ფაშინიანმა განაცხადა მზადყოფნის შესახებ, აღიაროს აზერბაიჯანის ტერიტორიული მთლიანობა
სომხეთის მთავრობა ყველაფერს გააკეთებს იმისათვის, რომ აზერბაიჯანთან სამშვიდობო ხელშეკრულება რაც შეიძლება მალე გააფორმოს, მაგრამ ეს მხოლოდ იმ შემთხვევაში იქნება შესაძლებელი, თუ ორი ქვეყანა აღიარებს ერთმანეთის ტერიტორიულ მთლიანობას, განაცხადა დღეს სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა.
„სომხეთისა და აზერბაიჯანის სამშვიდობო ხელშეკრულება რეალური გახდება, თუ ორივე ქვეყანა მკაფიოდ, ბუნდოვანებისა და ხრიკების გარეშე აღიარებს ერთმანეთის ტერიტორიულ მთლიანობას და აიღებს ვალდებულებას, არ წარუდგინონ ერთმანეთს ტერიტორიული პრეტენზიები არც დღეს და არც არასდროს. ახლა მინდა, დავადასტურო, რომ სომხეთის რესპუბლიკა აღიარებს აზერბაიჯანის ტერიტორიულ მთლიანობას და ჩვენ ველით, რომ აზერბაიჯანი იგივეს გააკეთებს“, - განაცხადა მან პარლამენტში ანგარიშის წარდგენისას.
ამასთან, მისი თქმით, იმისათვის, რომ გარანტირებული იყოს შესაძლო შეთანხმების განხორციელება, აუცილებელია საერთაშორისო მექანიზმების ჩამოყალიბება:
„წინააღმდეგ შემთხვევაში, ხელშეკრულების ხელმოწერიდან მეორე დღეს შეიძლება დაიწყოს ომი ან ახალი ესკალაცია. ასევე მნიშვნელოვანია, რომ არსებობდეს მხარეებს შორის დავის გადაწყვეტის მექანიზმები, რათა თუ მხარეები ვერ შეძლებენ პირდაპირი მოლაპარაკებების გზით ხელშეკრულების ტექსტის ინტერპრეტაციასთან დაკავშირებულ საკითხებს გადაწყვიტონ, არსებობდეს ისეთი ისტანცია, რომელიც ამას გააკეთებს და რომლის გადაწყვეტილებაც მხარეებისთვის სავალდებულო იქნება“.
რა საზღვრებში უნდა აღიარონ სომხეთმა და აზერბაიჯანმა ერთმანეთის ტერიტორიული მთლიანობა? ფაშინიანმა სომხეთისა და აზერბაიჯანის სსრ-ის საზღვრების შესახებ განაცხადა, მაგრამ არ დაუზუსტებია, რომელი წლის საზღვრებზე იქნება საუბარი, –წერს რადიო აზათუტიუნი.
„ჩვენ თვითონ შევთავაზეთ შეთანხმებაზე სსრკ-ის მიერ დამტკიცებული სომხეთისა და აზერბაიჯანის სსრ რუქების მიმაგრება, როგორც ორი ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობის საფუძველის. მაგრამ აქ მივედით უდიდეს და ყველაზე რთულ პრობლემასთან - მთიან ყარაბაღთან“, - ხაზგასმით აღნიშნა მან.
როგორ წარმოგუდგენია პრემიერ-მინისტრს მთიანი ყარაბაღის საკითხის გადაწყვეტა? მას ამ კითხვაზე მკაფიო პასუხი არ გაუცია, მაგრამ თვითგამორკვევის უფლების პრინციპზე ისაუბრა და კიდევ ერთხელ მიანიშნა, რომ ამას ყარაბაღის დამოუკიდებლობის საფუძველი რეალურად არ შეუქმნია.
„ამ კონტექსტში, რა თქმა უნდა, ძალზე მნიშვნელოვანია ბაქოსა და სტეფანაკერტს შორის მოლაპარაკებისა და დიალოგის საერთაშორისო მექანიზმის ჩამოყალიბება, რომელიც უზრუნველყოფს მთიანი ყარაბაღის სომხების უფლებებისა და უსაფრთხოების დღის წესრიგის განხორციელებას“, – განაცხადა ფაშინიანმა.
სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ტერიტორიული დავა მთიანი ყარაბაღის გამო 1980-იანი წლების ბოლოდან მიმდინარეობს. ამ დროს მთიანი ყარაბაღის ავტონომიურმა რეგიონმა, ძირითადად ეთნიკურად სომხებით დასახლებულმა, სომხეთის მხარდაჭერით, გამოაცხადა აზერბაიჯანის სსრ-დან გასვლა, ხოლო 1991 წლის სექტემბერში გამოაცხადა "მთიანი ყარაბაღის რესპუბლიკის" შექმნა.
1988-1994 წლების შეიარაღებული კონფლიქტის დროს სეპარატისტულ რეგიონში 30 000 ადამიანი დაიღუპა. მთიანი ყარაბაღი და აზერბაიჯანის რამდენიმე მიმდებარე რეგიონი სომხეთის შეიარაღებული ძალების ფაქტობრივი კონტროლის ქვეშ მოექცა. შედეგად, ასობით ათასი ადამიანი, ძირითადად ეთნიკური აზერბაიჯანელები, დევნილად იქცა.
2020 წლის სექტემბრის ბოლოს სიტუაციის კიდევ ერთი გამწვავების შემდეგ, აზერბაიჯანმა რიგი რეგიონები თავის კონტროლის ქვეშ დააბრუნა და უძველესი და სიმბოლურად მნიშვნელოვანი ქალაქი შუშა აიღო. შუშას აღების მეორე დღეს სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა, აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა და რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა ხელი მოაწერეს სამშვიდობო შეთანხმებას რეგიონში ომის დასრულების შესახებ. საკონტაქტო ხაზზე რუსი სამხედროები განლაგდნენ, მაგრამ მათ ხშირად ადანაშაულებს უმოქმედობაში სომხური მხარე, მაგალითად, ლაჩინის დერეფნის გადაკეტვისას. ეს ერთადერთი დერეფანია, რომელიც მთიან ყარაბაღს სომხეთთან აკავშირებს. ის აზერბაიჯანის ხელისუფლების მიერ მხარდაჭერილმა აქტივისტებმა გადაკეტეს.

Пашинян заявил о готовности признать территориальную целостность Азербайджана
Правительство Армении сделает все возможное, чтобы как можно скорее подписать мирный договор с Азербайджаном, но это будет возможно только в том случае, если две страны признают территориальную целостность друг друга, - заявил, по информации "Эха Кавказа", сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Мирный договор между Арменией и Азербайджаном станет реальным, если обе страны четко, без двусмысленностей и уловок признают территориальную целостность друг друга и обязуются не предъявлять друг другу территориальных претензий ни сегодня, ни когда-либо. Сейчас я хочу подтвердить, что Республика Армения полноценно признает территориальную целостность Азербайджана, и мы ожидаем, что Азербайджан сделает то же самое, признав всю территорию Армянской ССР в качестве Республики Армения», – сказал он, представляя в парламенте отчет о реализации программы правительства за прошлый год.
В то же время, чтобы гарантировать реализацию возможного договора, необходимо сформировать международные механизмы, заявил Пашинян.
«В противном случае на следующий день после подписания договора может начаться война или новая эскалация. Также важно существование механизмов разрешения споров между сторонами, чтобы, если стороны не в состоянии решить вопросы, связанные с толкованием текста договора, путем прямых переговоров, была бы инстанция, которая сделает это и решение которой будет обязательным для сторон», – сказал премьер.
В каких границах Армения и Азербайджан должны признать территориальную целостность друг друга? Пашинян заявил о границах Армянской и Азербайджанской ССР, однако не уточнил, границы какого года берутся за основу в ходе переговоров, пишет Радио Азатутюн.
«Мы сами предложили приложить к договору утвержденные СССР карты Армянской и Азербайджанской ССР как основу территориальной целостности двух стран. Но здесь мы подходим к самой большой и сложной проблеме - Нагорному Карабаху», – подчеркнул он.
Как премьер-министр представляет решение вопроса Нагорного Карабаха? На этот вопрос он не дал четкого ответа, но говорил о принципе права на самоопределение, опять же намекнув, что он фактически не создал основу для независимости Карабаха.
«И в этом контексте, конечно, крайне важно, чтобы между Баку и Степанакертом был сформирован международный механизм переговоров, диалога, который обеспечит реализацию повестки дня по обеспечению прав и безопасности армян Нагорного Карабах», – отметил Пашинян.
Территориальный спор между Арменией и Азербайджаном по поводу Нагорного Карабаха длится с конца 1980-х годов. Тогда населенная в основном этническими армянами Нагорно-Карабахская автономная область при поддержке Армении заявила о выходе из Азербайджанской ССР, а в сентябре 1991 года объявила о создании «Нагорно-Карабахской республики».За период вооруженного конфликта 1988-1994 годов в сепаратистском регионе погибли 30 тысяч человек. Нагорный Карабах и несколько прилегающих к нему районов Азербайджана перешли под фактический контроль Вооруженных сил Армении. В результате сотни тысяч человек, в основном этнические азербайджанцы, стали беженцами и вынужденными переселенцами. После очередного обострения ситуации в конце сентября 2020 года Азербайджан вернул под свой контроль районы вокруг Нагорного Карабаха и взял древний и символически значимый город Шуша (на армянском Шуши). На следующий день после взятия Шуши премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент России Владимир Путин подписали мирное соглашение о прекращении войны в регионе.По условиям договора, за Арменией и Азербайджаном закреплены территории, на которых находились войска на момент подписания документа. Вдоль линии соприкосновения размещена миротворческая миссия России.