიან შეჭრას, ასევე – რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინს და მის პოლიტიკას.
კარა-მურზამ სასამართლო პროცესზე სიტყვით გამოსვლისას საკუთარი თავი დაადანაშაულა იმაში, რომ "თავისი საქმიანობის მანძილზე თანამემამულეები საკმარისად ვერ დაარწმუნა, რამდენად სახიფათოა კრემლის რეჟიმი". პოლიტიკოსმა გამოთქვა იმედი, რომ ადრე თუ გვიან რუსეთის საზოგადოება შეიცვლება.

17/04/2023 11:37:07 World
Germany "sharply" condemns the sentencing of British-Russian Kremlin critic Vladimir Kara-Murza, a government spokesperson said on Monday.
Kara-Murza was sentenced on Monday to 25 years in prison after publicly condemning Russia's war in Ukraine.
"The trial against Vladimir Kara-Murza shows how the Russian justice system is instrumentalized against him and many of his compatriots and also shows what a shocking extent the repression has reached in Russia in the meantime," Andrea Sasse told journalists.
"This verdict, like many others, is aimed at the deterrence, exclusion and suppression of any critical voices," she added.
Sasse also stated that Germany demands the "immediate release of Vladimir Kara-Murza," and "all other unjustly politically imprisoned people."