Meta-მ ათობით არაავთენტური ქართული ანგარიში წაშალა
Meta-ს კვარტალური ანგარიშის მიხედვით, ორგანიზაციამ გამოავლინა არაავთენტური ქცევის ათობით მომხმარებელი და ჯგუფი, რომელიც ჩართული იყო საქართველოში პროსახელისუფლებო გზავნილების პოპულარიზაციასა და ოპოზიის კრიტიკაში, განსაკუთრებით ე.წ. უცხური გავლენის აგენტებზე კანონის მიღებისას დაწყებული აქციების დროს.
როგორც ანგარიშში წერია, მიუხედავად იმისა, რომ ქსელის უკან მყოფი ადამიანები თავიანთი რეალური ვინაობების დაფარვას ცდილობდნენ, გამოძიებამ მიაგნო ამ ქსელთან საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტის კავშირს.
„ქსელი ფუნქციონირებდა 24 საათის განმავლობაში საქართველოს ამჟამინდელი ხელისუფლების მხარდასაჭერი კონტენტის წარმოსაჩენად, მათ შორის, ოფიციალური სამთავრობო გვერდებისა და პრო-სამთავრობო მედიის გაზიარებით.
ისინი ასევე ავრცელებდნენ კრიტიკას ოპოზიციის მიმართ, განსაკუთრებით ბოლოდროინდელი საპროტესტო გამოსვლების დროს, რაც ე.წ. უცხოური აგენტების შესახებ კანონპროექტის განხილვას მოჰყვა. ეს ქსელი რეალურ დროში მიჰყვებოდა საპროტესტო მოვლენებს, მათ შორის შუაღამისასაც კი. ქსელის უკან მყოფი პირები აქვეყნებდნენ მიმებს, ტექსტურ მასალებსა და კომენტარებს, ძირითადად, ქართულ ენაზე.
მიუხედავად იმისა, რომ ამ ოპერაციის უკან მყოფი პირები ცდილობდნენ თავიანთი ვინაობისა და კოორდინაციის დამალვას, ჩვენმა გამოძიებამ აღმოაჩინა მათი კავშირი საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტთან“ - წერია Meta-ს კვარტალურ ანგარიშში.
სოციალურმა ქსელმა ჯამში წაშალა 80 ანგარიში Facebook-ზე, 26 გვერდი, 9 ჯგუფი და 2 ანგარიში Instagram-ზე კოორდინირებული არაავთენტური ქცევის გამო.
Facebook-ის მონაცემებით, მხოლოდ ამ ქსელმა დაახლოებით $33 500 დახარჯა თავისი კონტენტის სოციალურ ქსელში რეკლამირებისთვის.

Meta удалила страницы и аккаунты, связанные с правительством Грузии
Компания Meta удалила 80 фейсбук-аккаунтов, 26 страниц, девять групп и два инстаграм-аккаунта, которые нарушили правила корпорации, - информирует "Эхо Кавказа".
Сеть аккаунтов вела скоординированную деятельность, рассчитанную на внутреннюю аудиторию Грузии. Кроме фейсбука и инстаграма, она была нацелена на соцсеть TikTok.
«Несмотря на то, что лица, причастные к подобной интернет-активности, тщательно скрывали свои личности, компания выявила их связь с Департаментом стратегических коммуникаций правительства Грузии», – сказано в отчете.
В документе, в частности, указаны TikTok-аккаунты, о которых идет речь. Это – неофициальные страницы премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили (irakligashivili, irakli4georgia).
В отчете говорится, что поддельные учетные записи использовались для управления страниц, размещения публикаций, комментариев и лайков на собственный контент, чтобы он казался популярнее, чем есть на самом деле. Фейк-аккаунты выдавали себя за местные, независимые, проправительственные группы. Сеть работала круглосуточно, чтобы расширить контент в поддержку нынешнего правительства Грузии, включая повторный показ постов, опубликованных на официальных правительственных страницах, и сообщений проправительственных СМИ. Они также разделяли критику оппозиции, особенно во время последних публичных протестов, связанных с ныне отозванным законом об «иностранных агентах». Лица, стоящие за этой сетью, размещали мемы, текстовые статьи и комментарии, в основном, на грузинском языке, указывает Meta.
В отчете сказано, что активность обнаружена вследствие внутреннего расследования предполагаемого скоординированного нетипичного для региона поведения.
Удаленные учетные записи потратили на фейсбук и инстаграм-рекламу примерно 33 500 долларов. У фейсбук-страниц и групп, а также инстаграм-аккаунтов было более 300 тысяч подписчиков.