უკრაინის საჰაერო ძალები: რუსეთის 17 ფრთოსანი რაკეტიდან 15 ჩამოვაგდეთ
უკრაინის საჰაერო ძალების სარდლობამ დღეს დილით განაცხადა, რომ „რაშისტებმა“ უკრაინის ტერიტორიაზე მორიგი იერიში მიიტანეს საზღვაო და საჰაერო ბაზირების ფრთოსანი რაკეტებით.
სარდლობის ინფორმაციით, 8 მაისს, ღამის 10:00 საათისთვის მოწინააღმდეგემ შავი ზღვიდან უკრაინის აღმოსავლეთ რეგიონებისკენ გაუშვა 8 ფრთოსანი რაკეტა(„კალიბრი“) და ყველა მათგანი საჰაერო თავდაცვის ძალებმა მოიგერიეს.
9 მაისს, დილის 04:00 საათისთვის, რუსეთის საოკუპაციო ძალებმა სარაკეტო შეტევა განახორციელეს სტრატეგიული ავიაციის 4 თვითმფრინავიდან ტუ-95. უკრაინის საჰაერო ძალების სარდლობის ცნობით, 17 ფრთოსანი რაკეტიდან(Х-101/Х-555) 15 განადგურებულია, მათ შორის 14 ქვეყნის ცენტრალურ ნაწილში და 1 - სამხრეთში.
უკრაინაში დაახლოებით სამ საათს გაგრძელდა რუსეთის სამხედრო ძალების თავდასხმის გამო გამთენიისას გამოცხადებული საჰაერო განგაში.
დნეპროპეტროვსკის საოლქო-სამხედრო ადმინისტრაციის ინფორმაციით, რუსული რაკეტის ნამსხვრევებმა დააზიანა ოთხსართულიანი საცხოვრებელი სახლი. დაშავდა ახალგაზრდა ქალი. კიევის საქალაქო-სამხედრო ადმინისტრაციის ცნობით, დედაქალაქის გოლოსიივსკის რაიონში რაკეტის ნამსხვრევების ჩამოცვენას ხანძარი მოჰყვა სახლის ეზოში. მსხვერპლი არ არის.

Россия нанесла ракетный удар по Украине в ночь на 9 мая
Россия нанесла ракетный удар по Украине в ночь на 9 мая. Украинская сторона сообщает о том, что ПВО удалось сбить 23 из 25 выпущенных ракет, - информирует "Радио Свобода".
Удар наносился с моря и с воздуха. Использовались крылатые ракеты «Калибр» и Х-101/Х-555. По словам главы Киевской городской военной администрации Сергея Попко, 15 ракет были сбиты на подлёте к Киеву. Сообщается, что в украинской столице обломки ракеты упали на частный дом. Возник пожар, который удалось ликвидировать. Пострадавших нет.
Удар также был нанесён по Днепропетровской области. Глава региона Сергей Лысак сообщил о том, что были выпущены восемь ракет, все из которых были сбиты. Обломки одной из них упали на жилой дом, в результате чего пострадала местная жительница.
Ранее Россия атаковала Киев дронами-камикадзе «Шахед» в ночь на 8 мая. Вооружённые силы Украины отчитались, что сбили все 35 из 35 дронов. В результате падения обломков есть разрушения. Пострадали пять человек.