ალბანეთმა რუსეთს უვიზო რეჟიმი გაუუქმა
რუსეთის მოქალაქეებს ალბანეთში უვიზოდ შესვლა 1 მაისიდან 30 სექტემბრამდე შეეძლოთ. ამ გზით ქვეყნის ხელისუფლება ტურიზმს ახალისებდა. ამიერიდან კი ალბანეთში შესასვლელად აუცილებელი იქნება ვიზის გაფორმება ვიზიტის მიზნის მითითებით.
ცნობისთვის: 2022 სექტემბერში ევროკავშირმა რუსეთთან გამარტივებული სავიზო რეჟიმის მოქმედება შეაჩერა. შედეგად გაიზარდა ვიზის მისაღებად საჭირო დოკუმენტების ნუსხა, განაცხადების განხილვის ვადა და გადასახადიც (35-დან 80 ევრომდე).
მოგვიანებით ბალტიისპირეთის რესპუბლიკებმა, ასევე ფინეთმა, პოლონეთმა და ჩეხეთმა რუს ტურისტებს საზღვრები სრულად ჩაუკეტეს.
უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შემდეგ რუსეთის მოქალაქეებს უვიზო რეჟიმი გაუუქმა ჩრდილოეთ მაკედონიამაც. ჩერნოგორიამ მათ ქვეყანაში უვიზო ყოფნის ვადა 30 დღემდე შეუმცირა, ყაზახეთმა კი ნახევარწლიანი პერიოდის განმავლობაში 90 დღემდე შეუკვეცა.
ამასთანავე, ევროპის თითქმის ყველა სახელმწიფომ, აშშ-მა და კანადამ რუსულ თვითმფრინავებს თავისი საჰაერო სივრცეები ჩაუკეტეს. რუსეთში ფრენები შეწყვიტა მრავალმა ავიაგადამზიდმა, მათ შორის - აზიისა და დსთ-ის ქვეყნებიდან.

Албания отменила безвизовый режим для россиян
Албания отменила для россиян безвизовый режим. Об этом, по информации "Радио Свобода", сообщается на сайте посольства Албании в России.
Ранее россияне могли въезжать в страну без визы с 1 мая по 30 сентября. Так Албания стимулировала туризм. Теперь для посещения страны необходимо оформить визу в соответствии с целью поездки.
В сентябре 2022 года Евросоюз приостановил действие упрощённого визового режима с Россией. В результате увеличился пакет необходимых для визы документов, срок рассмотрения заявки и визовый сбор: с 35 до 80 евро. Позже Латвия, Литва, Эстония, Финляндия, Польша и Чехия закрыли свои границы туристов из России.
После российского вторжения в Украину безвизовый въезд для россиян отменила Северная Македония, Черногория сократила летнее пребывание без визы до 30 дней, а Казахстан – до 90 дней в течение полугода. Также почти все страны Европы, США и Канада закрыли своё воздушное пространство для российских самолётов. Многие авиаперевозчики, в том числе из стран Азии и СНГ, прекратили полёты в Россию.