2023 წლის "მსოფლიო პრესის თავისუფლების ინდექსის" მიხედვით, საქართველო 77-ე ადგილზეა
2023 წლის "მსოფლიო პრესის თავისუფლების ინდექსის" მიხედვით, საქართველო 180 ქვეყანას შორის 61,69 ქულით 77-ე ადგილზეა. რაც იმას ნიშნავს, რომ საქართველოს პოზიცია გაუმჯობესდა. 2022 წლის ამავე ინდექსში საქართველო 89-ე პოზიციაზე იყო და 59,3 ქულა ჰქონდა.
მონაცემებს საერთაშორისო ორგანიზაცია „რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე“ (RSF) ყოველწლიურად აქვეყნებს.
საქართველოში არსებული სიტუაციის მოკლე მიმოხილვაში, რომელიც "მსოფლიო პრესის თავისუფლების ინდექსს" თან ახლავს, ნათქვამია, რომ "ოფიციალური პირების ჩარევა ძირს უთხრის ძალისხმევას, რომელიც მიმართულია საქართველოში მედია თავისუფლების გაუმჯობესებისკენ".
"გარემო სულ უფრო მტრული ხდება დამოუკიდებელი და ოპოზიციური მედიისთვის. 2021 წელს ქვეყანამ იხილა ჟურნალისტებზე ფიზიკური თავდასხმების უპრეცედენტო რაოდენობა", – ნათქვამია "რეპორტიორები საზღვრებს გარეშეს" მიერ ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ აღწერაში.
ამავე აღწერაში აღნიშნულია, რომ მედიაში სიძულვილის ენა და დეზინფორმაცია ფართოდ არის გავრცელებული.
"მანიპულაციები, სიძულვილის ენა და დეზინფორმაცია ფართოდ არის გავრცელებული მედიაში, განსაკუთრებით ტელევიზიაში, რომელიც ინფორმაციის მთავარ წყაროს წარმოადგენს. რეგიონული და სათემო რადიოსადგურები ძლიერდებიან, ბეჭდური მედიის მკითხველთა რიცხვი მცირდება, ხოლო ონლაინ მედიასაშუალებების აუდიტორია მზარდია", – ნათქვამია "მსოფლიო პრესის თავისუფლების ინდექსის“ შეფასებით ნაწილში.
ამასთან, ინდექსის ავტორები აღნიშნავენ, რომ საქართველო 2020 წლის სადავო საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ სერიოზულ პოლიტიკურ კრიზისს გადის.
"ასეთი გარემო ხელს უწყობს მდგრად კონკურენციას სატელევიზიო ქსელების გასაკონტროლებლად. საქართველოს კანონმდებლობა უკრძალავს პოლიტიკურ პარტიებს მედიის ფლობას, მაგრამ დიდი ქსელები, როგორც წესი იცავენ მფლობელთა ინტერესებს, რომლებსაც ხშირად აქვთ ახლო კავშირები პოლიტიკურ ლიდერებთან. იგივე ეხება სახელმწიფოს მფლობელობაში არსებულ მედიას, რომელიც ხდება მთავრობის მხრიდან ჩარევის ობიექტი. ამასთან ერთად, მთავრობა ხშირად უარს ამბობს გასცეს პასუხი იმ მედიის კითხვებს, რომელიც მათ აკრიტიკებს, ხოლო ხანდახან მიმართავენ ცენზურას, რეიდებს, ცილისმწამებლურ კამპანიებს და დაშინებას“, – ნათქვამია 2023 წლის „მსოფლიო პრესის თავისუფლების ინდექსში“.
მსოფლიო პრესის თავისუფლების ინდექსის შეფასებით ნაწილში ასევე წერია, რომ საქართველოში "სასამართლოები ცდილობდნენ წყაროების კონფიდენციალობას დასხმოდნენ თავს, რაც გამოხატვის თავისუფლების შესახებ კანონით არის დაცული".
საქართველოში ეკონომიკურ კონტექსტის შეფასებისას მსოფლიო პრესის თავისუფლების ინდექსში ნათქვამია, რომ „ბეჭდური და ონლაინ მედიისთვის სარეკლამო ბაზარი საქართველოში განუვითარებელია და ეს მედია ძირითადად დაფინანსებულია დასავლური დონორების მიერ."
ინდექსში ასევე ნათქვამია, რომ "საქართველოს საზოგადოებაში არსებობს დაპირისპირება კონკრეტულ საკითხებზე, რაც ზეგავლენას ახდენს ჟურნალისტების გაშუქებაზე".
2023 წლის „მსოფლიო პრესის თავისუფლების ინდექსის“ ავტორები საუბრობენ ჟურნალისტებზე ფიზიკურ თავდასხმებზე, მათ შორის მთავრობის მაღალი თანამდებობის პირების მხრიდან, განსაკუთრებით საარჩევნო პერიოდში. ამ კონტექსტში აღნიშნულია "2021 წლის ივლისში გამართულ ჰომოფობიურ კონტრაქციებზე, 50 ჟურნალისტზე მომხდარი ძალადობრივი თავდასხმა, რაც ხდებოდა უსაფრთხოების სამსახურების პასიურობის ფონზე“.

Грузия занимает 77-е место в рейтинге свободы прессы
В мировом рейтинге свободы прессы от «Репортеров без границ» Грузия занимает 77-е место среди 180 стран, - информирует "Эхо Кавказа".
Грузия улучшила место в индексе, поднявшись на 12 позиций. Однако нужно учитывать, что уровень свободы прессы в Грузии значительно ухудшился по итогам прошлогоднего рейтинга, когда страна переместилась с 60-го на 89-е место. В 2021 году в стране был зарегистрирован «беспрецедентный уровень физического насилия в отношении журналистов», говорилось в прошлогоднем отчете.
В новом докладе указано, что медиа-ландшафт в Грузии разнообразен, но в то же время «крайне политически поляризован».
«Манипуляции, разжигание ненависти и дезинформация широко распространены в средствах массовой информации, особенно на телевидении, являющемся основным источником информации», – отмечают эксперты.
В рейтинге указано, что в стране нередки словесные и физические нападения на журналистов, в том числе со стороны высокопоставленных государственных чиновников.
«Репортеров без границ» указывают на отсутствие прозрачности и прогресса в расследовании событий июля 2021 года, когда во время гомофобных контрдемонстраций пострадали 50 журналистов. В докладе говорится и о деле гендиректора оппозиционного канала «Мтавари» Ники Гварамия, приговоренного к 3,5 годам лишения свободы.
Россия в рейтинге опустилась на 164 место. Главной причиной ухудшения ситуации эксперты называют давление Кремля на неподконтрольные СМИ после вторжения в Украину. При этом Украина, где действует военное положение, за год поднялась со 106 места на 79-е. Армения на 49-м месте, Азербайджан – на 151-м.
Последние места занимают КНДР, КНР и Вьетнам. Лидируют Норвегия, Ирландия и Дания.
«Репортеры без границ» составляют рейтинг на основе опроса экспертов, а также анализа количества злоупотреблений в отношении журналистов и медиа. В исследование входит 43 ключевых показателя, например – насилие по отношению к журналистам, уровень самоцензуры, степень финансовой или политической зависимости СМИ, состояние правовой среды или доступ граждан к интернету. В 2022 году добавилось еще пять критериев: политический контекст, правовая база, экономический контекст, социально-культурный контекст и безопасность.